معرفى فرآیند برشکارى قوس پلاسما PAC

📖 زمان مطالعه : ۴ دقیقه ⏲️

ایده اولیه استفاده از فرآیند برش پلاسما اولین بار حدود ۵۰سال پیش و در بحبوحه جنگ جهانى دوم شکل گرفت. پلاسما را مى توان به عنوان حالت چهارمماده تعریف نمود که در مصارف برشکارى با متراکم ساختن و یونیزه نمودن یک گاز تولید مى شود. در کاربردهاى برشکارى از چند نوع گاز مى توان استفاده کرد این گازها عبارتند از نیتروژن ، ترکیبات اکسیژن- نیتروژن، و یا هواى معمولى فشرده که ارزان ترین و در دسترس ترین گاز مى باشد. قوس پلاسمادو نوع است : قوس منتقل شده، که در آن جریان الکتریکى از میان قطعات برش عبور مى کند؛ و قوس پیلوت یا منتقل نشده که در آن جریان تنها میان الکترود و نازل جارى است. قوس پیلوت را مى توان به دو صورت ایجاد کرد: با تخلیه  HF ولتاژ بالا مانند جوشکارى  TIG و یا با جدا کردن مکانیکى الکترودو نازل. درجه حرارت در قوس پلاسما طیف گسترده اى دارد و از ۱۵۰۰ CO تابیش از ۷۰۰۰ CO تقریباً ۱۰۰۰ CO سطح خورشید داغ تر مى باشد، درنوسان است. به دلیل این تمرکز حرارت بسیار بالا در پلاسما، به محض انتقال قوس به قطعه کار، مواد برش ذوب مى شوند. گاز فشرده، مواد مذاب را از سطح برش مى زداید و باعث ایجاد برشى ظریف و با کیفیت مى شود.برشکارى قوس پلاسما، فرآیندى است ایده آل براى برش تمام فلزات رساناى الکتریسیته مانند فولاد ضدزنگ، مس و آلومینیوم که استفاده از شعله هاى اکسى استیلن براى برش آنها، نتایج ضعیفى به همراه خواهد داشت. تمرکز و فشردگى بالاى قوس، باعث ایجاد برش هایى بسیار باریک و ظریف مى شود، ضمن اینکه به علت انتقال کم حرارت در این فرآیند، مى توان حتى ورقه هاى نازک را نیز بدون هر گونه تغییر شکل بر اثر حرارت ، برش داد .

شرکت اورین الکتریک ، تولید کننده انواع دستگاه جوشکاری رکتی فایر ، تکفاز و سه فاز اینورتری ، دستگاه جوشکاری CO2 ، و دستگاه جوش آرگون و برش پلاسما ، آماده ارائه و فروش محصولات تولیدی و همچنین خدمات درخواستی به مشتریان محترم ، می باشد . به منظور تماس با کارشناسان و ارائه راهنمایی و مشاوره ، با شماره ☎️   ۰۹۱۲۱۲۶۰۱۴۲ و سایر شماره های درج شده در سایت تماس حاصل نمایید.

شماره تماس اورین الکتریک

 

 

برشکارى قوس پلاسـما – PAC

یک گاز خنثى با سرعت بالا از نازل بیرون مى زند و در همین حال قوس الکتریکى میان این گاز و الکترود و سطح برش ایجاد مى شود که گاز را به پلاسما تبدیل مى کند. از آن جایى که پلاسما، باعث بالا رفتن دماى مواد فلزى تا رسیدن به نقطه ذوب مى شود. پیوستگى فلز از بین رفته و عمل برش انجام مى شود. در فاز اولیه، قوس در داخل تورچ ایجاد مى شود و یک منطقه کوچک پلاسمایى بوجود مى آورد که به آن قوس پیلوت گفته مى شود. پلاسما که اکنون رسانا شده است، توسط یک  جریان گاز پرفشار (معمولاً هواى فشرده)، با فشار از نازل خارج مى شود و در معرض قطعه برش (آند) قرار مى گیرد.
پلاسما، مدار بین الکترود و قطعه کار را مى بندد و منجر به هدایت جریان جوشکارى و انتقال گرماى لازم براى ذوب شده و بدین ترتیب قطعه کار برش مى خورد .

منبع جریان

  1. الکترود: معرف قطب منفى مدار است که مستقیم در داخل تورچ قرار مى گیرد .
  2. قطب مثبت: مطابق با نوع سیستم، مى تواند مستقیماً روى قطعه کار قرار گیرد و یا این که خود تورچ مى تواند قطب مثبت باشد .
  3. ابزار قوس زنى: استفاده از چنین ابزارى براى ایجاد قوس پیلوت ضرورى است .

فرآینـد برشکارى پلاسـما

فرآیند پلاسما، شیوه اى بسیار مناسب براى برش صفحات نازک و ضخیم به صورت دستى و الکترودى مى باشد. بنابراین پلاسما از طریق ذوب و تبخیر مواد فلزى پایه به عنوان ابزارى در جهت انتقال انرژى مورد نیاز جداسازى قطعه کار عمل مى کند. تورچ پلاسما، مخروطى بسیار داغ تولید مى کند که در یک خط کاملاً مستقیم روى خط برش متمرکز مى شود که عملا به منظور برش صفحات خمیده یا سطوح زاویه دار الزامى مى باشد .

منابع تغذیه برش پلاسماى PAC اورین الکتریک

دستگاههاى برش پلاسماى اورین الکتریک که در آنها از تکنولوژی الکترومکانیک و اینورتر استفاده شده است، دارای طراحی بدیع و نوین می باشد. کیفیت برش این دستگاه ها بسیار بالاست و مصرف نیروی الکتریکی و هزینه تامین گاز در آنها پایین است. این دستگاه ها برای برش مواد رسانان، در محیط های باز و هم داخل کارگاهها ایده آل می باشد. استفاده از دستگاه های برش پلاسما اورین الکتریک بسیار ساده است و در مقایبسه با دستگاه های سایر فرآیندها، دارای سازگاری، سرعت و محدوده کاربری بیشتری می باشد.

دستگاههاى برش اورین الکتریک مطابق با استانداردهاى اروپایى تولید مى گردند . عملکرد عالى و برخوردارى از قابلیت برش انواع فلزات از جمله آلومینیوم، فولاد نرم، فولاد ضدزنگ و انواع فلزات غیر آهنى، دستگاه هاى برش اورین الکتریک را به منظور کاربردهاى متنوع، ایده آل نموده است. عایق بندى مطمئن از ورود هر گونه گرد به شیلنگ ها و سیستم حفاظتى کامل که مطابق با درجه حفاظت  IP23مى باشد و ذرات خارجى به سیستم ممانعت مى نماید .

از جمله امکانات این دستگاه که انجام فرآیند برشکارى را راحت تر نموده است، امکان استارت لحظه اى برش بدون نیاز به پیش گرمایى مى باشد و از قابلیت برشکارى در سطح انرژى و سرعت بالاتر در مقایسه با برش هاى هوا گاز برخوردار مى باشند. هم چنین قوس با سیستم  HFبه سهولت ایجاد شده و وجود سوئیچ فشار گاز در مدار، باعث مى شود تا از فشار گاز کافى قبل از شروع به کار تورچ اطمینان حاصل شود. به منظور جلوگیرى از کارکرد دستگاه هنگام نامناسب بودن فشار گاز در دستگاه سیگنالى تعبیه شده است که به کاربر هشدار مى دهد .

دستگاه هاى برش اورین الکتریک به منظور برشکارى سازه هاى فلزى سبک و سنگین، صنایع شیمیایى و ساختمان سازى، صنایع اتومبیل سازى کشتى سازى، تعمیر و نگهدارى و دیگر صنایع بسیار ایده آل مى باشد .

این نوشته در بلاگ ارسال شده است. این لینک مستقیم به این نوشته است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *