انواع روش های برش تیرآهن

📖 زمان مطالعه : ۴ دقیقه ⏲️

تیرآهن یکی از مواد مهم در صنایع ساختمان سازی است که به راحتی قابلیت تحمل تنش هایی حاصل از نیروهای وارد بر سازه های ساختمانی را دارد. یکی از مواد مهم و تاثیر گذار در هزینه پروژه ساختمان سازی به قیمت تیرآهن بستگی دارد که معمولا از آن به عنوان پل و ستون استفاده می شود. تیرآهن شامل دو بال و یک جان است که بال در برابر گشتاور خمشی مقاومت می کند در صورتی که جان تیرآهن در برابر نیروهای برشی مقاومت می کند و معمولا در شاخه های ۶ و ۱۲ تولید می شود که قیمت تیرآهن به وزن شاخه ربط دارد. با توجه به اینکه ممکن است در ساخت و ساز ساختمان نیاز به کوتاه کردن تیرآهن باشد از این رو از انواع روش های برش تیرآهن هم چون  روش سرد، گرم، برش با اره آتشی، برش با اره نواری، برش با دستگاه برش پلاسما، برش با لیزر و واترجت استفاده می شود که هر کدام مزایای خود را به همراه دارند که به آن اشاره خواهیم کرد.

تیرآهن چیست؟

یک نوع ماده و سازه فلزی است که در ساختمان سازی استفاده می شود و به شکل ظاهری H شامل جان و دو بال است و در استانداردهای مختلفی چون IPE ، INP، IPBوCNP این محصول فولادی  و در شاخه های ۶ و ۱۲ متری معمولاد ساخته می شود. به دلیل اینکه ممکن است برخی اوقات در ساختمان سازی تیرآهن بلند باشد از این رو باید از انواع روش های برش تیرآهن برای برش این محصول فولادی استفاده شود تا سپس عملیات جوشکاری روی اسکلت فلزی ساختمان انجام گردد.

شرکت اورین الکتریک ، تولید کننده انواع دستگاه جوشکاری رکتی فایر ، تکفاز و سه فاز اینورتری ، دستگاه جوشکاری CO2 ، و دستگاه جوش آرگون و برش پلاسما ، آماده ارائه و فروش محصولات تولیدی و همچنین خدمات درخواستی به مشتریان محترم ، می باشد . به منظور تماس با کارشناسان و ارائه راهنمایی و مشاوره ، با شماره ☎️   ۰۹۱۲۱۲۶۰۱۴۲ و سایر شماره های درج شده در سایت تماس حاصل نمایید.

شماره تماس اورین الکتریک

 

انواع روش های برش تیرآهن

برای برش دادن تیرآهن از روش های مختلفی چون روش سرد، گرم، برش با پلاسما، حتی برش با واترجت و دستگاه برش لیزری استفاده می شود که هر کدام از آنها مزایایی به همراه دارند.

۱-برش تیرآهن به روش سرد (کوپال)

در این روش تیرآهن را به وسیله گیوتین های سنگین برش می دهند که با قرار دادن محل برش تیرآهن روی لبه گیوتین و فشردن شاسی، تیغه های قیچی دستگاه روی تیرآهن قرار می گیرد و برش صورت می گیرد. دستگاه پانج و البته برش هیدرولیکی جزو نمونه های دیگری از روش سرد است.

مزایای برشکاری سرد

 • حفظ خواص فلز
 • انعطاف برشکاری به لحاظ شکل و طول
 • پرتی کم
 • سرعت برشکاری
 • عدم تولید گازهای سمی و آلاینده

معایب برشکاری سرد

 • افزایش هزینه متریال
 • برشکاری با محدودیت بالا

۲-برش تیرآهن به روش گرم (برنول)

به حالت برش گرم تیرآهن حالت برنول می گویند که همان هوا برش است که در آن حرارت در نوک مشعل برنول ایجاد می شود با ذوب کردن محل برش انجام می گردد. در واقع از این روش علاوه بر برش تیرآهن برای برش پروفیل های فلزی به مانند میلگرد استفاده می شود. سرعت بالای برش، کاهش ضایعات از جمله مزایای این روش برش است با این تفاوت که نیاز به تخصص بالایی دارد.

مزایای برشکاری گرم

 • در حجم بالا این روش برشکاری سرعت بالایی دارد.
 • میزان ضایعات آن کم است.
 • مکانیزه کردن برشکاری

معایب برشکاری گرم

 • تغییر ساختاری در برش
 • تولید گاز و مواد سمی
 • دارای ایمنی پایین

۳-برش تیرآهن با اره آتشی

اره دیسکی آتشی یا پروفیل بر یکی دیگر از روش های برش تیرآهن است که بیشتر از این دستگاه در کارگاه استفاده می شود و به راحتی امکان قطع در زاویه مختلف را به همراه دارد. مزیت اصلی دستگاه این است که در صورت شکستن تیغه به صورت خودکار دستگاه متوقف می شود. از دستگاه اره آتشی علاوه بر برش تیرآهن برای برش نبشی، ناودانی استفاده می شود.

۴-برش تیرآهن با اره نواری

برشکاری روی تیرآهن هاش سنگین و قطور با اره نواری انجام می شود چرا که پرتی کمتری به همراه دارد البته به منظور خنک کنندگی باید از پاشش آب و صابون استفاده شود.

۵-برش تیرآهن توسط لیزر

در این روش از اشعه لیزر برای برش استفاده می شود که دقت بالا در سوراخکاری و همچنین ایجاد نقش و نگار روی ورق ها از جمله مزیت های دستگاه برش لیزری است.

۶-برش تیراهن به کمک واترجت

دستگاه برش واترجت Water jet cutting machine به مانند دستگاه برش لیزری کار می کند با این تفاوت که از نازل آن به جای اشعه لیزر، فشار آب قوی خارج می شود.

۷-برش تیرآهن به توسط پلاسما

یکی از مدرن ترین دستگاه برش تیرآهن، پلاسما Plasma cutting machine است که با استفاده از آن برش با دقت بالا، ضایعات کمتر انجام می شود و البته در دو نوع دستی و اتوماتیک دستگاه برش پلاسما وجود دارد که برای خرید آن می توانید اقدام کنید.

از دستگاه برش پلاسما برای برش انواع تیرآهن، ورق فولادی و.. استفاده می شود که شما می توانید انواع دستگاه برش پلاسما را از کارخانه اورین الکتریک بخرید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *