آشنایی با انواع ورق دریایی

انواع ورق دریایی
📖 زمان مطالعه : ۳ دقیقه ⏲️

یکی از صنایع مهم که جوشکاری در آن انجام می شود صنعت کشتیرانی است که در زمان تولید و ساخت کشتی و قایق دریایی از انواع ورق های آلیاژی به نام ورق دریایی استفاده می شود. یکی از مشاغل سخت جوشکاری، شغل جوشکاری زیرآب است که یک جوشکار علاوه بر مهارت و تخصص بالا و خطرات جوشکاری باید غواصی انجام دهد و به دو صورت خشک و مرطوب به جوشکاری زیر آب بپردازد. با توجه به استحکام بالا، جوش پذیری و مقاومت بالای ورق های دریایی در برابر خوردگی از آن در ساخت کشتی و قایق استفاده می شود که در این مقاله به معرفی انواع ورق دریایی خواهیم پرداخت.

ورق دریایی چیست؟

به نوعی از ورق های آلیاژی گفته می شود که از آن برای ساخت بدنه،کف کشتی، انواع زیر دریایی استفاده می شود. مقاومت بالای این ورق های دریایی در برابر خوردگی، استحکام بالا و جوش پذیری عالی آنها حتی باعث شده است از آن برای ساخت یدک کش، بارج، فانوس های دریایی و حتی لوله های انتقال آب، گاز و نفت زیر دریا استفاده شود. این ورق های آلیاژی در سه نوع ورق GL-A، ورق A36 و ورق LR-A تولید می شوند.

شرکت اورین الکتریک ، تولید کننده انواع دستگاه جوشکاری رکتی فایر ، تکفاز و سه فاز اینورتری ، دستگاه جوشکاری CO2 ، و دستگاه جوش آرگون و برش پلاسما ، آماده ارائه و فروش محصولات تولیدی و همچنین خدمات درخواستی به مشتریان محترم ، می باشد . به منظور تماس با کارشناسان و ارائه راهنمایی و مشاوره ، با شماره ☎️   ۰۹۱۲۱۲۶۰۱۴۲ و سایر شماره های درج شده در سایت تماس حاصل نمایید.

شماره تماس اورین الکتریک

 

انواع ورق دریایی

با توجه به ویژگی های بالا این ورق های آلیاژی و استفاده از آنها در صنایع مختلف سازندگان و کارخانه های تولید کننده انواع ورق دریایی را در سه نوع ورق GL-A، ورق A36 و ورق LR-A می کنند که به معرفی آنها خواهیم پرداخت.

ورق دریایی A36

این ورق جزو مهمترین و پر کاربردترین نوع ورق دریایی است که از فولادی کم کربن و کمتر از ۰.۳ درصد وزن کربن ساخته می شود. عناصر مهم داخل این ورق دریایی شامل نیکل،مولبیدن، وانادیم است که به علت بکار گیری آنها در ساخت و تولید این ورق عملا مقاومت بالایی در برابر خوردگی و آب شور دریا خواهند داشت.

این ورق های دریایی در ضخامت های مختلف بین ۶ الی ۶ میلی متر و ابعاد استاندارد ۱.۵*۶ و۲*۶ تولید می شود که از آن در صنعت ماشین سازی استفاده می شود.

خواص شیمیایی متداول در ورق A36

در جدول زیر خواص شیمیایی مرتبط به این نوع ورق دریایی نوشته شده است.

کربن

Carbon

منگنز

Manganese

فسفر

Phosphurs

گوگرد

Sulphur

سیلیکون

Silicon

مس

Copper

۰.۰۲۶ ۰.۰۲۶ ۰.۰۴ ۰.۰۵ ۰.۴ ۰.۲

ورق دریایی GL-A

ورق GL-A از لحاظ کیفیت در بین انواع ورق دریایی در رتبه اول قرار دارد و مقاومت کششی آن بین ۲۰۰ الی ۵۲۰ مگا پاسکال است که مقاومت بالایی آن در برابر خوردگی در بین محیط آب شور مهمترین ویژگی این ورق آلیاژی به شمار می آید و تنها استفاده از این ورق در صنعت کشتی سازی و ساخت زیردریایی است.

ورق دریایی LR-A

ورق دریایی LR-A در انواع مختلف LR،  LR AH40،  AH32 و LR AH36 تولید می شود. جوش و برش  پذیری از مهمترین ویژگی هایی این ورق دریایی است که باعث می شود در هنگام استفاده از آن در هزینه های ساخت صرفه جویی شود.

مزایای استفاده از ورق دریایی

  • کاهش هزینه های جوشکاری را پایین می آورد
  • دارای ضخامت کمی است.
  • در وزن آنها صرفه جویی شده است.

محاسبه وزن ورق دریایی

۱۰۰۰ / ۷.۸ * طول ورق * عرض ورق * ضخامت ورق = محاسبه وزن ورق دریایی

تولید کنندگان ورق دریایی در ایران و جهان

در ایران کارخانه های مهم تولید ورق دریایی شامل فولاد اکسین خوزستان و فولاد مبارکه اصفهان است و در زمینه واردات ورق دریایی بهترین کارخانه هایی که از آنها ورق دریایی وارد کشور می شود شامل کارخانه های دانکوک کره، هیونداری کره، اورال استیل روسیه، دوفرکو بلژیک، ایلیچ اکراین است.

کاربرد ورق دریایی

از انواع ورق های دریایی در صنایع مختلف و بیشتر در صنعت ساخت کشتی و زیردریایی استفاده می شود.

  • شناوره های چند منظوره (بارج)
  • زیر دریایی
  • سکوی نفتی
  • فانوس های دریایی
  • یدک کش
  • لندینگ گراف
  • لوله های انتقال آب، نفت و گاز از دریا به خشکی

قیمت ورق دریایی

با توجه به نوع استاندارد، ضخامت ورق دریایی و سایر فاکتورهای آن از جمله ضخامت، سایز و کارخانه تولید آن مسلما قیمت ورق دریایی متفاوت است.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *