پوشش های محافظتی و عایق خطوط لوله انتقال گاز و نفت

پوشش های محافظتی و عایق خطوط لوله انتقال گاز و نفت
📖 زمان مطالعه : ۳ دقیقه ⏲️

نفت و گاز دو سوخت مهم هر کشوری هستند که از طریق خطوط لوله انتقال داده می شوند در این بین به خاطر وجود فشار بالای نفت و گاز داخل لوله های فولادی و وجود ذرات مختلف داخل آنها امکان سایش و خوردگی لوله های نفت و گاز وجود دارد از این رو باید از انواع پوشش داخلی و خارجی استفاده شود . در این بین مسلما اثرات خوردگی، سایش ناخالصی ها در بین لوله آب کمتر از لوله های نفت و گاز است از این رو باید دقت شود که از بهترین پوشش داخلی و سطحی برای محافظت از لوله ها استفاده شود. در واقع نشتی لوله های نفت و گاز علاوه بر خسارات زیست محیطی باعث خسارات اقتصادی زیادی می شود از این رو با آماده سازی باید از انواع پوشش داخلی و خارجی لوله های فولادی استفاده شود که در این مقاله به آنها خواهیم پرداخت.

خطوط لوله انتقال گاز

یکی از بهترین سوخت های طبیعی و پاک نسبت به سایر سوخت های فسیلی گاز نام دارد که از طریق شبکه لوله های انتقال گاز اتقال یافته و سپس توسط یک شبکه داخلی انتقال گاز به درب منازل کشیده می شود که در این بین تقریبا ۵ سال یک بار بازرسی لوله های گاز انجام می شود از این رو خیلی مهم است از بهترین پوشش و نوار های عایق بندی برای خطوط لوله انتقال گاز استفاده گردد .

آسیبها و حساسیت های خطوط لوله انتقال گاز

یکی از مواردی که باید توجه داشته باشید این است که تمام مایعات و گاز طبیعی داخل خطوط لوله به صورت کاملا تصفیه شده و تمیز نیست از این رو ناخالصی ها ممکن است به صورت ذرات خورنده در بیایند و فشار بالای گاز و مایعات باعث شود در طولانی مدت لوله های فولادی با نشتی همراه شوند از این رو باید از بهترین عایق و پوشش برای مراقبت از آنها در برابر خوردگی های داخلی استفاده شود.

آماده سازی لوله های نفت و گاز برای پوشش دهی

با اینکه برای پوشش ،انواع نوار عایق بندی، پوشش اپوکسی، پوشش پلی یورتان، پوشش نوار پروپیلین سه لایه و… وجود دارد اما قبل از اینکه پوشش دهی خطوط لوله های نفت و گاز انجام شود باید مراحل آماده سازی شامل تمیزکاری، بازرسی، رفع عیوب احتمالی انجام شود.

پوشش های داخلی لوله های نفت و گاز

داخل لوله های انتقال نفت و گاز انواع ذرات جامدی از جمله کلرید پتاسیم، کربنات ها، سولفات ها، نمک های کلرید سدیم و روغن های نیمه پلیمر قرار دارد که با فشار بالا و سرعت بالای ۳۰۰ کیلومتر در ساعت در حرکت هستند و همین ذارت به پرتابه های تهاجمی تبدیل می شوند که به مرور زمان باعث سایش لوله ها می شوند از این رو باید پوشش دهی داخلی لوله های انتقال نفت و گاز بدرستی انجام شود.

پوشش های خارجی لوله های نفت و گاز

بغیر از بحث خوردگی و سایش داخلی لوله های نفت و گاز باید نسبت به پوشش دهی سطح خارجی خطوط لوله نفت و گاز اقدام شود تا در برابر باکتری ها، فاضلاب، مواد شیمیایی و خاک و آب ، مقاوم باشند.

انواع پوشش لوله های انتقال گاز

قطعا نشتی لوله گاز بغیر از آسیب به محیط زیست خسارات اقتصادی زیادی به بار می آورد ، از اینرو خیلی مهم است از بهترین پوشش لوله استفاده شود که شامل موارد زیر می باشد .
• پوشش قطران زغال سنگ
• پوشش اپوکسی مایع
• پوشش FBE یا پودر اپوکسی اتصال ذوبی
• پوشش هیدروفوبیک
• پوشش پلی آمید
• پوشش پلی یورتان
• پوشش سه لایه پلی اتیلن

پوشش نوار عایق سه لایه دو لایه با پرایمر

این پوشش همراه و همگام با سایر پوشش ها ، از کیفیت بسیار بالایی نسبت به سایر پوشش ها برخوردار است ، نوار های سه لایه خود ممزوج هنگام اعمال با پرایمر متناسب در هم تنیده شده ، و بسیار مستحکم خواهد بود . نوار دولایه لمینیتی بعد از اعمال نوار سه لایه برای محافظت مکانیکی استفاده میگردد . نوار های پوششی سه لایه دولایه دنزو آلمان DENSO و همچنین نوارهای پوششی مارک KEBU آلمان ، کاندید مناسبی جهت استفاده خواهند بود .

شرکت ایبک تامین کننده نوار دنسو آلمان DENSO

شرکت ایبک تامین کننده وونماینده تخصصی نوارهای سرد سه لایه و دو لایه آلمان با مارک DENSO در ایران میباشد برای تامین و خرید این نوارها با واحد فروش ۰۹۱۲۰۲۸۳۴۲۲ ,۰۲۱۸۸۰۴۱۶۳۱ تماس و مشاوره بگیرید

تعویض پوشش ، خطوط لوله ، نمایشگاه خوردگی ، انتقال گاز ، انتقال نفت ، نمایندگی دنزو ، نمایندگی کبو ، DENSO, KEBU , پروژه تعویض پوشش ، اپوکسی خطوط لوله ، نووالاک ، سرام کوت ، کربولاین ، دریارنگ ، پوشش های محافظتی ، AS40 , R20HT , PRIMER , TAPE ,WIWA,

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *