ورق آتشخوار چیست

📖 زمان مطالعه : ۳ دقیقه ⏲️

یکی از انواع ورق هایی که در جوشکاری مورد استفاده قرار می گیرد ورق آتشخوار است که در واقع از ورق فولادی نازک به نام اسلب slab تولید می شود. همانطور که از نام این ورق پیداست بخاطر توانایی بالا و تحمل ورق در برابر آتش و حرارت آنرا ورق آتشخوار می نامند که بیشترین استفاده از آن در صنعت پتروشیمی بخاطر ویژگی منحصر بفرد آن یعنی تحمل فشار و گرمای زیاد است و درعین حال فولاد مبارکه بعنوان تولید کننده داخلی این ورق و کره و چین تولید کنندگان و کارخانه های تولید ورق آتشخوار در خارج شمرده می شوند.

ورق آتشخوار چیست

همانطور که در ابتدای مقاله اشاره کردیم این ورق از نوعی ورق فولاد  نازک ساخته شده است که به خاطر مقاومت بالای آن در برابر اتش و حرارت آنرا ورق آتشخوار نامیده اند. انواع ورق آتشخوار داریم که در ادامه مقاله به آن اشاره خواهیم کرده و البته بخاطر قابلیت تحمل این ورق در برابر فشار و گرمای زیاد آنرا بیشتر در صنعت پتروشیمی استفاده می کنند.

ورق آتشخوار به دو دسته زیر تقسیم می شود.

  • ورق آتشخوار با تحمل حرارتی تا ۵۸۵ درجه ی سانتی گراد
  • ورق آتشخوار با تحمل حرارتی تا ۱۲۵۰ درجه سانتی گراد

استانداردهای ورق آتشخوار

انواع ورق های آتش خوار براساس استاندارد DIN آلمان با گریدهای مختلف تولید شده است که شامل جدول زیر است.

استاندارد ورق آتش خوار عناصر شیمیایی توان تحمل حرارت
کربن منگنز
ورق MN418 به شماره مواد ۱.۰۴۸۱

 

۰.۱۷ – ۰.۲۰ ۰.۹۰ – ۰.۱۲۵ ۵۸۵  سانتی گراد
ورق A516-GR70  به شماره مواد ۱.۹۴۴۱

 

۰.۱۷ – ۰.۲۰ ۰.۹۰ – ۰.۱۶۵ ۵۳۰  سانتی گراد
ورق A516-GR60  به شماره مواد ۱.۹۴۱۷

 

۰.۲۰ – ۰.۳۰ ۰.۹۰ – ۰.۲۰۰ توانایی تحمل فشار بیشتر از ۲۵ برابر وزن خود را دارد

آشنایی با انواع ورق آتشخوار

ورق A516

این نوع ورق ۲۵ برابر وزن خود  در برابر فشار مقاوم است از آن در صنعت ساختمان سازی استفاده می شود که در ضخامت های زیر تولید می شود.

  • ۵۵-۳۰۵mm
  • ۶۰-۲۰۵mm
  • ۶۵-۲۰۵mm
  • ۷۰-۲۵۰mm

تولیدکنندگان ورق آتشخوار A516

شرکت هایی که در زمینه تولید این نوع ورق آتشخوار فعالیت دارند شامل شرکت های زیر می باشند.

  • شرکت ایلیج – اکراین
  • شرکت پوسکو – کره جنوبی
  • شرکت دوفرکو – بلژیک

ورق آتشخوار ST52

ورق های ST52 از عناصری چون سلیسیوم و منگنز ساخته شده است که باعث افزایش تحمل وزن این ورق و مقاومت بالای آن در برابر پیچش و خمش شده است.

ورق آتشخوار ۱۷Mn4

این ورق آتشخوار به خاطر اینکه توانایی تحمل گرمای زیاد تا ۵۸۵ درجه سانتیگراد را دارد از آن در ساخت انواع مخازن، صنایع نفت و گاز، لوله های انتقال مایعات داغ و همچنین صنایع پتروشیمی و پالایشگاهها استفاده می کنند. مقدار زیاد سلیسیم و منگنز داخل این نوع ورق آتشخوار باعث افزایش مقاومت آن در برابر پیچش و خمش و تحمل وزن و خاصیت ارتجاعی آن شده است.

در این ورق ۱۴.۲ درصد کربن، ۲.۴ درصد سیلیسیم، ۰.۱ الی ۹.۲ درصد منگنز، ۰.۳ درصد کروم، ۰.۰۵ درصد فسفر و ۰.۰۵ درصد گوگرد وجود دارد.

ورق A36

ورق A36 یک نوع ورق آتش خوار است که از آن در طراحی و تولید بدنه کشتی ها استفاده می شود و چقرمگی بالا، استحکام بالا در برابر خمش و مقاومت در برابر آب شور جزو ویژگی های مهم این نوع ورق به شمار می آید که در ایران کارخانه فولاد مبارکه اصفهان و فولاد اکسین اهواز به تولید این ورق مشغول هستند و برندهای معروف اورال استیل روسیه، هیوندای استیل کره جنوبی، دوفرکوبلژیک در زمینه واردات ورق A36 هستند.

ورق مخزنی آتشخوار چیست؟

برای ساخت انواع دیوارهای مخزن، صنایع مخزن ساز از جمله ساخت دیگ های بخار باید از ورق های آتشخوار در گریدهای A516 Gr60 و A516 Gr70 استفاده شود.

کاربرد ورق آتشخوار

از این ورق ها در صنایع مختلفی از  جمله نفت و گاز، پتروشیمی، پالایشگاه ها استفاده می شود.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *