کابل جوش چیست و چه کاربردی دارد؟

📖 زمان مطالعه : ۶ دقیقه ⏲️

در جوشکاری الکتریکی مدارهایی داریم که کابل جوش برای استفاده در آنها به کار می رود. کابل جوش یک رسانای استاندارد و یک عایق حرارتی نئوپرن دارد. با استفاده از این عایق دمای نود تا صد و پنجاه درجه سانتی گراد قابل تحمل خواهد بود. در این مقاله به بررسی اطلاعاتی درباره کابل جوش و اینکه چه کاربردهایی دارد خواهیم پرداخت تا آگاهی خود را در رابطه با این قطعه و انواع آن در جوشکاری افزایش دهید.

کابل جوش

کابل جوش در مقابله با پاشیدگی های جوش قدرت تحمل بالاتری دارد، از این رو یک ترموپلاستیک می باشد. نرخ ششصد ولت را در کابل جوش خواهیم داشت که این امکان وجود دارد تا صد ولت نیز بالا رود. داشتن انعطاف و عایق بودن دو ویژگی اساسی در این کابل است تا قادر باشد روی سطوحی که صاف نیستند و زبر می باشند، به طور مداوم کشیده شود. این انعطاف پذیری بالا از تعداد زیاد رشته ها و نظمی که دارند، ناشی می شود. از این کابل برای پرکردن شکاف جوش نیز استفاده می شود و به طور معمول رنگ روکش آنها قرمز می باشد.

شرکت اورین الکتریک ، تولید کننده انواع دستگاه جوشکاری رکتی فایر ، تکفاز و سه فاز اینورتری ، دستگاه جوشکاری CO2 ، و دستگاه جوش آرگون و برش پلاسما ، آماده ارائه و فروش محصولات تولیدی و همچنین خدمات درخواستی به مشتریان محترم ، می باشد . به منظور تماس با کارشناسان و ارائه راهنمایی و مشاوره ، با شماره های  ☎️ ۰۹۱۲۱۵۷۴۷۷۱ و  ۰۹۱۲۱۲۶۰۱۴۲ و سایر شماره های درج شده در سایت تماس حاصل نمایید.

تفاوت کابل جوش با الکترود

الکترود به صورت یک مفتول است که از پوشش ضخیم نیز برخوردار می باشد  و انعطاف بسیار کمی دارد که ناشی از مفتولی بودنش می باشد. اما همانطور که گفتیم کابل جوش بسیار منعطف است و عایق نیز می باشد. مقاومت کابل جوش از الکترود بیشتر است چون به دلیل عایق بودنش در برابر رطوبت و موادی که ممکن است آسیب وارد کنند، استحکام بیشتری نشان می دهد. در صورت نیاز به راهنمایی در زمینه خرید کابل جوش و آشنایی با کاربردهای آن با شماره تماس های موجود در سایت می توانید تماس برقرار کنید و مشاوره های لازم را از کارشناسان مجموعه دریافت نمایید.

سایزبندی کابل جوش

از یک سیستم اندازه گیری آمریکایی که به آنها AWG می گویند برای سایزبندی سیم جوش استفاده می شود. با توجه به این سیستم، تولید کابل جوش از سایز ۶ AWG تا ۵۰۰ MCM خواهد بود. قطری که فلز مغذی دارد، اندازه کابل را مشخص خواهد کرد. در جوشکاری ماده ای که باید فاصله خالی که بین دو سطح وجود دارد را پر کند، همان فلز مغذی خواهد بود. اینگونه جوش خوردن و اتصال بین دو قطعه رخ خواهد داد. سایز شماره دوازده پرکاربردترین کابل جوش است که توسط دستگاه های جوشکاری که صد و چهل تا دویست آمپر می باشند، مورد استفاده قرار می گیرد. ممکن است گاهی به عنوان کابل باطری مورد استفاده قرار بگیرد زیرا هر دو دارای بازه آمپری برابری می باشند. مس نرم شده هادی این کابل جوش است و  دارای ساختاری انعطاف پذیر می باشد. اندازه سطح مقطع آن یک در بیست و پنج میلی متر است و جنس عایق آن پلاستیک یا پی وی سی می تواند باشد.

کاربرد کابل های جوش

در جوشکاری مهمترین وسیله ای که با آن سر و کار خواهیم داشت، کابل جوش می باشد که هر چه کیفیت آن بالاتر باشد، کیفیت جوش نیز بالاتر خواهد بود. از آنجا که در جوشکاری مصرف برق بالا است، بهتر است کابل انتخابی مصرف برق کمی داشته باشد. بسیاری از صنایع کابل های جوش را مورد استفاده قرار می دهند و تجهیزات زیادی که جنس آنها کامپوزیت، سرامیک، فلز، پلیمر و … است را متصل خواهند کرد. از جمله صنایعی که کابل های جوش را مورد استفاده قرار می دهند به صنایع حمل و نقل، کشتی سازی، اتومبیل سازی و نوار های نقاله می توان اشاره کرد. در رابطه با جوشکاری های الکتریکی نیز جوشکاری مقاومت و جوشکاری arc از این قطعه استفاده خواهند کرد.

کاربرد کابل های جوش در جوشکاری الکتریکی

جوش مقاومتی یکی از انواع جوشکاری الکتریکی است که مقاومتی که مواد در این جوشکاری دارند، گرمای لازم برای اتصال را فراهم می کند. فلزاتی که باید جوش بدهیم در ولتاژ پایین بین دو نقطه جوش باید جایگذاری شوند.  در این موقعیت جریان الکتریسیته با آمپر بالا را از سویی به سوی دیگر را با استفاده از کابل های جوش خواهیم داشت. فلز نیز در برابر جریان ایجاد شده مقاومت نشان می دهد و تولید گرما می کند که در نهایت سبب اتصال خواهد شد. در نوع جوشکاری آرک نیز برای اینکه در قطعه کاری و الکترود بتوانیم آرک یا همان کمان ایجاد کنیم، از قدرت جوش بهره می گیریم. در طول فرآیند، قوس الکتریکی ایجاد می شود که موجب استفاده از الکترودی که ذوب شده و مواد حاصله خواهد شد و آرک را برای برقراری اتصال ایجاد می کند. سیم جوش در این روش پیچش بیشتری نسبت به نوع مقاومت دارد که گرما و آمپر بیشتری نیز ایجاد می کند.

قیمت کابل های جوش

مشخصات سیم و جنسی که کابل دارد بر قیمت آن تاثیرگذار است. در واقع اولین عاملی که قیمت کابل جوش را تعیین می کند جنسی است که آلیاژ سیم خواهد داشت که ممکن است از نوع مسی یا آلومینیوم باشد. نوع مسی قیمت بالاتری از کابل آلومینیومی دارد که دلیلش مقاومت کمتری است که نوع مسی دارد که سبب می شود بازده آن بیشتر شود. اینکه سطح مقطع آن چه قطری دارد نیز بر قیمت تاثیر گذار است که این قطر ممکن است ده، بیست، سی و پنج، پنجاه، هفتاد و نود و پنج باشد. کیفیت سیم جوش نیز بر قیمت تاثیر دارد چون هر چه با کیفیت تر باشد، مصرف برق آن کمتر خواهد بود و دوام بیشتری خواهد داشت. ایمنی کابل جوش با کیفیت بیشتر است و ‌کابل های کوتاه تر هم مصرف برق شان کمتر می باشد و هم ارزان تر خواهند بود.

خرید کابل های جوشکاری

برای خرید کابل جوش دقت کنید که انتخابتان باعث افزایش خروجی شود و برای این منظور مسیر مدار جوش را در نظر بگیرید که شامل کابل های الکترود، قوس الکتریکی، گیره کار، منبع انرژی، کابل کار و قوس الکتریکی خواهد بود. آشنایی با طول مسیر مدار جوش در انتخاب بهتر این کابل کمک می کند. اینکه منبع انرژی چه توان خروجی مجازی دارد نیز باید مد نظر قرار داد. این توان نشان می دهد که دستگاه جوش بیشترین نیرویی که می تواند مصرف کند، چقدر می باشد که به صورت آمپر روی دستگاه نشان داده شده است. چرخه کار که با درصد مشخص است را  در رابطه با منبع انرژی جوش در نظر داشته باشید. دوام کابل هم نکته دیگری است که در هنگام خرید باید به آن توجه داشت، چون اگر کیفیت مناسبی نداشته باشد به راحتی دچار آسیب می شود. کابلی که بی کیفیت باشد، سریع داغ می شود  و بر اثر کشش و یا عوامل محیطی دیگر به راحتی خراب می شود. طول و ضخامت کابل باید مناسب باشد و اگر می خواهید آن را برای فاصله های طولانی استفاده کنید، دقت کنید که ضخیم باشد.

مزایای کابل های جوش با کیفیت

کابل های جوش مزایای بسیاری دارند و نسبت به نوع پی وی سی برتری هایی دارند. سیم جوش نسبت به کابل های پی وی سی مقاومت عایقی بالاتری دارد. مقاومت در برابر آب و رطوبت، مقاومت در برابر آب و هوا و اشعه مضر ماورابنفش، مقاومت در برابر سایش و ضربات مکانیکی، مقاومت در برابر اکسید شدن، مقاومت در برابر گاز ازن، مقاوم در برابر تشعشعات رادیواکتیو، نامحلول بودن، مقاومت در برابر مواد آروماتیک، مقاومت در برابر هالوژنها، مقاومت در برابر الکل ها، مقاومت در برابر مواد نفتی و هیدروکربنها و انعطاف پذیری بالا در دمای زیر صفر و بالای صفر  از جمله مزایای کابل جوش است که سبب استفاده گسترده از آن شده است.

انواع کابل های جوش

کابل جوش افشان و لاستیکی دو نوع کابل پرکاربرد هستند که هر کدام مشخصات و ویژگی های خود را دارند. در نوع افشان تنوع زیادی در انتخاب کردن مواد اولیه خواهیم داشت و دارای انواع آلومینیومی و مسی می باشند. نوع مسی کارایی بیشتری دارد  و به طبع هزینه بالاتری دارد. عایق بندی کابل و پوشش آن بسیار مهم است  و مرغوب بودن عایق، قیمت را بالا می برد. همانطور که هسته رسانای داخلی با ارزش است، پوشش خارجی که کابل دارد نیز با ارزش می باشد، چون شرایط سختی را در حین جوشکاری با حرارت بالا باید تحمل کند و کشیده خواهد شد. در واقع بدون محافظت هیچ کابلی قابل استفاده نخواهد بود. سیم جوش افشان دارای مقاومت در برابر حرارت است و واترپروف می باشد و در برابر مواد شیمیایی که خورنده هستند، پایدار می باشد. از این نوع کابل با قابلیت هایی که دارد در محیط هایی که از نظر صنعتی خطرناک هستند، می توان استفاده نمود که شامل موتورخانه، کوره های مذاب، کارخانجات و … می باشد.

نوع دیگر کابل، لاستیکی می باشد و با ویژگی های منحصر به فردی که دارد قابلیت های خاصی خواهد داشت. رشته های بسیار باریکی از جنس مس در نوع کابل مرغوب لاستیکی وجود خواهد داشت. این کابل در شرایط کارگاهی و صنعت بالاترین مقاومت را از خود نشان می دهد. غشایی که جنسش لاستیک است، در اطراف هسته مرکزی قرار گرفته است تا مقاومت آن را چند برابر کند. اگر شرایط کاری دمای بالا، مواجه شدن با مواد اسیدی، خراشیدگی و خمیدگی دارد، جوش لاستیکی کاربرد خواهد داشت و در زمان های که لازم است که ‌ولتاژ بالا داشته باشیم و انعطاف و خمیده شدن برایتان مهم باشد، بهتر است نوع لاستیکی را تهیه نماییم.

این نوشته در بلاگ ارسال شده است. این لینک مستقیم به این نوشته است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *