تفاوت رنگ و پوشش اپوکسی

تفاوت رنگ و پوشش اپوکسی
📖 زمان مطالعه : ۳ دقیقه ⏲️

یکی  از انواع رنگ های صنعتی که بعنوان کفپوش استفاده می شود رنگ اپوکسی است که به عنوان نوعی از آکریلیک لاتکس شناخته می شود که داخل آن مقدار کمی از اپوکسی وجود دارد که باعث می شود برای پوشاندن کف و بعنوان کفپوش در کارخانه ها، بیمارستان ها از آن استفاده شود. در واقع تفاوت اصلی بین رنگ و پوشش اپوکسی در این است که از رنگ برای کف، رنگ کردن فلزات، تجهیزات استفاده می شود در صورتی که از پوشش اپوکسی برای جلوگیری از خوردگی خطوط لوله نفت، گاز، آب و فاضلاب استفاده می شود و علاوه بر اینکه از مقاومت بالایی در برابر سایش، ضربه و عوامل فیزیکی و شیمیایی برخوردار است.

رنگ با پوشش اپوکسی یکی نیست

در صورتی که به ساخت و ساز یا بازسازی ساختمان مشغول باشید یکی از انواع رنگ های صنعتی مورد استفاده برای رنگ کردن فلزات، تجهیزات، ماشین آلات و همچنین کف کارخانه جات، بیمارستان از نوع رنگ اپوکسی است که به اشتباه برخی دو کلمه رنگ با پوشش را یکی می دانند در صورتی که تفاوت هایی بین این دو نوع وجود دارد که در ادامه این مقاله به آنها اشاره خواهیم کرد.

رنگ اپوکسی چیست؟

یکی از انواع رنگ های صنعتی در بازار رنگ اپوکسی نام دارد که به عنوان کفپوش از آن استفاده می شود و دلیل آن مقاومت بالایی است که روی سطح  ایجاد می شود و در عین حال نگهداری از آن راحت می باشد. بغیر از این ویژگی حتی یک رنگ عالی است چونکه بر خلاف رنگ معمولی زود پوسته پوسته نمی شود به همین خاطر بعنوان یک رنگ مناسب برای کفپوش جاهای پر تردد مثل بیمارستان ها، کارخانه، حتی گاراژ و انبار استفاده می شود.

شرکت ایبک تامین کننده نوارهای سرد سه لایه و دولایه دنزو آلمان DENSO ، و همچنین کالاهای پلی یورتان دو جزئی شرکت بی اس کوتینگ BS COATING فرانسه را در ایران عهده دار است . بمنظور تماس با کارشناسان و ارائه راهنمایی و مشاوره ، با شماره های ۰۹۱۲۱۱۷۳۱۶۳ و ۰۹۱۲۰۲۸۳۴۲۲ و ۰۲۱۸۸۰۴۱۶۳۱ و یا سایر شماره های درج شده ، تماس حاصل نمایید.

پوشش اپوکسی چیست؟

به منظور جلوگیری از هر گونه خوردگی لوله های فولادی آب، نفت، گاز، فاضلاب باید پوشش دهی و عایق بندی لوله انجام شود که یکی از بهترین پوشش های لوله به نام پوشش اپوکسی است. این پوشش لوله دارای مقاومت بالا در برابر ساییدگی، ضربه و مقاومت بالا در برابر مواد شیمیایی دارد.

چرا باید به جای رنگ معمولی از رنگ اپوکسی استفاده کنیم؟

بغیر از این که با رنگ کردن کف هر طبقه با رنگ اپوکسی باعث جلوگیری از لیز خوردن افراد می شود در عین حال به مانند رنگ های معمولی دیگر نیازی نیست که هر شش ماه به خاطر پوسته پوسته شدن و از بین رفتن رنگ مجددا کف هر طبقه را رنگ کنید. مقاومت در برابر رطوبت، تحمل درجه حرارت بالا در رنگ های اپوکسی باعث شده است که از این رنگ حتی برای حمام ها، سونا و استخر استفاده شود و باعث شود یک سطح براق، بدون درز ایجاد شود که به راحتی قادر به تمیز کردن آن هستید.

علاوه بر مکان هایی که در طول مقاله اشاره کردیم که از رنگ اپوکسی استفاده می شود حتی سالن های ورزشی، پارکینگ ها و مناطقی که احتمال نشتی در آن وجود دارد از این رنگ صنعی استفاده می شود.

شباهت بین رنگ اپوکسی و پوشش اپوکسی

تنها شباهتی که بین رنگ و پوشش اپوکسی وجود دارد این است که از دو الی سه لایه تشکیل شده اند و فرآیند اجرای آنها به مانند همدیگر می باشد در صورتی که پوشش و روکش اپوکسی از جنس رنگ نیست.

مزایا کفپوش اپوکسی

تفاوت رنگ اپوکسی و کفپوش اپوکسی

در صورتی که می خواهید به صورت کامل تفاوت بین رنگ و کفپوش اپوکسی را بدانید موارد زیر در ادامه مقاله به شما کمک می کند.

۱-تفاوت در فرآیند نصب

قابلیت استفاده از رنگ اپوکسی برای هر سطحی دارید و بعد از چند ساعت خشک می شود اما از آن طرف پوشش اپوکسی باید توسط نصاب ماهر انجام شود و برای اینکه کیفیت کار بالا رود باید در زمان استفاده از پوشش و کفپوش اپوکسی یک سری نکات را رعایت کنید.

۲. دوام کار

رنگ اپوکسی به مانند رنگ های اکریلیک یا لاتکس معمولی با دوام بیشتر است اما نسبت به پوشش اپوکسی در برابر مواد شیمیایی، ضربه، سایش مقاوم نمی باشد.

با استفاده از پوشش اپوکسی در کف باعث می شوید که در برابر هر گونه ضربه، سایش و مواد شیمیایی مقاوم باشد.

۳. هزینه خرید مواد اولیه و اجرا

قطعا قیمت رنگ اپوکسی خیلی ارزان تر از پوشش اپوکسی است و به راحتی در فروشگاهها می توانید این رنگ را بخرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *