علت نشتی گاز یخچال و روش های تشخیص و تست آن | آی بک امداد

علت نشتی گاز یخچال

   

📖 زمان مطالعه : ۶ دقیقه ⏲️

یخچال و لباسشویی دو وسیله مهم در زندگی روزمره ما هستند که در صورت خرابی هر کدام از آنها زندگی مختل می شود به خصوص اینکه اگر یخچال خراب شود در گذشت کمتر از یک روز مواد غذایی داخل آن فاسد می شود از این رو در صورت مشاهده مشکلات و ایرادات یخچال از جمله نشتی آب زیر یخچال، سرد نکردن، سر و صدای زیاد یخچال، نشتی گاز و بسته نشدن درب و پارگی لاستیک دور درب باید سریعا نسبت به تعمیر یخچال اقدام کنید که برای اینکار کافیست با شماره تلفن ۰۹۱۲۰۲۸۳۴۲۲ کلیک کنید. سرد نشدن و خنک نکردن داخل یخچال به معنای خرابی مواد غذایی است که یکی از دلایل فنی آن به خاطر نشتی گاز یخچال است که در این مقاله به بررسی آن و همچنین روش هایی که بفهمیم گاز یخچال نشتی دارد خواهیم پرداخت.

نحوه سرد شدن محفظه داخلی یخچال

شاید تا به حال برای شما این سوال پیش آمده باشد که چطور داخل یخچال سرد می شود؟ تا به حال برای شما یپش آمده است که کمی الکل به دست خود بزنید و سرمای زیادی را حس کنید. در واقع این اتفاق به خاطر جذب حرارت دست شما و انرژی لازم برای تبخیر شدن است. از این رو در مورد یخچال نیز همین اتفاق رخ می دهد. گاز یخچال به داخل لوله های یخچال می رود تا به کندانسور برسد و به مایع تبدیل شود و با این کار حرارت داخل محفظه یخچال گرفته شود و باعث کاهش دما شود و بعد به قسمت اواپراتور برسد تا گاز تبخیر شود و مجددا به داخل موتور یخچال بگردد.

سه قسمت اصلی برای خنک کردن داخل یخچال که باعث تبدیل گاز مایع و تبخیر آن می شود شامل کمپرسور یا همان موتور یخچال، کندانسور و تبخیر کننده با نام اواپراتور است. و در صورت خرابی برای هر قطعه مسلما باعث سرد نشدن و خنک نکردن یخچال می شود.

آی بک امداد
آماده سرویس و پشتیبانی سریع خدمات و تعمیرات سیار در محل و منزل شماست . هر گونه تعمیرات یخچال و تعمیرات ماشین لباسشویی و ظرفشویی و تعمیرات تلویزیون ، تعمیرات کولر های آبی و گازی ، و لوازم خانگی برقی و تعمیرات لوازم برقی و تاسیساتی منزل ، و خدمات لوله کشی و سایر خدمات و تعمیرات برقی و مکانیکی منزل و محل کار خود را به ” آی بک امداد ” بسپارید . به منظور تماس و ارتباط با کارشناسان و تعمیرکاران و ارائه راهنمایی و مشاوره و اعزام‌ تعمیرکار فوری ، با شماره تماس فوری ☎️   ۰۹۱۲۰۲۸۳۴۲۲ و سایر شماره های درج شده در وبسایت تماس حاصل نمایید .

علت نشتی گاز یخچال

با اینکه باز گذاشتن درب یخچال به مدت زمان زیاد تاثیر منفی روی عملکرد یخچال می گذارد اما هیچ ربطی به خالی شدن گاز یخچال ندارد و در عین حال باز ماندن درب یخچال و یا بسته نشدن درب یخچال به خاطر پارگی لاستیک دور درب و… باعث ورود هوای گرم و یخ زدن و برفک زدن می شود.

اما در ادامه این مقاله به شما دلایل مختلفی که باعث نشتی گاز یخچال می شود را خواهیم نوشت و به بررسی هر کدام از آنها خواهیم پرداخت.

 • آسیب به لوله مویی
 • پوسیدگی لوله ها
 • نظافت اشتباه یخچال

آسیب به لوله مویی و …

هر گونه آسیب به قسمت های لوله مویی، فیلتر تصفیه گاز و بخش های دیگر یخچال بر اثر ضربه و فشار به خصوص در زمان جابجایی و اسباب کشی احتمال سوراخ شدن آنها و در ادامه نشتی گاز را در پی دارد. از این رو زمان جابجایی گاز باید خیلی مواظب باشید که به لوله مویی ضربه ای وارد نشود.

پوسیدگی لوله‌ها، علت نشتی گاز یخچال

لوله های داخل یخچال از جنس مس هستند تا مانع از بروز خطرات احتمالی روی آنها شود از این رو هزینه بالای مس باعث می شود برخی از کارخانه های سازنده یخچال روی به استفاده از مواد اولیه دیگر برای ساخت لوله ها کنند که همین باعث پوسیدگی می شود و در بلند مدت نشتی گاز را به همراه دارد.

نظافت ناصحیح یخچال (برفک‌زدایی و …)

یخ زدن و برفک زدن داخل یخچال دلایل مختلفی دارد که یکی از رایج ترین آنها ورود هوای گرم به خاطر باز ماندن طولانی مدت یا بستنه نشدن و پارگی لاستیک دور درب است اما در این بین اگر در زمان تمیز کردن یخچال و به خصوص برفک زدایی از اجسام نوک تیز استفاده کنید احتمال آسیب به تبخیر کننده یا اواپراتور در یخچال های قدیمی یا جدید وجود دارد که همین عاملی برای نشتی گاز است. بنابراین در زمان نظافت یخچال حتما آنرا خاموش و به هیچ وجه از اجسام نوک تیز برای برفک زدایی استفاده نکنید.

روش تست نشتی گاز یخچال + علائم نشتی

با توجه به اهمیت گاز یخچال و اینکه با خالی شدن گاز یخچال دچار مشکل اصلی یعنی سرد نشدن و خنک نکردن محفظه داخلی این دستگاه می شوید از این رو خیلی مهم است که علائم نشتی گاز را بدانید و با تشخیص به موقع برای تعمیر یخچال با تعمیرکار داخل سایت تعمیرات آی بک امداد با شماره تلفن … تماس بگیرید.

علائم و نشانه های نشتی گاز یخچال

 • گرم شدن محتویات یخچال
 • فعالیت بدون توقف کمپرسور
 • بوی عجیب
 • دیدن مواد روغنی
 • افزایش مصرف برق
 • بیماری غیر منتظره
 1. گرم شدن محتویات یخچال

همانطور که در طول متن گفتیم با خالی شدن گاز و نشتی گاز داخل یخچال محفظه به مرور گرم می شود. بنابراین با سرد نشدن و گرم شدن محفظه داخل باید به نشتی گاز در این دستگاه شک کنید که البته برای نوع خانگی، صنعتی نیز فرقی نمی کند.

 1. فعالیت بدون توقف کمپرسور (موتور)

با افزایش دمای داخل محفظه و سرد نشدن مسلما قسمت کمپرسور یا همان موتور یخچال با کارکرد بیشتر در تلاش برای خنک کردن دما است که همین باعث کار کردن بدون توقف یعنی اتومات نشدن یخچال می شود.

 1. بوی عجیب

گاز یخچال از نوع گاز فریون است که در انواع مختلف وجود دارد و این نوع گاز بی رنگ با بویی مشخص است از این رو در صورتی که بوی مواد شیمیای یا فاسد شدگی در اطراف یخچال به مشام شما می رسد باید احتمال نشتی گاز را بدهید.

 1. مشاهده مواد روغنی

در قسمت داخل لوله ها برای عبور بهتر گاز مقدار کمی روغن وجود دارد از این رو با نشتی گاز مسلما روغن از محل خارج می شود که با دیدن آن می توانید به راحتی علت نشتی گاز یخچال را تشخیص دهید.

 1. افزایش مبلغ قبض برق

هنگامی که گاز یخچال دچار نشتی شده باشد، مصرف برق دستگاه به دلیل فعالیت بیشتر کمپرسور افزایش خواهد یافت و این فعالیت طولانی به بیشتر شدن هزینه برق شما منجر خواهد شد. اگر یک افزایش غیرطبیعی را در این قسمت مشاهده کردید بهتر است از عدم وجود نشتی در یخچال مطمئن شوید.

 1. بیماری غیرمنتظره

در صورت داشتن هر گونه از علائمی چون سرگیجه، حالت تهوع، استفراغ یا بیهوشی در بین اعضای خانواده که در منزل هستند شک نکنید که احتمال نشتی گاز یخچال وجود دارد.

نحوه تشخیص و روش تست نشتی گاز یخچال

در صورتی که با مشاهده علائم و نشانه های نشتی گاز یخچال به دنبال تشخیص دقیق آن هستید و در پیدا کردن رد مواد روغنی موفق نیستید کافیست از روش های زیر استفاده کنید.

 • یخ زدگی لوله
 • استفاده از آب و صابون

یخ‌زدگی لوله

یکی از راه های تشخیص نشتی گاز این است که یخ زدگی و برفک زیاد را روی لوله مشاهده کنید که این بخاطر دمای پایین گاز یخچال است.

استفاده از آب و صابون

با ترکیب آب و صابون و مالیدن روی نقاطمختلف به راحتی امکان پیدا کردن منشا نشتی گاز را دارید.

ردیاب نشتی گاز یخچال

امروزه تعمیرکاران یخچال علاوه بر استفاده از روش های سنتی می توانند با استفاده از دستگاه ردیاب الکترونیکی نشتی گاز یخچال را تشخیص دهند.

علت سرد بودن لوله های پشت یخچال

یکی از مواردی که به معنای نشتی گاز است به خاطر سرد بودن لوله های پشت یخچال است که دلایل زیادی برای رخ دادن این مشکل وجود دارد.

 • قرار دادن یخچال در موقعیت غیر استاندارد.
 • اختلال در عملکرد ترموستات
 • کثیفی و هر گونه آلودگی روی لوله های پشت یخچال
 • باز و بسته شدن بیش از حد درب
 • تنظیم نبودن دمای دستگاه

تعمیر یخچال در زمان نشتی گاز و سرد نشدن داخل آن با تعمیرات آی بک امداد

در صورتی که به موقع نشتی گاز را تشخیص دادید و علائم و نشانه های نشتی گاز را مشاهده کردید برای رفع مشکل کافیست با شماره تماس تعمیرات آی بک امداد در تهران تماس بگیرید تا سریعا به محل و منزل شما اعزام شوند.

2 دیدگاه برای “علت نشتی گاز یخچال و روش های تشخیص و تست آن | آی بک امداد

 1. زینب گفته:

  خسته نباشید. من یخچال ساید بای ساید سامسونگ دارد که از زمانی که اسباب کشی کردم هر بار که اتومات میکنه سر و صدای زیادی ازش بلند میشه. علتش چیه؟ در ضمن من به لوله پشت یخچال دست زم خیلی داغه این علتش چیه؟ و یک مشکل دیگه اینکه سوارخ کوچیکی داخلش هست . البته اینم بگم من قبل از اینکه متوجه داغی لوله بشم به تعمیرکار یخچال زنگ زدم و اومد و بررسی کرد و گفت مشکلی نداره.
  ممنون میشم راهنمایی کنید.

 2. امین محمدی گفته:

  باسلام سه ساله ک یخچال دوقلو مدل سینجر خریدیم خوب کار میکرد تا دوماه قبل یکدفعه دماش افت کرد تعمیر کار اوردیم برای گاز گیری بعد از یک هفته دوباره مشکل افت دما بوجود امد چند بار تکرار کردیم گازگیری رو بعدش لوله های روکار رو نصب کردن دوباره مشکل گرم شدن داره راهنمایی کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *