علت بسته نشدن درب یخچال فریزر و ساید بای ساید و نحوه تعمیر آن

بسته نشدن درب یخچال فریزر

   

📖 زمان مطالعه : ۶ دقیقه ⏲️

یخچال وسیله ای برقی است که در تمام فصول سال از آن استفاده می شود و انواع آن وجود دارد که در صورت خرابی یخچال باید سریعا نسبت به تعمیر آن اقدام شود تا مواد غذایی داخل یخچال خراب نشود. یکی از مشکلات و تعمیرات یخچال مربوط به بسته نشدن درب یخچال است که در این بین حتی برخی از افراد می گویند که با باز کردن کشوی داخل فریزر یخچال و برداشتن مواد غذایی دیگر درب یخچال بسته نمی شود. دلایل مختلفی از جمله پارگی لاستیک دور درب، مشکل در لولای درب، پر بودن مواد غذایی و همچنین تغییر حالت دادن درب یخچال باعث بروز این اتفاق می افتد که در بین آنها تراز نبودن یخچال مهمترین و رایج ترین علت برای بسته نشدن درب یخچال فریزر است که در این مقاله به بررسی آنها خواهیم پراخت.

تعمیر یخچال فریزر در محل

در صورت هر گونه خرابی از سمت یخچال از جمله خالی شدن گاز یخچال، سرد نکردن یخچال و در عین حال بسته نشدن درب یخچال باید با تعمیرکار و کارشناس خبره در زمینه تعمیر یخچال با شماره ۰۹۱۲۰۲۸۳۴۲۲ تماس بگیرید. البته در صورت داشتن گارانتی یخچال حتما با نمایندگی و شماره روی کارت تماس بگیرید و از آنها بخواهید از قطعات اصل و اورجینال برای تعمیر و تعویض قطعه استفاده کنند.

۵ علت بسته نشدن درب یخچال

یکی از مشکلات یخچال فریزر مربوط به بسته نشدن درب آن است که دلایل مختلفی باعث این کار می شود که شامل موارد زیر است که به بررسی هر کدام از آنها خواهیم پرداخت.

 • لاستیک دور درب یخچال خراب شده است.
 • لولای درب یخچال مشکل دارد.
 • پر بودن مواد غذایی و عدم چیدمان درست در یخچال
 • یخچال تراز نیست.
 • تغییر حالت دادن درب یخچال (دفرمه شدن)

خرابی لاستیک دور درب یخچال فریزر یا برآمدگی و شل شدن آن

هر گونه پارگی، خرابی یا شل و برآمده بودن لاستیک دور درب یخچال باعث بسته نشدن آن می شود که باید نسبت به رفع این مشکل با تعمیرکار یخچال تماس بگیرید.

یکی از قطعات یخچال که به مرور زمان خراب می شود لاستیک دور درب است که خرابی آن مانعی برای بسته شدن درب است و در صورتی که به درستی درز بندی نشده باشد منجر به ورود های گرم به داخل یخچال می شود.

با وجود آهنربای داخل لاستیک های دور درب امکان بسته درب یخچال فراهم می شود که اگر قدرت جذب آن کم شود یا لاستیک پاره شود باعث بسته نشدن درب می شود.

آی بک امداد
آماده سرویس و پشتیبانی سریع خدمات و تعمیرات سیار در محل و منزل شماست . هر گونه تعمیرات یخچال و تعمیرات ماشین لباسشویی و ظرفشویی و تعمیرات تلویزیون ، تعمیرات کولر های آبی و گازی ، و لوازم خانگی برقی و تعمیرات لوازم برقی و تاسیساتی منزل ، و خدمات لوله کشی و سایر خدمات و تعمیرات برقی و مکانیکی منزل و محل کار خود را به ” آی بک امداد ” بسپارید . به منظور تماس و ارتباط با کارشناسان و تعمیرکاران و ارائه راهنمایی و مشاوره و اعزام‌ تعمیرکار فوری ، با شماره تماس فوری ☎️   ۰۹۱۲۰۲۸۳۴۲۲ و سایر شماره های درج شده در وبسایت تماس حاصل نمایید .

تمیز نبودن لاستیک یا درز گیر درب فریزر

بغیر از پارگی یا برآمدگی و شل بودن لاستیک ممکن است لاستیک تمیز نباشد و با ریختن مواد غذایی روی لاستیک ها آهنربای درب به درستی کار نکند از این رو با مواد شوینده و دستمال باید نسبت به تمیز کردن لاستیک دور درب یخچال اقدام کنید تا مانع از خارج شدن سرمای یخچال شود.

تعویض لاستیک دور درب یخچال

در صورتی که لاستیک درب یخچال پاره شده است باید نسبت به تعویض آن اقدام کنید.

چک کردن خرابی لاستیک درب یخچال

باید لاستیک دور درب یخچال را بررسی کنید و از سالم یا خراب بودن آن مطمئن شوید و سپس در صورت خرابی نسبت به تعویض لاستیک اقدام کنید. برای اینکار ابتدا باید یک تکه کاغذ لای درب یخچال بگذارید و درب را ببندید و در ادامه کاغذ را به آرامی بیرون بیاورید اگر به راحتی بیرون آمد به معنای خرابی لاستیک است که باید تعویض شود.

نوع واشر مورد نیاز برای مدل یخچال

با نگاه کردن به راهنمای یخچال می توانید از نوع مدل واشری که برای یخچال باید استفاده کنید مطمئن شوید که البته اینکار باید توسط تعمیرکار انجام شود.

آماده کردن لاستیک جدید

برای تعویض لاستیک دور درب یخچال بعد از کندن لاستیک برای نصب لاستیک جدید باید زمان کوتاهی داخل ظرف آب ولرم باشد تا به خوبی آماده نصب باشد.

خارج کردن لاستیک معیوب یخچال

لاستیک درب ممکن است با استفاده از نوار پیچ هایی روی پانل درب و فریرز متصل شده باشد از این رو با روش های مناسب باید آنرا جدا کنید و با استفاده از پیچ گوشتی یا چاقو آنرا جدا کنید.

تمیز کردن جایگاه لاستیک

پیش از اینکه شروع به نصب لاستیک جید کنید باید جایگاه لاستیک به خوبی تمیز شده باشد و از هر گونه چسب یا خاکی به دور باشد که برای اینکار با اسفنج یا مواد شوینده مایع ظرفشویی و آب گرم می توانید محل لاستیک قدیمی را تمیز کنید.

وصل کردن لاستیک جدید روی درب یخچال

با ابزارهای لازم  می توانید کار نصب لاستیک درب یخچال را انجام دهید که البته باید چک کنید که هر طرف آن صاف باشد و هیچ گونه ضربه و پیچ خوردگی در لبه های لاستیک درب یخچال وجود نداشته باشد.

محکم کردن لولای درب یخچال

در صورتی که لاستیک درب یخچال سالم باشد احتمال خرابی لولای درب وجود دارد که باید آنرا بررسی کنید و در صورت مشکل و خرابی در آن باید توسط تعمیر کار رفع گردد.

با سفت تر کردن لولای درب یخچال مشکل حل می شود و اگر باز هم درب یخچال بسته نشد باید لولای درب را عوض کنید تا مشکل کجی لولای درب یخچال حل شود.

در زمان اسباب کشی و حمل یخچال مواظب باشید

قطعا خرید یخچال های ساید بای ساید با اینکه مزایای زیادی دارد اما در زمان حمل شما را اذیت می کند که برای جلوگیری از آسیب دیدگی یخچال در زمان اسباب کشی امکان باز کردن درب یخچال وجود دارد. از این رو باید با دقت آنرا حمل کنید و مطمئن شوید که لولای درب کج نباشد چرا که باعث بسته نشدن درب یخچال می شود.

پر بودن زیاد یخچال

هر چقدر هم بخواهید مواد غذایی زیادی بخرید باید به میزان ظرفیت یخچال توجه کنید چرا که مقدار زیاد آن باعث می شود درب یخچال به خوبی بسته نشود و یا اینکه با فشار و زور بسته شود.

تراز نبودن یخچال رایج ترین دلیل بسته نشدن درب یخچال

از رایج ترین موارد برای رخ دادن این مشکل این است که یخچال به درستی تراز نیست. با اینکه آهنربای درب یخچال قوی است که حتی اگر تراز نباشد بسته می شود اما به مرور زمان باعث بسته نشدن درب یخچال می شود. برای تراز کردن درب یخچال باید دقت داشته باشید که حباب تراز در میانه باشد و برای تراز کردن آن می توانید پایه های یخچال را تنظیم کنید تا به خوبی تراز شود.

مشکلاتی که با بسته نشدن درب یخچال به وجود می آید

در صورتی که به خوبی از یخچال نگهداری نکنید و دچار خرابی در سمت درب یخچال و بسته نشدن آن باشد یک سری مشکلات از جمله فاسد شدن  مواد غذایی، خرابی کمپرسور، برفک زدن یخچال را به همراه خواهد داشت.

 • فاسد شدن مواد غذایی
 • خرابی کمپرسور یخچال
 • برفک زدن یخچال

خراب و فاسد شدن مواد غذایی

در زمانی که به خوبی درب یخچال بسته نمی شود دمای آن به اندازه کافی پایین نیست و هیمن باعث می شود که مواد غذایی و در بین آنها مواد گوشتی خیلی زود فاسد شوند.

آسیب به کمپرسور یخچال

در زمانی که درب یخچال به درستی بسته نمی شود گرمای داخل اتاقک موتور زیاد می شود و همین باعث فعالیت زیاد کمپرسور یخچال می شود تا بتواند سرمای لازم را برای خنک کردن داخل یخچال ایجاد کند که به دلیل فشار زیاد به موتور یخچال باعث افزایش مصرف انرژی و مصرف برق می شود.

برفک زدن یخچال

در زمانی که درب یخچال باز باشد هوای گرم وارد محفظه می شود و همین باعث برفک زدن یخچال می شود که باعث می شود وقت زیادی را صرف تمیز کردن یخچال و برفک آن سر کنید.

بسته نشدن درب یخچال زمان بیرون آوردن مواد غذایی از داخل کشوی فریزر

یکی از مواردی که ممکن است باعث بسته نشدن درب شود این است که به درستی کشوی فریزر داخل نمی رود با این حال علت اصلی آن برفک زدن یخچال است که با یک بار خاموش کردن فریزر برای چند ساعت برفک آب می شود و به درستی مشکل حل می شود و درب بسته می شود.

3 دیدگاه برای “علت بسته نشدن درب یخچال فریزر و ساید بای ساید و نحوه تعمیر آن

 1. وحید نجاتی گفته:

  سلام لاستیک دور درب یخچال ما پاره شده حالا سوالم اینکه اجرت تعویض لاستیک چقدر؟ یخچال برند سامسونگ فریزر و شهر قدرس هستیم ممنون.

 2. جواد محمدی گفته:

  سلام خسته نباشید یکی مشکلی که برای یخچال فریزر من برند ایرانی هیمالیا پیش آمده اینکه پس از در آوردن مواد غذایی از کشوی فریزر مجددا درب بسته نمیشه بخاطر چیه؟

 3. نادر حسینی گفته:

  سلام علت بسته نشدنه درب یخچال چیه؟ با اینکه چک کردم و چیزی هم مانع بستنش نمیشه اما بازم بسته نمیشه همیشه بسته میشد یه دفعه این مشکل پیش اومد راهنمایی کنید لطفا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *