تعویض پوشش لوله با اپوکسی epoxy resin

پوشش اپوکسی مایع لوله
📖 زمان مطالعه : ۳ دقیقه ⏲️

به منظور پوشش دهی لوله های نفت، گاز، آب و فاضلاب و میعانات پتروشیمی از انواع پوشش ها و عایق لوله استفاده می کنند که یکی از بهترین آنها از نوع پوشش اپوکسی مایع می باشد. در واقع پوشش اپوکسی مایع از دو جزء به صورت مجزا تشکیل شده است به همین دلیل این پوشش لوله را در صنعت پوشش به نام پوشش اپوکسی مایع دوجزئی می شناسند. داخل این پوشش لوله پلیمرهای ترموسوت وجود دارد که با ترکیب شدن آنها یک واکنش شیمیایی ایجاد و باعث ایجاد شدن پیونها متحکم می شود که همین باعث می شود سطح لوله های فولادی بسیار محکم شود. در واقع با پوشش لوله اپوکسی مایع برای سطح داخلی خطوط لوله نفت و گاز، آب و فاضلاب جریان سیال روان می شود و در عین حال در مورد سطح خارجی لوله باعث محافظت سطح لوله در برابر خوردگی و هر گونه ضربه، سایش و عوامل فیزیکی و شیمیایی می شود.

پوشش اپوکسی مایع لوله چیست؟

برای بهبود جریان نفت، گاز، آب و فاضلاب خیلی مهم است که پوشش دهی داخلی انجام شود که در این بین یکی از بهترین پوشش های داخلی لوله از نوع پوشش اپوکسی مایع است که قبل از اجرا باید سطح کاملا تمیز و با مخلوط اسید موریاتیک و آب شستشو داده شود و بعد از خشک شدن شروع به اسپری کردن پوشش مایع با سیستم پاشش کنند که در این بین برای اینکه از هر گونه بیماری های تنفسی در امان باشید باید ماسک های تنفسی بپوشید.

شرکت ایبک تامین کننده نوارهای سرد سه لایه و دولایه دنزو آلمان DENSO ، و همچنین کالاهای پلی یورتان دو جزئی شرکت بی اس کوتینگ BS COATING فرانسه را در ایران عهده دار است . بمنظور تماس با کارشناسان و ارائه راهنمایی و مشاوره ، با شماره های ۰۹۱۲۱۱۷۳۱۶۳ و ۰۹۱۲۰۲۸۳۴۲۲ و ۰۲۱۸۸۰۴۱۶۳۱ و یا سایر شماره های درج شده ، تماس حاصل نمایید.

پوشش اپوکسی مایع خارجی و داخلی لوله

به منظور محافظت از سطح لوله در برابر خوردگی در سطح خارجی از پوشش اپوکسی مایع استفاده می شود که با سیستم پاشش این پوشش اسپری می شود. برای سطح داخلی نیز باید انتهای لوله آب بندی شود و سپس یک لنس با سیستم تفنگ پاششی داخل لوله باشد تا باعث پاشش پوشش اپوکسی مایع در سطح داخلی لوله شود که البته پیش گرم کردن لوله قبل از اجرای عملیات کاملا اختیاری است.

پوشش اپوکسی مایع خارجی و داخلی لوله

پوشش اپوکسی مایع داخلی لوله گاز

از این پوشش لوله به عنوان یک آستر داخلی لوله های فولادی استفاده می شود که ضخامت آن به ۶۰ الی ۱۰۰ میکرون می رسد و با اسپری کردن این پوشش اپوکسی داخل لوله عملا جریان سیال افزایش پیدا می کند و بغیر از آن سطح لوله گاز در برابر هر گونه زنگ زدگی محافظت می شود.

پوشش داخلی اپوکسی مایع لوله آب

با پاشش این پوشش داخلی در لوله های آبرسانی به ضخامت ۴۰۰ الی ۵۰۰ میکرون عملا به راحتی جریان آب انتقا می یابد.

استانداردهای پوشش اپوکسی مایع

برای پوشش دهی داخلی و خارجی سطح لوله های فولادی در صورت استفاده از پوشش اپوکسی مایع باید استانداردهای لازم داشته باشد که به شرح زیر است.

  • استاندارد AWWA C210 پوشش اپوکسی مایع داخلی و خارجی خطوط لوله فولادی آب است.
  • استاندارد SHELL DEP 31.40.30.35 برای پوشش داخلی خطوط گاز غیر خورنده استفاده می شود.
  • استاندارد EN 10301 برای پوشش دهی لوله و اتصالات فولادی خطوط انتقال در خشکی و دریا
  • استاندارد ISO 15741 برای پوشش های داخلی کاهش اصطکاک خطوط انتقال گازهای غیر خورنده
  • روش اجرایی API RP 5L2 برای پوشش داخلی لوله های انتقال گاز غیر خورنده مورد استفاده قرار می گیرد.

بازرسی میدانی پوشش لوله

برخلاف گذشته که برای پوشش دهی لوله های فولادی مقداری رنگ به کارگران داده می شد امروزه برای اینکه کیفیت نهایی بالا برود بغیر از اینکه باید از بهترین پوشش لوله استفاده شود در طول فرآیند بازرسی لوله انجام می شود که در بین پوشش های لوله، پوشش FBE یا پودر اپوکسی بیشترین سهم را دارند که البته یکی از آنها از نوع پوشش اپوکسی مایع می باشد که به راحتی با پاشش آن به سطح داخلی و خارجی لوله باعث جلوگیری از خوردگی لوله می شود. در عین حال یکی از فواید پوشش اپوکسی مایع این است که در صورتی که سطح به خوبی تمیز و آماده نشده باشد اگر روی قطرات زغال سنگ پاشیده شود امکان جدا شدن آن وجود دارد که همین منجر به خوردگی سطح لوله می شود.

مزیت پوشش سرامیکی مایع لوله

با اینکه برای پوشش لوله به این روش نیاز به تمیز کاری سطح داخلی و خارجی لوله می باشد اما در این بین دیگر یک پوشش عالی است که به مانند انواع روش های پوشش دهی لوله نیاز به گرما ندارد.

 

 

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *