جوشکاری مس به چه صورت انجام می شود؟

📖 زمان مطالعه : ۶ دقیقه ⏲️

جوشکاری مس یکی از مهمترین انواع جوشکاری می‌ باشد که در بسیاری از صنایع مورد استفاده قرار می‌ گیرد و علت اهمیت بالای جوشکاری مس در واقع خود فلز مس و آلیاژهای آن است که از خواص فلزی و مکانیکی بسیار خوبی در ارتباط با کارهای مختلف برخوردار بوده که می خواهیم به ابعاد مختلف آن بپردازیم و سپس روش های مختلف انجام جوشکاری مس را برای شما توضیح دهیم.

جوشکاری مس

فلز مس یکی از فلزات پر کاربرد در صنایع مختلف می باشد که اغلب به صورت آلیاژ مورد استفاده قرار گرفته و علت استفاده از آلیاژهای مس بیشتر به خاطر مقاومت بالا این فلز در برابر خوردگی و همینطور استحکام بالایی است که به هنگام آلیاژ شدن به دست می‌ آورد. همانطور که شما نیز قطعا می دانید فلز مس رسانای بسیار خوبی در ارتباط با حرارت و همینطور جریان الکتریسیته دارد و این موضوع باعث می‌ شود که از آن برای صنایع برق و همینطور ساخت ظروف و یا لوازم انتقال حرارت در کارخانجات استفاده شود. همچنین به علت مقاومت بالای فلز مس و آلیاژهای آن در برابر سایش و خوردگی از آن در صنعت لوله کشی در ساخت لوله استفاده می شود.

در واقع فعالیت هایی که با مس انجام می‌ شود مانند جوشکاری مس نیازمند آموزش های عالی و حرفه ای می باشد و در واقع قبل از انجام جوشکاری با مس افراد باید شناخت مناسب و کاملی از این فلز و نحوه انجام جوشکاری بر روی آن داشته باشند تا از خطرات احتمالی کاسته و به شکل بهتری جوش کاری را انجام دهند و نتیجه کار زیباتر و بهتر شود.

شرکت اورین الکتریک ، تولید کننده انواع دستگاه جوشکاری رکتی فایر ، تکفاز و سه فاز اینورتری ، دستگاه جوشکاری CO2 ، و دستگاه جوش آرگون و برش پلاسما ، آماده ارائه و فروش محصولات تولیدی و همچنین خدمات درخواستی به مشتریان محترم ، می باشد . به منظور تماس با کارشناسان و ارائه راهنمایی و مشاوره ، با شماره ☎️   ۰۹۱۲۱۲۶۰۱۴۲ و سایر شماره های درج شده در سایت تماس حاصل نمایید.

شماره تماس اورین الکتریک

 

نکات ایمنی جوشکاری مس

در ارتباط با جوشکاری مس باید به نکات مختلفی توجه شود که از مهمترین نکات انجام جوشکاری بر روی مس رعایت نکات ایمنی می باشد. درباره نکات ایمنی در هنگام جوشکاری بسیار حائز اهمیت بوده و با استفاده از متریال و همینطور لوازم ایمنی مناسب یکی از توصیه‌ های بسیار مهم در ارتباط با این قضیه است. از مهمترین لوازم ایمنی جوشکاری میتوانیم‌به عینک جوشکاری و همینطور دستکش آن اشاره کنیم که در صورت نداشتن هرکدام از آنها انجام جوشکاری توصیه نمی شود چرا که به هنگام جوشکاری جرقه های بسیار زیاد ایجاد شده و می تواند باعث آسیب رسیدن به چشم و یا دست ها و دیگر قسمت های بدن شود.

جوشکاری مس با اینورتر

همانطور که می دانید جوشکاری مس با کمک دستگاه اینورتر هم انجام می‌ گیرد و جوشکاران از اینورتر برای جوشکاری فلزات مسی و همینطور آلیاژ های آن استفاده می کنند. اما نکات بسیار مهمی در ارتباط با جوشکاری مس وجود دارد که حتما باید به آنها توجه شود تا از به وجود آمدن خطرات ناشی از جوشکاری جلوگیری شود و فرد جوشکار بتواند تا در امنیت و آرامش خاطر جوشکاری کند تا در نتیجه، جوشکاری با کیفیت انجام شود و قطعات مسی به زیبایی و تمیزی هر چه تمام تر به یکدیگر متصل شوند.

نام دیگر اینورتر دستگاه جوش می باشد که به عنوان عضو اصلی کار جوشکاری شناخته شده و می تواند تابا ایجاد گرمای بسیار زیاد قطعات فلزی مختلف را در محل جوشکاری ذوب کرده و باعث اتصال آنها به یکدیگر شود که فلز مس هم از این قاعده مستثنا نیست اما نکته بسیار مهمی که وجود دارد این است که برای انجام جوشکاری های مختلف از اینورتر ها و دستگاه های جوش مختلف استفاده می شود و در واقع هیچ اینورتر نیست که برای تمامی مدل های جوشکاری مورد استفاده قرار گیرد.

جوشکاری مس به برنج

یکی از موارد بسیار مهم جوشکاری مس اتصال فلز مس و آلیاژ های آن به برنج می باشد که کاربرد زیادی در صنایع مختلف داشته و این موضوع سبب اهمیت بالای آن نسبت به سایر روش های جوشکاری شده است در این روش از آنجایی که دو فلز غیر همجنس را به یکدیگر جوش می‌ دهند از روش جوشکاری اصطکاکی اغتشاشی استفاده می کنند که این روش جوشکاری جدید بوده و فواید و همینطور مزایای زیادی دارد. در این روش جوشکاری مس به شکل اتصال سر به سر برای دو فلز با جنس های مختلف یعنی مس و برنج صورت می گیرد.

جوشکاری مس با برق

در تمامی مدل های جوشکاری از جمله جوشکاری مس، جوشکاری با برق نیز وجود دارد و به صورت عمده مورد استفاده قرار می گیرد در جوشکاری با برق در واقع ما از دستگاه جوش استفاده می کنیم که برای این کار نیاز به یک منبع برق داریم تا انرژی و در واقع نیروی الکتریکی لازم برای جوشکاری را فراهم نماید. با توجه به نوع اینورتر از منابع برق ac و dc می توانیم استفاده کنیم که برای جوشکاری مس مورد استفاده قرار می گیرند.

برای جوشکاری فلز مس و آلیاژ های آن از جریان برق کمتری استفاده می‌ شود چرا که فلز مس به خودی خود نرم بوده و برای ذوب شدن آن انرژی و در واقع نیروی الکتریکی کمتری مورد نیاز خواهد بود در نتیجه از اینورتر های کوچک تر و با قدرت کمتر نیز می‌ توانیم برای جوشکاری مس استفاده کنیم. البته از فلز مس در صنایع مختلف استفاده می‌شود که این موضوع باعث شده تا جوشکاری این فلز بازه وسیعی از دستگاه های جوش با قدرت های مختلف را شامل شود.

جوشکاری فلز مس با گاز

یکی دیگر از نکات بسیار مهم در ارتباط با جوشکاری مس روش جوشکاری مس با گاز می باشد که منظور همان روش های جوشکاری تیگ و یا جوشکاری میگ است همانطور که ممکن است شما نیز بدانید در جوشکاری تیگ از گاز بی اثر تنگستن استفاده شده و در جوشکاری میگ گاز فلزی مورد استفاده قرار می گیرد که با توجه به نوع آلیاژ مس و همینطور ضخامت آن باید نسبت دما و همینطور گاز مورد نظر را تنظیم کنیم که این موضوع بسیار حائز اهمیت است.

نکات تکمیلی در ارتباط با جوشکاری فلز مس

در جوشکاری مس باید به چند این موضوع توجه کافی داشته باشیم اولین نکته این است که باید قطعه فلزی مسی که برای جوشکاری انتخاب می شود کثیف نباشد و یا رنگ آمیزی شده و یا روغن کاری شده نباشد تا به هنگام جوشکاری فرد جوشکار را اذیت نکند و سازه نهایی از کیفیت و همینطور استحکام بالایی برخوردار باشد.

در صورت کثیف بودن و یا رنگی بودن قطعه فلزی مسی که قرار است بر روی آن جوشکاری انجام شود ممکن است به هنگام جوشکاری دود های اضافی در محل آزاد شود که می تواند بسیار خطرناک و سرطان زا باشد. در نتیجه باید قبل از انجام جوشکاری مس از تمیز بودن آن قطعه اطمینان خاطر حاصل شود. اما گاهی اوقات نیاز است که یک قطعه فلزی مسی رنگ شده و یا آبکاری شده را به قطعه دیگری جوش بدهیم که در این صورت توصیه ما بر این است که حتما از هود و در واقع تهویه مناسب استفاده بشود تا دود های اضافی و سمی از محل دور شود.

مس بدون اکسیژن

نکته بعدی که در ارتباط با جوشکاری مس وجود دارد این است که باید سعی شود تا از مس بدون اکسیژن برای جوشکاری استفاده شود تا به هنگام جوشکاری از اکسیداسیون فلز مس جلوگیری به عمل بیاید و این موضوع فلز مس را قادر می سازد که رنگ اصلی خود را حفظ نماید و دچار تغییر رنگ نشود. معمولا آلیاژ های فلز مس حدود دو صدم درصد اکسیژن دارند که این موضوع باعث شده تا اغلب جوشکاران از جوش دادن آلیاژ های مسی صرف نظر کنند.

گرم کردن مس قبل از جوشکاری

از دیگر نکات بسیار مهم به هنگام انجام جوشکاری بر روی فلز مس می توانیم به گرم کردن مس قبل از انجام فرایند جوشکاری اشاره کنیم. از آنجایی که از فلز مس برای صنایع مختلف به علت داشتن توان هدایت حرارتی بالا استفاده می شود گرم کردن این فلز قبل از انجام جوشکاری در ضخامت های بالاتر از ۲ میلیمتر مورد نیاز می باشد. بازه گرم کردن فلز مس قبل از جوشکاری از ۵۰ تا ۷۵۰ درجه فارنهایت متفاوت است و با توجه به نیاز فرد جوشکار قطعه را تا اندازه مورد نظر خود داغ خواهد کرد.

برای گرم کردن فلز مس باید قطعه مورد نظر را در کوره قرار بدهیم تا به اندازه مورد نظر و مطلوب ما گرم شود. اما ممکن است این سوال پیش بیاید که چرا باید قبل از انجام جوشکاری مس آن را گرم کنیم، برای پاسخ به این سوال باید بگوییم که گرم کردن فلز مس قبل از انجام فرایند جوشکاری باعث می‌ شود که این فلز در حین جوشکاری آرام تر از قبل تغییر حالت پیدا کند که این موضوع باعث ایجاد لایه جوش ظریف تر خواهد شد و کیفیت و تمیزی جوشکاری را افزایش می دهد، همچنین این موضوع می تواند از ترک های جوشکاری فلز مس نیز جلوگیری کند که این ترک ها باعث کاهش استحکام سازه نهایی خواهد شد.

جوشکاری با قوس الکتریکی بر روی مس

برای انجام جوشکاری مس از روش قوس الکتریکی هم استفاده می کنند که در صورت استفاده از این روش باید توجه داشته باشید که قوس مورد نظر در زاویه ۷۰ درجه با فلز مس ایجاد شود تا کیفیت سازه نهایی افزایش چشمگیری پیدا کند و از استحکام بالایی برخوردار باشد. در هنگام جوشکاری فلز مس باید توجه داشته باشید که خنک شدن سریع و بیش از حد آن می‌تواند باعث شکست جوش بشود که این موضوع بسیار خطرناک می باشد.

این نوشته در بلاگ ارسال شده است. این لینک مستقیم به این نوشته است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *