پوشش اتصالات لوله

پوشش اتصالات لوله
📖 زمان مطالعه : ۳ دقیقه ⏲️

مدر صنعت پوشش لوله بغیر از اینکه سطح داخلی و خارجی خطوط لوله نفت، گاز، آب و فاضلاب و حتی میعانات پتروشیمی باید پوشش دهی شود خیلی مهم است که از انواع پوشش اتصالات لوله برای جلوگیری از خوردگی در این قسمت و همچنین بهبود جریان سیال و مقاومت در برابر آلودگی ها استفاده شود. با اینکه جوشکاری لوله خیلی مهم است اما بعد از آن باید به خوبی پوشش و عایق بندی شوند در غیر اینصورت به مرور زمان و بر اثر عوامل شیمیایی و فیزیکی دچار خوردگی می شوند که در این بین سخت ترین قسمت آن مربوط به پوشش اتصالات لوله می باشد. اتصالات لوله را فیتینگ می نامند که شامل اجزای مختلف از جمله زانویی، خم، برگردان، سه راهی، چهار راهی و… می باشد که بهترین پوشش ها برای آنها شامل پوشش FBE ، اپوکسی مایع و پوشش پلی یورتان ۱۰۰ درصد جامد می باشد که در ادامه مقاله به آنها خواهیم پرداخت.

اهمیت پوشش اتصالات لوله

با توجه به اینکه انتقال نفت، گاز، آب و فاضلاب با لوله های فولادی انجام می شود و بر اثر عوامل شیمیایی لوله ها دچار خوردگی می شوند از این رو خیلی مهم است که پوشش دهی لوله انجام شود. در این بین یکی از مهمترین قسمت های خطوط لوله شامل اتصالات لوله می باشد که این قسمت ها شامل زانویی، خم، بر گردان، سه راهی، چهار راهی، کاهنده، شیرآلات، پیچ، کمپرسورها، اسپولها، تیر آهن های نگهدارنده، بوشن یا کوپلینگ و همچنین فلنج می باشند از این رو باید از بهترین پوشش های لوله برای اتصالات لوله استفاده شود که در این بین خیلی مهم است که آماده سازی به خوبی انجام شود.

شرکت ایبک تامین کننده نوارهای سرد سه لایه و دولایه دنزو آلمان ، آمادگی تحویل فوری کالاهای شرکت دنزو آلمان در ایران را عهده دار است . بمنظور تماس با کارشناسان و ارائه راهنمایی و مشاوره ، با شماره های ۰۹۱۲۱۱۷۳۱۶۳ و ۰۹۱۲۰۲۸۳۴۲۲ و ۰۲۱۸۸۰۴۱۶۳۱ و یا سایر شماره های درج شده ، تماس حاصل نمایید.

پوشش اتصالات لوله چیست؟

بغیر از اینکه در پروژه خطوط لوله نفت، گاز، آب و فاضلاب علاوه بر اینکه جوشکاری لوله باید توسط جوشکاران ماهر انجام شود خیلی مهم است که بغیر از کیفیت ساخت، طول عمر و قابلیت اطمینان در بخش اتصالات لوله به خوبی پوشش دهی این قسمت از لوله انجام شد تا در برابر هر گونه خوردگی محافظت شوند و بغیر از آن باعث یکنواخت شدن جریان سیال داخل لوله و همچنین پیشگیری از هر گونه آلودگی شود.

البته بغیر از انتخاب بهترین پوشش خیلی مهم است که به خوبی آماده سازی دقیق اتصالات انجام شود.

آماده سازی اتصالات لوله

با توجه به اینکه اتصالات لوله دارای اجزای مختلف و زیادی است از این رو از روش شات بلاست برای آماده سازی و تمیز کردن سطح اتصالات از هر گونه آلودگی استفاده می شود تا با اینکار عملا چسبندگی پوشش به فلز به خوبی انجام شود. شات بلاست جزو روش های تمیزکاری اتصالات لوله به شمار می آید که برای تمیز کردن سطح فلز استفاده می شود. در واقع با پرتاب ساچمه های ریز فلز که با فشار باد انجام می شود هر گونه آلودگی و زنگ زدگی سطح فلزی که در اتصالات لوله وجود دارد جدا می شود که به این دسته از ساچمه ها گریت گفته می شود که در سایز بندی مختلف وجود دارد.

مهمترین پوشش های اتصالات لوله

به انواع پوشش های مایع لوله به اصطلاح رنگ می گویند که این دسته از پوشش ها جزو بهترین و مناسب ترین پوشش های داخلی و خارجی برای اتصالات خطوط لوله نامیده می شوند که یکی از آنها پوشش اپوکسی مایع است که به خوبی می تواند داخل درزها، لابلای پیچها، سوراخ ها و سایر اجزای مختلف اتصالات نفوذ کند و همه سطح را در برابر خوردگی، آلودگی محافظت کند.

بعد از آن پوشش FBE برای پوشش دهی اتصالات لوله مناسب است که به صورت جامد و پودر است از این رو با آماده سازی سطح فلز باید قبل از شروع فرآیند کل قطعه به صورت یکنواخت گرم شود تا با پاشش پوشش به خوبی روی اتصالات ذوب و به سطح فلز بچسبد.

باید از بهترین پوشش اتصالات لوله استفاده شود تا باعث یکپارچگی پوشش کل خط لوله گردد و در عین حال منجر به بهبود کارایی سیستم حفاظت کاتدی، نگهداری و ترمیم بهتر پوشش لوله و… شود.

انواع پوشش های خارجی و داخلی اتصالات لوله

  • پوشش خارجی و داخلی fbe
  • پوشش داخلی و خارجی اپوکسی مایع
  • پوشش ملات سیمان
  • پوشش اپوکسی سرامیکی که مقاومت عالی در برابر سایش، آسیب مکانیکی و عوامل شیمیایی دارد و بهترین پوشش برای خطوط انتقال پساب یا فاضلاب سپتیک به شمار می آید.
  • پوشش پلی یورتان که سختی و قابلیت ارتجاعی بالایی دارد.

انواع پوشش های خارجی و داخلی اتصالات لوله

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *