علت روشن نماندن شمعک آبگرمکن دیواری و ایستاده | تعمیرات آی بک امداد

روشن نشدن آبگرمکن دیواری
📖 زمان مطالعه : ۴ دقیقه ⏲️

با نصب آبگرمکن دیواری و ایستاده به راحتی آب گرم مصرفی تامین می شود که با وصل کردن یک سر آبگرمکن به شیر ورودی آب سرد همزمان با باز کردن شیر آب گرم، آبگرمکن داغ و با عبور آب از مبدل آب گرم تامین می شود اما خیلی مهم است که حتی زمان خاموش شدن آبگرمکن حتما شمعک روشن بماند و اگر خاموش شده است و با مشکل روشن نماندن شمعک آبگرمکن مواجه هستید این به خاطر ایراد در سنسور جوش، سوختن بوبین، عدم نصب دودکش، نصب نامناسب شمعک، کوتاه بودن شعله شمعک و.. است که باید نسبت به رفع آن اقدام کنید که برای سرویس و تعمیر آبگرمکن دیواری در تهران کافیه با شماره آی بک امداد تماس بگیرید.

دلیل روشن نماندن شمعک آبگرمکن دیواری و ایستاده

شمعک آبگرمکن سه شعله دارد که یکی در جهت ترموکوپل، دیگری در جهت مشعل، سومی در جهت جرقه زن است از این رو اگر نازل آن گرفته یا شیرهای پروانه آن بسته باشد شمعک روشن نمی شود و شمعک روشن می شود اما شعله روشن نمی ماند و فورا خاموش می شود به دلایل زیر است که باید نسبت به رفع مشکل و تعمیر آبگرمکن اقدام کنید.

 • نصب نادرست شمعک
 • بسته بودن منفذ ( نازل شمعک) توسط پیچ تنظیم
 • ایراد در سنسور جوش
 • خراب شدن بوبین آبگرمکن
 • نصب نبودن دودکش یا نصب نادرست آن

حتما بخوانید: علت روشن نشدن آبگرمکن دیواری و ایستاده و تعمیر آن

” آی بک امداد ”
آماده سرویس و پشتیبانی سریع خدمات و تعمیرات سیار در محل و منزل شماست . هر گونه تعمیرات یخچال و تعمیرات ماشین لباسشویی و ظرفشویی و تعمیرات تلویزیون ، تعمیرات کولر های آبی و گازی ، و لوازم خانگی برقی و تعمیرات لوازم برقی و تاسیساتی منزل ، و خدمات لوله کشی و سایر خدمات و تعمیرات برقی و مکانیکی منزل و محل کار خود را به ” آی بک امداد ” بسپارید . به منظور تماس و ارتباط با کارشناسان و تعمیرکاران و ارائه راهنمایی و مشاوره و اعزام‌ تعمیرکار فوری ، با شماره تماس فوری ☎️   ۰۹۱۲۰۲۸۳۴۲۲ و سایر شماره های درج شده در وبسایت تماس حاصل نمایید .

نحوه کار کردن شمعک آبگرمکن

نحوه کار کردن آبگرمکن به این صورت است که باید همیشه شمعک آن روشن باشد که با باز کردن شیر آب گرم با ورود گاز مشعل آبگرمکن را روشن کند و شعله های شمعک در سه جهت ترموکوپل، جرقه زن و مشعل قرار دارد.

علت روشن نماندن شمعک آبگرمکن بوتان چیست؟

یکی از مشکلاتی که در هر خانه ای ممکن است رخ دهد روشن نشدن آبگرمکن دیواری است اما برخی اوقات ممکن است آبگرمکن روشن شود و شما با مشکل روشن نماندن شمعک آبگرمکن مواجه شوید که در این بین بهترین و پرطرفدارترین برند آبگرمکن بوتان است که در زمان خاموش شدن آبگرمکن باید ابتدا ولوم را فشار و مطمئن شوید که گاز خارج و در ادامه با فشار دادن جرقه زن شمعک روشن می شود و اگر بعد از رها کردن ولوم سریعا شمعک خاموش می شود این دلایل زیادی دارد که به بررسی آن در این مقاله خواهیم پرداخت.

دلایل روشن نشدن و روشن نماندن شمعک آبگرمکن

فرقی نمی کند که آبگرمکن شما از نوع دیواری یا ایستاده و مخزنی باشد زمانی که شمعک روشن نمی ماند باید نسبت به رفع مشکل و تعمیر آبگرمکن اقدام کنید که دلایل مختلفی باعث می شود که شمعک روشن نماند که به شرح زیر است و باید به بررسی و عیب یابی آنها بپردازید.

 • منفذ بسته است و همین باعث می شود که شمعک روشن نماند.
 • ایراد در ترموکوپل آبگرمکن و سوختن سنسور جوش
 • خرابی ترموکوپل و سوختن بوبین
 • کاهش حجم شعله شمعک یا همان پیلوت آبگرمکن
 • قرار نداشتن شمعک در جهت درست
 • نصب نبودن دودکش و عملکرد نادرست دودکش

چرا شمعک آبگرمکن روشن نمی‌شود           

یکی از دلایل روشن نشدن آبگرمکن دیواری به خاطر روشن نبودن شمعک است که باید ولوم را فشار و بچرخانید تا گاز وارد و باعث روشن شدن شمعک شود و اگر این اتفاق رخ نداد به خاطر بسته بودن شیر پروانه ای، گرفتگی در مجرای نازل شمعک، از بین رفتن صافی شمعک است که باید بررسی شود.

علت خاموش شدن شمعک آبگرمکن

با خراب شدن ترموکوپل، شل شدن مهره ترموکوپل، خرابی شیر مغناطیسی و کوتاهی شمعک این اتفاق رخ می دهد و با هر بار روشن شدن شمعک سریعا خاموش می شود و با مشکل روش نماندن شمعک آبگرمکن مواجه خواهید شد.

عیب یابی و رفع مشکل روشن نماندن شمعک آبگرمکن

برای اینکه مشکل روشن نماندن شمعک آبگرمکن را رفع کنید ابتدا باید علت آنرا پیدا کنید و نسبت به رفع آن اقدام کنید که در ادامه متن این مقاله به آن خواهیم پرداخت.

اشکال در ترموکوپل آبگرمکن

یکی از دلایلی که باعث می شود شمعک خاموش شود خراب شدن ترموکوپل است که با چشم و دست قابل تشخیص است و اگر بر اثر آتش نوک ترموکوپل پاره شده باید سریعا نسبت به تعویض ترموکوپل اقدام کنید تا مشکل رفع شود.

اشکال در بوبین

مورد دیگر برای اینکه شمعک خاموش می شود سوختن بوبین است که برای اینکه مطمئن شوید که کافیه ابتدا نوک ترموکوپل را گرم کنید و دو دقیقه شیر گاز را روی حالت جرقه بگذارید تا روشن شود و اگر با رها کردن شیر گاز یا همان ولوم صدایی شبیه به ترق به گوش رسید به معنای سالم بودن دو قطعه ترموکوپل و بوبین است و اگر این صدا نیامد یعنی خراب است و باید تعمیر یا تعویض گردد.

سوختگی سنسور جوش

با دو رشته سیم و اتصال آن به سنسور می توانید از سلام بودن آن مطمئن شوید که البته بعد از اینکه مطمئن شدید که سنسور جوش خراب است برای تعویض آن حتما با تعمیرکار حرفه ای تماس بگیرید.

کم بودن حجم آتش شمعک (پیلوت)

در این بین ممکن است حتی کوتاهی شعله شمعک باعث شود که شمعک روشن نماند از این رو باید نسبت به رفع آن اقدام کنید که جرم گرفتگ نازل شمعک ( پستانک ) باعث می شود که شعله کم باشد از این رو باید آنرا تمیز کنید که از یک رشته سیم می توانید استفاده و داخل نازل کنید و توجه داشته باشید به هیچ وجه از میخ یا سوزن داخل نازل نکنید که باعث آسیب جدی به آبگرمکن می شود.

نصب نبودن درست دودکش (عملکرد نادرست دودکش)

مورد آخر عدم نصب درست دودکش است که باعث می شود سریعا شعله شمعک خاموش شود به خصوص اینکه اگر نزدیک پنجره باشد یا اینکه داخل بالکن باشد احتمال خاموش شدن شمعک وجود دارد که باید نسبت به رفع آن اقدام کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *