جوشکاری طلا و کاربردهای آن را بهتر بشناسید

📖 زمان مطالعه : ۶ دقیقه ⏲️

در این مقاله قصد داریم که به ارائه اطلاعاتی در رابطه با جوشکاری طلا بپردازیم در صورتی که می خواهید در مورد جوشکاری طلا و کاربرد آن اطلاعاتی را بدست آورید در این مقاله ما را همراهی کنید. جوشکاری طلا یکی از ظریف ترین انواع جوشکاری ها است که توسط افراد ماهر انجام می شود.

شرکت اورین الکتریک ، تولید کننده انواع دستگاه جوشکاری رکتی فایر ، تکفاز و سه فاز اینورتری ، دستگاه جوشکاری CO2 ، و دستگاه جوش آرگون و برش پلاسما ، آماده ارائه و فروش محصولات تولیدی و همچنین خدمات درخواستی به مشتریان محترم ، می باشد . به منظور تماس با کارشناسان و ارائه راهنمایی و مشاوره ، با شماره ☎️   ۰۹۱۲۱۲۶۰۱۴۲ و سایر شماره های درج شده در سایت تماس حاصل نمایید.

شماره تماس اورین الکتریک

 

جوشکاری طلا

جوشکاری طلا به دلیل کاربردی که در برخی از صنایع مهم از جمله هواپیمایی و هوافضا دارد، جوشکاری شناخته شده ای است. این نوع جوشکاری از پیچیدگی های خاصی برخوردار است لذا انجام آن توسط جوشکار مجرب خواهد بود. جوشکاری طلا با استفاده از روش تیگ یا گاز آرگون انجام می شود که خود این روش نیز رابطه تنگاتنگی با هنر و صنعت دارد. بر همین اساس از جوشکاری تیگ به عنوان جوشکاری محبوب در جوش فلزات ارزشمند همچون طلا و نقره یاد می شود.

کاربرد جوشکاری طلا

از مهم ترین کاربردهای این نوع جوشکاری می توان به استفاده در ساخت و تعمیرات جواهرات اشاره کرد. همچنین از این نوع جوشکاری در تماس های الکتریکی و موارد مربوط به دندانپزشکی نیز استفاده می شود.

نحوه جوشکاری طلا

جوشکاری طلا با استفاد از روش جوشکاری تیگ یا همان TIG انجام می پذیرد که به آن جوشکاری گاز تنگستن و خنثی هم گفته می شود. جوشکاری تیگ از پرکاربردترین روش های جوشکاری است که در صنایع مهمی از جمله نظامی، هوایی، دریایی، نیروگاه های برق و… استفاه می شود.
این جوشکاری در ایران به نام جوش آرگون نیز معروف است، به دلیل که در مراحل آن از گاز آرگون استفاه می شود به این نام معروف شده است.

تجهیزات برای جوش طلا

برای انجام جوشکاری نوع تیگ، تجهیزات فراوانی موجود است که از آن ها می توان در موارد مختلفی از جمله تجاری و صنعتی استفاده کرد. به دلیل این که جوشکاری تیگ طلا، به ظرافت بیشتری در مقایسه با جوشکاری تیگ فولاد ضدزنگ نیاز دارد، تجهیزات آن نیز خاص و ویژه خواهد بود.

برای انجام جوشکاری طلا داشتن تجهیزات مناسب جوشکاری نوع تیگ لازم است، این تجهیزات در ابتدا از دستگاه جوش اینورتر آغاز می شود که شروع آن از یک آمپر است سپس، ابزار دیگری که لازم دارید مشعل پنجاه آمپری است و همچنین برای مواد نازک تر به الکترودهای بیست صدم و چهل صدم نیاز خواهید داشت. یکی دیگر از تجهیزات گاز آرگون است که نقش محافظ را در این جوشکاری ایفا می کند. در صورتی که تجهیزات مناسب را نصب کنید و با فنون این جوشکاری آشنا باشید می توانید به عنوان یک شخص حرفه ای جوشکاری تیگ طلا را انجام دهید.

دستگاه جوشکاری

دستگاه جوشکاری یکی از مواردی است که برای جوشکاری تیگ طلا باید مورد توجه باشد، به سبب پیشرفت هایی که در عرصه فناوری بوجود امده است دستگاه جوشکاری نیز در مقایسه با گذشته پیشرفت های اساسی داشته اند که سبب افزایش قدرت و کیفیت آن ها شده است و همچنین این دستگاه ها در مقایسه با دستگاه های ورژن قدیمی از لحاظ صرفه جویی انرژی نیز سرآمد هستند بسیاری از این دستگاه ها را می توان با استفاده از ولتاژ ۱۲۰ راه اندازی کرد. دستگاه های جوشکاری در مدل ها و انواع مختلفی وجود دارند که با توجه به جوشکاری TIG طلا آن را انتخاب کنید تا بهترین نتیجه برای شما بدست بیاید.

 

توابع پالسر برای جوش طلا

بکب از نیازهای اساسی دستگاه جوشکاری طلا این است که از خصوصیات پالسر برخوردار باشد، پالسر سه کار مهم را انجام می دهد:

  • تنظیم پالس ها در ثانیه: وظیفه فرکانس های چرخه پالس این است که عمق جوش را کنترل کند که سبب ایجاد جوشکاری با کیفیت می شود دلیل آن هم این است که هر چقدر تحریک بیشتر انجام شود، ناخالصی در سطح ایجاد می کند. هنگامی که برخورد با مواد نازک تر وجود دارد باید تعداد پالس ها در ثانیه بیش از اندازه نباشد و موجب ریسک مشت زدن به مواد نشود.
  • تنظیم آمپراژ: با استفاده از پدال پا می توان آن را کنترل کرد، حداکثر دمایی که امکان تنظیم آن وجود دارد از یک درجه تا ۲۰۰ درجه است. در اینجا یک قاعده کلی وجود دارد و آن این است که هر چقدر آمپراژ بالاتر رود دما در نقطه جوش نیز بیشتر خواهد شد. به منظور موارد که ظریف و یا نازک هستند اگر آمپراژ در درجه پایین تری تنظیم شود امکان آسیب دیدن به حداقل می رسد.
  • تنظیم درصد آمپراژ پس زمینه : این مورد، نشانگر درصدی از اوج آمپراژ است که بین سی الی شصت درصد تنظیم می شود.

بعضی از پروژه های جوشکاری تیک از جمله طلا و نقر به سبب حساسیتی که دارند به فرکانس پالس کم و آمپراژ پایین نیاز دارند.

دستگاه جوش نوع اینورتر و سایر تجهیزات برای جوش طلا

دستگاه جوش نوع اینورتر که برای استفاده در جوشکاری طلا بسیار مناسب است، این امکان را به شما می دهد که با اتصال به پریز معمولی دیواری صد و بیست ولت، AC خانه را به برق DC تبدیل کنید تا مشعل جوشکاری تبدیل شود. در بسیاری از موارد که می خواهید جوشکاری فلزات با ارزشی مانند طلا را انجام دهید قطعات شما کوچک و ظریف خواهند بود در  اینجا نیز انتخاب اندازه مناسب مشعل بسیار اهمیت دارد در صورتی که به درستی انتخاب نشود سبب آسیب دیدن قطعه می شود و شما بخشی از آن رت از دست خواهید داد.

برای انجام جوشکاری نوع پیچیده تیگ در فلز طلا، میکرو مشعلی که به کار گرفته می شود باید مجهز به الکترود و یا سیم جوش های بیست صدم و یا چهل هزارم باشد. مشعلی که تنظیم شده است با استفاده از آن امکان انجام موارد بیشتری در اطراف قطعات وجود دارد و می توان جوشکاری پیچیده تیگ را براحتی انجام داد.  در صورتی که قطعات طلا و یا نقره ضخیم باشد امکان دارد که الکترودها با قطر کوچک توانایی نفوذ بیشتر به عمق را نداشته باشند و یا استخر جوش تولید شده در اندازه کوچکتری باشد. در این مواقع در صورت ضرورت می توان از مشعل جوشکاری که دارای آمپر بالاتری است می توان استفاده کرد و نوع الکترود مورد استفاده نیز می تواند تنگستن با قطر درشت تر باشد.

در مورد گاز محافظ نیز در جوش طلا باید دقت کافی شود به همین دلیل استفاده از گاز محافظ آرگون خالص در برابر آرگون مخلوط توصیه می شود. در این جا نیز تنظیم دقیق گاز آرگون به سبب مشعل و الکترود کوچکتر که مورد استفاده قرار می گیرد برای جوش طلا نوع تیگ اهمیت دارد.

مشاغل رایج که از جوش طلا استفاده می کنند

بیشترین استفاده ای که از جوشکاری TIG طلا می شود در ساخت و تعمیر جواهرات است. هر چند در موارد دیگری نیز از جوشکاری نوع طلا می توان استفاده کرد.

از جوشکاری تیگ طلا، می توان برای تعمیراتی استفاده کرد که هدف از آن حذف یکپارچگی طلا است در واقع اگر طلا دچار شکستگی و یا ترک شده باشد با استفاده از این جوشکاری می توان ترمیم کرد تا شکستگی مشخص نباشد. بسیاری از افرادی که در عرصه ساخت و تعمیر جواهراتی مانند طلا و نقره فعالیت می کنند جوشکاری تیگ شامل طلا و نقره را به سایر جوشکاری ها ترجیخ می دهند. در این نوع جوشکاری طیف وسیعی از انواع جوش و اتصالات را می توان انجام داد همچنین این روش جوشکاری در مقایسه با سایر روش ها بسیار دقیق و تمیز است و قطعاتی که به همدیگر اتصال داده می شوند قابل تشخیص نخواهند بود و از هم مهم تر این که از مقاومت بسیار بالایی برخوردار می شوند.

از مهم ترین کاربردهای جوشکاری طلا می توان به بازسازی شیارها، ساخت با نقره و طلا، رفع عیوب ریخته گری، اندازه گیری مجدد قطعه، ترمیم ترک ها و… اشاره داشت.

مزایای جوش  طلا توسط  تیگ

در قیاس با روش هایی که برای ریخته گری وجود دارد جوشکاری طلا نوع تیگ مزیت های گوناگونی دارد که از جمله آن ها می توان به موارد ذیل اشاره کرد:

  • در صورتی که قطعه جواهر پیچیده باشد یعنی از اجزای مختلفی تشکیل یافته باشد می توان پیش از مونتاژ و جلا دادن قسمت هایی را که دسترسی به آن دشوار است را با این نوع جوش به جای ریخته گری ترمیم کرد.
  • برای ساخت جواهرات طلا و نقره نیازمند توجه به جزئیات بیشتری است و در واقع ظرافت بیشتری لازم است که تنها با جوشکاری طلا ممکن خواهد بود.
  • در تعمیرات و ساخت جواهرات که با استفاده از این نوع جوشکاری انجام می شود می توان مناطق خاصی را جهت تقویت ایجاد کرد.
  • در کنار ریخته گری که برای ساخت جواهرات استفاده می شود، امکان استفاده از جوشکار تیگ طلا در فرآیند مونتاژ وجود دارد که موجب می شود قطعات بیشتری ساخته شود و به همدیگر اتصال داده شود.

ملاحظات ایمنی هنگام جوشکاری TIG  طلا

به مانند بسیاری از جوشکاری که انجام می شود در جوشکاری تیگ طلا و سایر فلزات با ارزش نیز، رعایت نکات ایمنی ضروری است. به دلیل این که جوشکاری نوع طلا در مقایسه با سایر انواع جوشکاری ها که در فضای بزرگ انجام می شوند در فضای محدودی انجام می پذیرد رعایت نکات ایمنی از اهمیت دو چندانی برخوردار است در این نوع جوش باید محیط تهویه مناسب داشته باشد، از دست ها، انگشت ها و چشم ها محافظت کافی بعمل بیاید.

این نوشته در بلاگ ارسال شده است. این لینک مستقیم به این نوشته است.

1 دیدگاه برای “جوشکاری طلا و کاربردهای آن را بهتر بشناسید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *