راههای تشخیص سوختن موتور یا همان کمپرسور یخچال

تشخیص سوختن موتور یخچال

   

📖 زمان مطالعه : ۵ دقیقه ⏲️

یکی از نگرانی های افراد در زمان خرابی یخچال فریزر یا ساید بای ساید این است که موتور یا همان کمپرسور سوخته باشد و با کار نکردن آن به این موضوع شک می کنند. با این حال کار نکردن یخچال می تواند دلایل زیادی داشته باشد و با خرابی آن به منزله خرابی موتور نیست که بخواهید برای تعمیر موتور یخچال اقدام کنید. با توجه به اینکه سوختن موتور یخچال باعث افزایش هزینه تعمیرات این دستگاه می شود از این رو در ادامه این مقاله راههای تشخیص سوختن موتور یا همان کمپرسور را خواهیم نوشت و برای تعمیر یا تعویض آن نیز کافیست با شماره تعمیرات آی بک امداد تماس بگیرید.

تعمیر موتور یخچال توسط آی بک امداد

موتور مهمترین قطعه یخچال است و در صورت سوختن و از کار افتادن آن به مانند ماشینی است که موتور نداشته باشد و نتواند روشن و حرکت کند. با اینکه طول عمر موتور یا همان کمپرسور به طور میانگین به ۱۰ الی ۱۵ سال می رسد با این حال ممکن است خیلی زودتر از این زمان خراب شود و نیاز به تعمیر داشته باشد. کارشناسان و تعمیرکاران آی بک امداد موتور هر نوع یخچال را تعمیر یا عوض می کنند کافیست با شماره های داخل سایت تماس بگیرید.

آی بک امداد
آماده سرویس و پشتیبانی سریع خدمات و تعمیرات سیار در محل و منزل شماست . هر گونه تعمیرات یخچال و تعمیرات ماشین لباسشویی و ظرفشویی و تعمیرات تلویزیون ، تعمیرات کولر های آبی و گازی ، و لوازم خانگی برقی و تعمیرات لوازم برقی و تاسیساتی منزل ، و خدمات لوله کشی و سایر خدمات و تعمیرات برقی و مکانیکی منزل و محل کار خود را به ” آی بک امداد ” بسپارید . به منظور تماس و ارتباط با کارشناسان و تعمیرکاران و ارائه راهنمایی و مشاوره و اعزام‌ تعمیرکار فوری ، با شماره تماس فوری ☎️   ۰۹۱۲۰۲۸۳۴۲۲ و سایر شماره های درج شده در وبسایت تماس حاصل نمایید .

راه‌های تشخیص سوختن موتور یخچال

در صورتی که نگران خرابی یخچال هستید برای کاهش هزینه تعمیرات با مشاهده علائم و نشانه های خرابی دستگاه سریعا با تعمیرکار تماس بگیرید. در این بین یکی از موارد خرابی و مشکلات یخچال در زمان سوختن موتور ( کمپرسور) است که رایج ترین روش شنیدن سر و صدای زیاد یخچال است و یا اینکه با مشکل اتومات نکردن یخچال مواجه شوید که احتمال سوختن و خرابی موتور را می رساند. در ادامه به شما سه تا روش برای تشخیص سوختن موتور یخچال خواهیم داد.

 • با استارت خوردن موتور سریعا قطع شود.
 • با استارت خوردن موتور یخچال فیوز کنتور بیرون بزند.
 • زمان روشن بودن کمپرسور اگر به آن دست بزنید متوجه خواهید شد که چقدر داغ است.

از کجا بفهمیم کمپرسور یخچال فریزر سوخته است؟

نام دیگر موتور یخچال همان کمپرسور است که با سوختن و خرابی آن پس از تماس با تعمیرکار و آمدن در محل یا منزل شما بعد از تشخیص درست در صورت امکان به تعمیر موتور یخچال می پردازد در غیر این صورت نیاز به تعویض موتور می باشد که با افزایش هزینه تعمیرات یخچال برای شما همراه خواهد بود.

با این حال با کارکرد زیاد یخچال و افزایش طول عمر آن مسلما احتمال خرابی آن وجود دارد که یکی از موارد و مشکلات برای آن شامل سوختن موتور یا همان کمپرسور است که با روش های زیر می توانید از سوختن آن مطمئن شوید.

 • سر و صدای زیاد و کاملا غیر عادی
 • روشن نشدن یخچال
 • شروع به کار یخچال با صدای خاص
 • کار نکردن موتور و شنیدن صدای تیک تیک
 • گرم بودن و خنک نشدن داخل یخچال

سر و صدای زیاد و غیر عادی یخچال

با اینکه صدای یخچال تا حدی طبیعی است اما اگر این صدا زیاد و شبیه به تق تق، تیک تیک و غیره باشد احتمال خرابی آن وجود دارد.

توجه داشته باشید که از نشانه های خرابی موتور یا سوختن آن مسلما سر و صدای زیادی است که تولید می کند که البته برخی اوقات نباید نگران باشید چون این سر و صداها ممکن است به خاطر شل بودن اتصالات به شاسی یخچال و حتی تراز نبودن یخچال باشد که به راحتی رفع می گردد و البته برای تعمیر موتور نیز می توانید با تعمیرکار تماس بگیرید.

روشن نشدن یخچال

با اینکه یکی از نشانه ها برای خرابی و سوختن موتور یخچال روشن نشدن آن است اما برخی اوقات ممکن است دو شاخه یا سیم رابط خراب باشد و یا اینکه بخاطر خرابی اورلود یا ترموستات این مشکل پیش آمده باشد.

شروع به کار یخچال با صدای خاص

با وجود اینکه یخچال در تمام فصول سال کار می کند اما مدت زمانی روشن و سپس خاموش می شود که به اصطلاح به آن اتومات کردن می گویند حال اگر درزمان شروع به کار صدای عجیب و خاصی از خود ایجاد  کند احتمال سوختن موتور وجود دارد.

برخی اوقات صدای عجیب در زمان شروع کار می تواند نشانه ای برای نیم سوز شدن موتور یخچال باشد و یا اینکه به خاطر خرابی رله استارت، اورلود و حتی ضعیف شدن برق، مسدود بودن مسیر گردش گاز باشد که تعمیرکار با دیدن آن به راحتی می تواند عیب کار را تشخیص دهد.

 

کار نکردن موتور و شنیدن صدای تیک تیک

در صورتی که مانند قبل محفظه داخل یخچال سرد و خنک نمی شود و صدای جیک جیک از موتور به گوشتان می رسد احتمال خرابی آن وجود دارد. با این حال به شما بگوییم که سرد یا خنک نشدن یخچال حتی با صدای تیک تیک به معنای ۱۰۰ درصد به معنای خرابی یخچال نیست و احتمال خرابی یک سری قطعات از جمله رله استارت، کمپرسور و سیکل گردش گاز وجود دارد.

مشکل گرم بودن یخچال

وظیفه موتور یخچال خنک کردن محفظه داخل است در صورتی که متوجه گرم شدن داخل آن شدید ابتدا نسبت به تنظیم کردن دمای داخل یخچال، رعایت فاصله آن با دیوار و تمیز کردن کویل های کندانسور اقدام کنید.

تنظیم دمای یخچال به این صورت است برای یخچال روی ۳۷ تا ۴۰ درجه فارنهایت (۳-۴ درجه سانتیگراد) و فریز ر ۰-۵ درجه (-۱۵ تا -۱۸ درجه سانتیگراد) باشد و همچنین به صورت استاندارد به اندازه ۷۶.۲ میلی متر یخچال از اطراف خود فاصله داشته باشد.

بررسی سیم برق یخچال از علائم سوختن کمپرسور

برخی اوقات حتی ممکن است کار نکردن و روشن نشدن یخچال به خاطر سیم برق یا خرابی آن باشد که کافیست با تعمیرکار یخچال تماس بگیرید. در صورت رفع مشکل سیم برق یا پریز اگر مشکل پا برجا بود احتمال آسیب دیدگی یکی از فیوزها وجود دارد که تعمیرکار با مولتی متر آنرا تست می کند و در صورت خرابی آنرا تعویض می کند.

علت کار نکردن موتور یخچال چیست؟

موتور یخچال به مانند قلب تپنده آن است و با از کار افتادن آن به مانند یک کابینت بلا استفاده تبدیل می شود. دلایل مختلفی چون خرابی رله اورولود و خرابی سنسور، ترموستات، برد الکتریکی باعث از کار افتادن موتور یخچال می شود که برای تعمیر موتور یخچال تنها کافیست با شماره تماس های تعمیرات آی بک تماس بگیرید.

از کجا بفهمیم موتور یخچال سوخته؟

شاید این سوال کاربران زیادی باشد که در گوگل آنرا سرچ می کنند که از جمله علائم و نشانه های آن به شرح زیر است.

 • از دست دادن برودت، سرد یا خنک نشدن یخچال
 • وجود سر و صدای زیاد از کمپرسور

تعمیر یخچال در منزل توسط آی بک امداد

در صورت بروز هر گونه مشکل از جمله نشتی آب زیر یخچال، سرد و خنک نشدن آن، سوختن موتور، نشتی گاز جای نگرانی نیست و به راحتی با گرفتن شماره تماس تعمیرات آی بک امداد تعمیرکار در منزل یا محل شما در شهر تهران حاضر می شود و در همان جا تعمیر انجام می شود و دیگر نیازی به حمل و نقل این وسیله سنگین و پرداخت هزینه بابت حمل آن نیست.

2 دیدگاه برای “راههای تشخیص سوختن موتور یا همان کمپرسور یخچال

 1. فرزاد موسوی گفته:

  با سلام یخچال دو در ساید مدل سامسونگ دارم دمای یخچال مثبت ۲۰ و دمای فریزر منفی یک شده و خیلی دما کم شده و چشمک میزنه خاموش کردم دوباره ب برق زدم دما همون بود ولی دیگه چشمک نمیزد با تعمیرکار صحبت کردم گفتن باید بزارید دمای موتورش پایین بیاد میخواستم لطف کنید راه

 2. رضایی گفته:

  سلام. مدتیه یخچال فریزر خونه، محیط داخل یخچال خنک نمیکنه جالب اینجاست که موتورش دائم روشنه، با تعمیرکار صحبت کردم میگه احتمالا گاز نداره و کمپرسور یخچال سوخته! بنظرتون منطقیه؟! میشه راهنمایی کنید.سپاس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *