انواع بیماری ها بر اثر گازهای جوشکاری و برشکاری

📖 زمان مطالعه : ۳ دقیقه ⏲️

با افزایش دستمزد و حقوق جوشکار بد نیست به سختی و خطرات این شغل توجه داشته باشید. کار کردن در ارتفاع، حمل وسایل سنگین، احتمال برق گرفتگی چشم، سوختگی پوست و چشم در جوشکاری تنها بخشی از عوارض شغل جوشکاری است. شاید همه شما در مقالات زیادی که خوانده اید از میزان بالای حقوق جوشکاری زیر آب بگویید در صورتی که تمام جوشکاران در معرض انواع بیماری های تنفسی قرار دارند. به دلیل وجود گازها و دودهای جوشکاری و برشکاری امکان ابتلا به انواع بیماری های آسم شغلی، ذات الریه، سرطان،  تب فلزی، التهاب گلو و ریه وجود دارد. تامین مالی جوشکار البته با کاهش عمر آن همراه است  چرا که انواع بیماری ها بر اثر گازهای جوشکاری و برشکاری در جوشکاران ایجاد می شود که در این مقاله به آن اشاره می کنیم.

شرکت اورین الکتریک ، تولید کننده انواع دستگاه جوشکاری رکتی فایر ، تکفاز و سه فاز اینورتری ، دستگاه جوشکاری CO2 ، و دستگاه جوش آرگون و برش پلاسما ، آماده ارائه و فروش محصولات تولیدی و همچنین خدمات درخواستی به مشتریان محترم ، می باشد . به منظور تماس با کارشناسان و ارائه راهنمایی و مشاوره ، با شماره ☎️   ۰۹۱۲۱۲۶۰۱۴۲ و سایر شماره های درج شده در سایت تماس حاصل نمایید.

شماره تماس اورین الکتریک

 

دود و گازهای جوشکاری و برشکاری چه هستند؟

به هنگام جوشکاری به دلیل استفاده از انواع گازهای جوشکاری و همچنین مخلوط آنها با انواع ذرات بسیار ریز دود و گازهای خطرناکی ایجاد می شود که استشمام آنها سلامتی جوشکار را به خطر می اندازد.

گازهای موجود در دود جوشکاری و برشکاری عبارتند از:

  • نیتروژن اکسید ( NOx )
  • کربن دی اکسید ( CO2 )
  • کربن مونوکسید ( CO )
  • گازهای محافظ (مثل آرگون، هلیوم و …)
  • ازن

ذرات فلزی، اکسید فلزی و فلاکس ها بخش هایی از این فیوم های جوشکاری هستند که به دلیل سمی بودن مواد داخل فیوم و همچنین میزان غلظت آ ن می تواند سلامت فرد را به خطر بیندازد.

بیماری های تنفسی و ریوی ناشی از گازهای جوشکاری

به دلیل اینکه تمام جوشکاران با توجه به شرایط محیط کار و نوع شغلی که دارند در معرض انواع گازها و دودهای جوشکاری هستند از این رو سلامتی آنها به خطر می افتد و امکان ابتلا به انواع بیماری های زیر را دارند.

۱-پنومونیا (ذات الریه)

عفونت ریه ای برای بیشتر جوشکاران رخ می دهد حال اینکه با آنتی بیوتیک های مدرن می توان آنها را متوقف کرد اما طبق آمارها سالیانه ۲ جوشکار بر اثر این بیماری جان خود را از دست می دهد.

۲-آسم شغلی

آسم یکی دیگر از بیماری هایی است که بخاطر وجود فیوم های فولاد ضدزنگ، اکسید کروم و اکسید نیکل ایجاد می شود.

۳-سرطان

با وجود پیشرفت در صنعت جوشکاری و استفاده از گازهای جوشکاری در جهان و استفاده راحت تر جوشکاری اما این گازهای جوشکاری همگی عوامل سرطان زاه هستند.

۴-تب فلزی

ابتلا به بیماری آنفلوآنزا در بین جوشکاران زیاد است و در صورت کار با فلزات گالوانیزه امکان  ابتلا به بیماری تب فلزی زیاد است به خصوص اینکه مدت زیادی جوشکار در معرض انواع فیوم های جوشکاری باشد.

۵-التهاب گلو و ریه

خشکی گلو، مننژیت، سرفه و تنگی قفسه سینه بر اثر استثمام گازها و ذرات ظریفی است که داخل فیوم جوشکاری وجود دارد.

۶-کاهش عملکرد ریه به طور موقت

جوشکاری که مدت زمان زیادی در معرض فیوم جوشکاری قرار دارد باعث می شود با گذشت زمان ظرفیت ریه آن کاهش یابد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *