جوشکاری قوس الکتریکی توپودری (FCAW) چیست؟

📖 زمان مطالعه : ۶ دقیقه ⏲️

جوشکاری قوس الکتریکی توپودری (FCAW) را به صورت اتوماتیک و یا نیمه اتوماتیک می توان انجام داد. عوامل مهم در این جوشکاری ولتاژ و جریان برق ثابت و هم چنین الکترود حاوی پودر می باشد. گاهی ممکن است گاز خارجی محافظ نیز در جوشکاری قوس الکتریکی توپودری (FCAW)  استفاده شود. در این مقاله به بررسی اطلاعاتی درباره فرآیند جوشکاری قوس الکتریکی توپودری (FCAW) و مزایای آن خواهیم پرداخت تا اطلاعات خود را در این زمینه افزایش دهید.

جوشکاری قوس الکتریکی توپودری

پودری که در الکترود استفاده شده در جوشکاری قوس الکتریکی توپودری (FCAW) وجود دارد از اتمسفر محافظت می کند و ضمن محافظت گاز  از گدازه های مایع جوشکاری نیز محافظت به عمل می آورد. در ساخت و ساز ها استفاده زیادی از جوشکاری قوس الکتریکی توپودری (FCAW)  خواهد شد، چون هم به آسانی حمل می شود و هم سرعت بالایی دارد. اولین باری که این جوشکاری مورد استفاده قرار گرفت، زمانی بود که به جای جوشکاری قوس الکتریکی بر روی الکترودی که پوشش دار بود،  استفاده شد. در حالت نیمه اتوماتیک تفنگ جوش در دستان جوشکار قرار می گیرد تا سرعت جوشکاری را کنترل کند اما در نوع اتوماتیک این کنترل توسط ماشین صورت می گیرد.

دراغلب موارد  فرآیند جوشکاری قوسی تو‌پودری نیمه اتوماتیک خواهد بود. در هر دو نوع این جوشکاری نیازی به فرو کردن الکترود در حوضچه مذاب نخواهد بود و لازم نیست فاصله ای که طول قوس دارد رعایت شود، بلکه این تنظیم را پودر داخل الکترودها انجام می دهند و موجب رساندن سیم الکترود به قوس خواهند شد. در نوع جوشکاری دستی این طور نیست و این جوشکار است که باید به حفظ طول قوس بپردازد  و به فرو بردن الکترود در حوضچه مذاب اقدام کند.

شرکت اورین الکتریک ، تولید کننده انواع دستگاه جوشکاری رکتی فایر ، تکفاز و سه فاز اینورتری ، دستگاه جوشکاری CO2 ، و دستگاه جوش آرگون و برش پلاسما ، آماده ارائه و فروش محصولات تولیدی و همچنین خدمات درخواستی به مشتریان محترم ، می باشد . به منظور تماس با کارشناسان و ارائه راهنمایی و مشاوره ، با شماره ☎️   ۰۹۱۲۱۲۶۰۱۴۲ و سایر شماره های درج شده در سایت تماس حاصل نمایید.

شماره تماس اورین الکتریک

 

انواع جوشکاری قوس الکتریکی توپودری

جوشکاری قوس الکتریکی توپودری (FCAW) یا با گاز محافظ یا بدون آن انجام خواهد شد. در صورتی که از گاز محافظ استفاده نشود، در مواد پایه به راحتی نفوذ می کند و قابلیت حمل آسانی خواهد داشت. پودر جوشی که درون الکترودهای مصرفی وجود دارد، سبب می شود به گاز محافظ نیازی نباشد. به غیر از پودر جوش در این الکترودها مواد دیگری نیز وجود دارد. زمانی که حرارت جوشکاری بالا می رود، گاز محافظی تولید می شود که از قوس الکتریکی محافظت خواهد کرد. تولید دود سمی ایرادی است که این روش دارد و تماشای حوضچه مذاب را مشکل خواهد کرد.

الکترودیکه در این جوشکاری استفاده می شود باید به درستی انتخاب شود تا از نظر حرکتی و مکانیکی مناسب باشد. نوع دوم جوشکاری با گاز محافظ می باشد که یک منبع خارجی آن را تامین می کند. جوشکاری دو محافظ نامی است که به شکل غیر رسمی به آن داده شده است و اولین باری که استفاده شده برای جوشکاری استیل بوده است. در این روش استفاده از الکترود توپودری و گاز محافظ با هم سبب می شود برخی آن را ترکیبی از جوشکاری قوسی با گاز محافظ و جوشکاری قوس الکتریکی توپودری بدانند. از آرگون و کربن دی اکسید در این روش استفاده می شود که معمولا درصد آرگون بیشتر خواهد بود.

مزایای جوشکاری قوس الکتریکی توپودری

مزایایی که جوشکاری قوس الکتریکی توپودری دارد این است که در انواع جوشکاری های همه جهت استفاده خواهد شد و نیازی به استفاده از گاز محافظ در آن نخواهد بود. مهارت خاصی برای انجام آن لازم نیست  و تعویض الکترود در آن ضرورتی ندارد. نسبت به جوشکاری الکترود دستی نرخ رسوب بالاتری دارد. در صورتی که شرایط جوی نامساعد باشد نیز می توان آن را انجام داد  و اگر سرعت کار اهمیت داشته باشد، این روش مناسب خواهد بود. در جوشکاری قوس الکتریکی توپودری نیازی نیست که مواد اولیه را تمیز کنید و از آنجا که تجهیزات آن زیاد نیست جابجایی آسانی خواهد داشت. در استیل هایی که آلیاژ کمی دارند می توان آن را انجام داد و اگر آلیاژی نیکل بالایی داشت، این جوشکاری در آن امکان پذیر خواهد بود.

محدودیت های FCAW

در جوشکاری قوس الکتریکی توپودری ممکن است با مشکلاتی نظیر شکستگی جوش و اتصال ناقص روبه رو شوید اما احتمال رخ دادن آنها کم است. از جمله محدودیت هایی که این جوشکاری دارد به گران بودن تجهیزات نسبت به جوشکاری الکترود دستی، گران بودن مواد فیلر نسبت به جوشکاری الکترود تنگستن، تعویض سخت تر مواد فیلر، احتمال به وجود آمدن سرباره جوش و نیاز داشتن به تهویه مناسب می توان اشاره کرد، البته این تهویه زمانی که از گاز محافظ استفاده شود، لازم خواهد بود.

مقایسه با جوشکاری میگ

جوشکاری قوس الکتریکی توپودری شباهت های زیادی با جوشکاری میگ دارد اما تفاوت هایی نیز دارد از جمله اینکه جوشکاری قوس الکتریکی توپودری با آلیاژهایی منعطف تر سر و کار دارد و نرخ رسوب آن نسبت به جوشکاری میگ بیشتر است. از نظر پایدار بودن قوس الکتریکی نیز جوشکاری تو پودری پایدار تر می باشد، هر چند که کارایی جوشکاری میگ بیشتر خواهد بود. در الکترود های جوشکاری قوس الکتریکی توپودری حفراتی توخالی وجود دارد که محل قرار گرفتن پودر می باشند که در نوع میگ این حالت وجود ندارد. گاز محافظ جوشکاری قوس الکتریکی توپودری نیز از همین پودر تامین می شود و موجب می شود جوشکاری خارج از ساختمان حتی در شرایط بد آب و هوایی قابل انجام باشد. در نوع جوشکاری میگ  یک بطری گاز وظیفه محافظت اطراف جوش را بر عهده دارد، از این رو برای خارج از ساختمان نمی توان آن را استفاده نمود.

سرعت جوشکاری قوس الکتریکی تو پودری

در بین جوشکاری های دستی، جوشکاری FCAW سریع ترین روش است. در مقایسه با جوشکاری میگ، در هر یک ساعت بیست و پنج پوند جوشکاری  FCAW خواهیم داشت که در جوشکاری میگ در همین بازه زمانی تعداد آن ۵ تا ۸ پوند خواهد بود. به دلیل سرعت بالای جوشکاری تو پودری از آن در صنعت کشتی سازی استفاده می شود زیرا صفحات کشتی خیلی سنگین هستند و به مقدار جوشکاری زیادی نیاز دارند. جوشکاری قوس الکتریکی تو پودری سبب ایجاد جوش هایی می شود که ضمن سرعت بالا از کیفیت برخوردار هستند. از آنجا که شرایط جوی این جوشکاری را تحت تاثیر قرار نمی دهد، استفاده از آن در این صنعت بسیار مناسب می باشد.

کاربردهای جوشکاری FCAW

اگر بخواهیم قطعات چدن،  استیل های ضد زنگ، قطعات کربن استیل، آلیاژهای نیکل و… را به هم جوش دهیم جوشکاری FCAW کاربرد زیادی خواهد داشت. برای برخی از فلزاتی که غیر آهنی هستند مثل آلومینیوم این روش کاربرد ندارد. در صورت نیاز به راهنمایی در زمینه قطعات و تجهیزات جوشکاری FCAW با شماره تماس های موجود در سایت تماس حاصل فرمایید و راهنمایی های لازم را از کارشناسان مجموعه دریافت کنید.

نحوه انجام جوشکاری FCAW

به ۳ مولفه در جوشکاری قوس الکتریکی تو‌ پودری نیاز داریم که شامل مواد فیلر، الکتریسیته و محافظت در برابر جریان هوا خواهد بود. استفاده از الکترود در این روش همچون جوشکاری میگ به صورت مستمر می باشد  و زمانی که با ذوب شدن آن مواجه شدیم، ذوب شدن قطعه کار نیز رخ می دهد. حوضچه جوش در نتیجه این دو فرآیند تشکیل می شود و کاری که می کند این است که به ذوب کردن  هسته تو‌ پودری می پردازد و موجب محافظت در برابر جریان هوا خواهد شد. منبع برق آن همانند  جوشکاری میگ است و ولتاژ آن ثابت می باشد. تغییرات آمپراژ را در این جوشکاری به موازات سرعت تغذیه سیم خواهیم داشت. طوری که با افزایش سرعت، میزان آمپراژ و گرمای تولیدی بیشتر می شود. ولتاژی که در جوشکاری FCAW مورد استفاده قرار می گیرد از نوع DC است که همان ولتاژی می باشد که تولیدش با باتری می باشد. در این حالت قطب مثبت مدار را در دستگیره خواهیم داشت که ناشی از وجود الکترودهای بزرگ است یعنی اگر الکترود کوچک استفاده می شد، روند قطبیت ایجاد شده منفی بود.

گازها و الکترودهای جوشکاری FCAW

الکترودهای پوشش دار در جوشکاری FCAW موجب می شوند به گاز محافظ نیازی نباشد. اگر بخواهید از الکترود تو پودری به همراه پوشش دوگانه استفاده کنید، انتخاب محدودی برای گاز محافظ خواهید داشت و شامل آرگون، مخلوطی از کربن دی اکسید و آرگون، کربن دی اکسید و هم چنین مخلوطی از آرگون و اکسیژن خواهد بود. الکترودهای آن نیز مشابه جوشکاری میگ است و تنها تفاوتش با آن در این است که الکترودهای جوشکاری FCAW توخالی هستند که محل قرارگیری پودر جوش می باشند و سراسر الکترود را گرفته‌اند. سایز این الکترودها استاندارد است و برخی نیز سایر یکسانی با الکترودهای های جوشکاری میگ دارند. ۰۳۵، ۰۴۵، ۰۵۲ و ۱۶ از جمله الکترودهای های پرکاربردی هستند که در صنعت از آنها استفاده می شود.

از کدگذاری برای دسته بندی بهتر الکترودها استفاده شده است  و E71T1 رایج ترین الکترود تو پودری می باشد. در کدگذاری از اعداد و حروف استفاده شده است و هر کدام دارای مفهومی خاص می باشند. در الکترود ذکر شده عدد ۷ استحکام کششی را بیان می کند که در هر اینچ مربع، هفتاد هزار  می باشد، عدد ۱ جهت جوشکاری را می گوید که یعنی همه طرفه است و اگر صفر بود نشان از جوشکاری مسطح و افقی داشت. حرف T به معنی الکترود توخالی می باشد  و ۱ آخر نیز نوع پوشش پودری را نشان می دهد. باید دقت شود که الکترودها در جای خشک نگهداری شوند.

این نوشته در بلاگ ارسال شده است. این لینک مستقیم به این نوشته است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *