جوشکاری سرب را چطور انجام دهیم؟

📖 زمان مطالعه : ۶ دقیقه ⏲️

سرب جز دسته فلزات ضد آب می باشد. یکی از ویژگی ها در جوشکاری سرب، ذوب شدن سریع و راحت این فلز است. اگرچه سرب اغلب برای قطعات و لوله های اتومبیل استفاده می شود، اما در صورت عدم استفاده نادرست از آن بسیار سمی است. قبل از روشن کردن مشعل، با تهویه منطقه و پوشیدن تجهیزات ایمنی اقدامات احتیاطی را انجام دهید. سپس از یک مشعل اکسی استیلن و یک میله لحیم سرب برای تکمیل پیوند استفاده کنید. شما می توانید با قطعات قدیمی یا جدید سرب کار کنید، آن ها را جوش دهید تا اتصال محکم و با دوام ایجاد کند.

ایمنی شخصی در جوشکاری سرب

از آنجا که سرب بسیار سمی است، هنگام دست زدن به آن همیشه از دستکش و ماسک تنفسی استفاده کنید. برای جلوگیری از آلودگی پوست، هنگام اتمام جوشکاری دستان خود را بشویید. از ماسک صورت، ماسک تنفسی و سایر وسایل ایمنی استفاده کنید. جوشکاری سرب شامل همان نگرانی های ایمنی است که هنگام کار با مواد دیگر با آن روبرو می شوید. لباس و شلوار آستین بلند به همراه دستکش و چکمه جوش مقاوم در برابر حرارت بپوشید. شما همچنین برای محافظت از خود در برابر بخارات منتشر شده توسط فلز ذوب شده به ماسک تنفسی نیاز دارید. با پوشاندن یک محافظ کامل صورت، سر خود را بپوشانید. تجهیزات ایمنی خود را روی کل زمان جوشکاری نگه دارید. به عنوان مثال برای محافظت از چشمان خود در برابر نور مخرب تولید شده توسط جوشکاری مشعل ها، به ماسک صورت نیاز دارید.

شرکت اورین الکتریک ، تولید کننده انواع دستگاه جوشکاری رکتی فایر ، تکفاز و سه فاز اینورتری ، دستگاه جوشکاری CO2 ، و دستگاه جوش آرگون و برش پلاسما ، آماده ارائه و فروش محصولات تولیدی و همچنین خدمات درخواستی به مشتریان محترم ، می باشد . به منظور تماس با کارشناسان و ارائه راهنمایی و مشاوره ، با شماره ☎️   ۰۹۱۲۱۲۶۰۱۴۲ و سایر شماره های درج شده در سایت تماس حاصل نمایید.

شماره تماس اورین الکتریک

 

تهویه هوا

در هنگام جوشکاری سرب ناحیه خود را تهویه کنید تا بخارات و گرد و غبار سرب از بین برود. سرب یک فلز بسیار سمی است، بنابراین با آن ریسک نکنید. زیر یک فن تهویه کار کنید تا بتواند بخارات حاصل از ذوب سرب را از فضای کار شما مکش کند. برای هدایت گازها به سمت سیستم های تهویه و باز کردن درها و پنجره ها از فن های قوی استفاده کنید. با تهویه هنگام جوشکاری سرب دیگر متوجه غبار یا بخار نخواهید بود، فضای کار شما کاملاً تهویه می شود. افراد  را تا زمانی که کار شما تمام نشده و هوا را از فضای کار خود به پایان برسانید، از این منطقه دور نگه دارید.

نحوه کار با سرب

سرب را با چاقوی تیز یا پشم استیل تمیز کنید. سرب نرم است، بنابراین تمیز کردن آن نسبتاً آسان است. اگر لکه های اکسیداسیون سفید یا نارنجی مشاهده کردید، سعی کنید آن ها را با پشم استیل بمالید و یا آن ها را خراش دهید. در صورت نیاز، از چاقوی سربی برای برش لکه هایی که باید از بین ببرید استفاده کنید. چاقو را با فشار ثابت به سمت پایین و عقب تکان دهید تا برش پیدا کند. تا جایی که می توانید آوار بریزید، سطح براق زیر آن را نشان دهید. همچنین می توانید سرب را در یک اسید ضعیف مانند سرکه خیس کنید تا قدرت پاک کنندگی بیشتری داشته باشد. آن را تا ۵ دقیقه زیر آب بگیرید. پس از آن سرب را مالش دهید تا اکسیداسیون از بین برود.

شروع جوشکاری سرب

قطعات را با گیره و نوار محکم کنید. سرب را تنظیم کنید تا بتوانید جوشکاری تمیز داشته باشید. اتصالات ته دامان و لبه، متداول ترین تنظیمات در جوشکاری سرب هستند. با استفاده از گیره قطعات را تا جایی که ممکن است، محکم نگه دارید. در صورت لزوم نوار فویل اضافه کنید تا در هنگام کار ثابت بمانند.

برای ساختن مفصل قنداق، قطعات را کنار هم قرار دهید. لبه ها را در جایی که قطعات با یکدیگر تماس دارند جوش دهید. برای یک مفصل دور، یک قطعه را روی دیگری قرار دهید. مورد بالا تا حدی با پایین همپوشانی دارد. سپس، لبه همپوشانی را به قطعه پایین جوش دهید. با ایستادن تکه های سرب به سمت بالا و فشار دادن آن ها به یکدیگر، یک اتصال لبه ای ایجاد کنید. سطوح بالایی را ذوب کنید تا با هم جوش بخورند.

انتخاب و استفاده از ابزارهای جوشکاری سرب

۱. خمیرهای flux

برای جوشکاری سرب یک لایه شار به ناحیه جوش بزنید. Flux یک خمیر اسیدی مومی است که با جلوگیری از اکسیداسیون، فلز را در هنگام جوشکاری تمیز نگه می دارد. هنگام کار با سرب، پیه لحیم کاری یا خمیر شار خریداری شده از فروشگاه را تهیه کنید. به طور معمول، آن را با یک مسواک کوچک و خشک استفاده می کنید. آن را به صورت آزاد در یک لایه و روی محلی که می خواهید جوش دهید پخش کنید. می توانید سرب را بدون شار جوش دهید. بسیاری از افراد این کار را انجام می دهند، اما با استفاده از شار، شما تمیزترین و قوی ترین جوش ممکن را به دست می آورید.

۲. مشعل اکسی استیلن

برای شروع جوشکاری سرب مشعل اکسی استیلن را روشن و تنظیم کنید تا تنظیمات مناسب انجام شود. از یک مشعل نسبتاً کوچک با نازل از قطر ۰.۰۱۶ تا ۰.۰۳۱ در (۰.۰۴۱ تا ۰.۰۷۹ سانتی متر) قطر استفاده کنید. پس از فعال کردن مشعل، شماره گیرهای نزدیک دسته را بچرخانید تا شعله تنظیم شود. تنظیمات را آنقدر تغییر دهید تا شعله به شکل مخروط درآید و طول آن بیش از ۱ تا ۲ در (۲.۵ تا ۵.۱ سانتی متر) نباشد. همچنین شعله باید کاملاً آبی باشد تا در دمای مناسب برای درمان سرب قرار داشته باشد.

صفحه ها میزان گاز عبوری از مشعل را کنترل می کنند. اطمینان حاصل کنید که شعله داخلی ناشی از مشعل نرم و گرد است و نوک تیز نیست. سرب نرم است و به راحتی ذوب می شود، بنابراین یک شعله شدید می تواند آن را اکسید کرده یا بسوزاند.

۳. الکترود جوشکاری سرب

برای کار با جوشکاری سرب یک میله ساخته شده از سرب را انتخاب کنید تا به عنوان پرکننده در مفصل استفاده شود. یک میله جوشکاری با کیفیت پیدا کنید که با هدفی که برای جوشکاری در نظر دارید، مطابقت داشته باشد. میله های مورد نیاز شما به طور متوسط ​​از ۰.۱۲۵ تا ۰.۷۵ در (۰.۳۲ تا ۱.۹۱ سانتی متر) قطر دارند. میله های کوچکتر برای قطعات سبک سرب بهتر است در حالی که بزرگترها مواد پر کننده بیشتری را برای قطعات سنگین سرب فراهم می کنند.

سرب را بردارید تا سعی کنید میزان سنگینی آن را تعیین کنید. سعی کنید آن را با سایر قطعات سرب مقایسه کنید تا مشخص کنید چه الکترودی باید انتخاب کنید. اگر در انتخاب شک دارید، می توانید الکترود بزرگتر را تهیه کنید تا اطمینان حاصل کنید که اتصال جوش داده شده به همان اندازه که می توانید آن را محکم کنید. اگر در فلزی که با آن کار می کنید،  قسمتی دارای خلا است، می توانید با استفاده از الکترود این خلا را پر کنید.

مراحل جوش دادن سرب

در صورت نیاز به تثبیت قطعات، آن ها را با مشعل بچسبانید. جوشکاری تکی، تکنیکی است که شما برای اتصال قطعات به یکدیگر استفاده می کنید تا هنگام جوشکاری سرب آن ها جابجا نشوند. برای چسباندن فلز به یکدیگر، مشعل خود را مستقیماً از لبه تقریباً ۵/۱ سانتی متری بالای لبه اتصال قرار دهید. حدود ۳ ثانیه مشعل را در یک دایره کوچک حرکت دهید، سرب را به آرامی گرم کرده و ذوب کنید.

برای شروع اتصال، سرب و مواد لحیم کاری را ذوب کنید. با شروع حرکت آن در امتداد مفصل، میله مشعل و پر کننده را در یک زاویه نگه دارید. در انتهای اتصال با مشعل حدود ۱ در (۲.۵ سانتی متر) بالاتر از سرب با میله پر کننده در زیر آن شروع کنید. منطقه را گرم کنید تا جایی که ببینید سرب شروع به ذوب شدن می کند و یک قطره از مواد پرکننده روی آن می ریزد.

سرب فقط ۳ ثانیه طول می کشد تا ذوب شود. استفاده از گرمای زیاد، آن را به چیزی شبیه کره بسیار نرم تبدیل می کند. تا زمانی که مشعل را در یک زاویه نگه دارید، سرب نرم و قابل کنترل می شود بدون اینکه از هم بپاشد. هنگام حرکت مشعل و میله در امتداد اتصال، لحیم کاری را اعمال کنید. مشعل را به سمت میله حرکت دهید تا کمی قطره فلز از آن ذوب شود، سپس مشعل را به عقب بکشید تا پرکننده صاف شود. با انجام این کار یک جوش V شکل ایجاد می شود. با حرکت ابزارهای خود در امتداد مفصل در حدود ۱⁄۲ اینچ (۱.۳ سانتی متر) این الگو را ادامه دهید. این روند را با سرعت ثابت تکرار کنید تا به انتهای مفصل برسید.

دریافت صحیح گام برداشتن کمی مشکل است و نیاز به تمرین دارد. با یک سرعت ثابت، حدود ۱ ثانیه یا کمتر در هر نقطه خاص روی فلز صرف کنید. این منجر به جوشکاری محکم و ثابت می شود.

گازهای مورد استفاده

برای جوشکاری سرب معمولاً از سه ترکیب گاز استفاده می شود

اکسی استیلن

اکسی هیدروژن

اکسیژن – گاز طبیعی

فرآیندهای اکسی استیلن و اکسی هیدروژن برای همه موقعیت ها رضایت بخش است.

از گاز طبیعی اکسیژن برای جوشکاری سرب  استفاده می شود.

فشار گاز کم از ۱-۱ / ۲ تا ۵ psi (10.3 تا ۳۴.۵ kPa) بسته به نوع جوش ساخته شده به طور کلی استفاده می شود.

 

این نوشته در بلاگ ارسال شده است. این لینک مستقیم به این نوشته است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *