ورق شیروانی چیست

ورق شیروانی چیست
📖 زمان مطالعه : ۳ دقیقه ⏲️

اکثر مناطقی که بارش باران در آنجا زیاد است سقف خانه را از ورق شیروانی می سازند که البته طول عمر بالا، زیبایی خاصی که در این ورق های شیروانی وجود دارد باعث شده است که در مناطقی که بارانی زیاد نیست باز هم برای سبک سازی ساختمان از آنها استفاده شود. ورق شیروانی از نوعی از ورق گالوانیزه ساخته می شود که با استفاده از دستگاههای مختلف انواع آنرا با طرح های سفال،  ذوزنقه، ورق سینوسی، کرکره ای و شادولاین درست می کنند و آنرا روانه بازار می کنند.

نحوه ساخت ورق شیروانی

ورق های شیروانی از ورق گالوانیزه ساخته می شوند. در واقع ورق گالوانیزه طی فرآیندی  و به روش گالوانیزسیون سرد و گرم ساخته می شود که در ادامه کار ورق های گالوانیزه را رنگ می کنند تا به صورت ورق رنگی در بیایند. این ورق های رنگی با استفاده از دستگاههای مخصوصی به شکل و طرح های سینوسی، ذوزنقه ای، کرکره ای، سفال و… در آورده می شوند. از ورق های شیروانی برای ساخت سقف های شیروانی و مناطق پر بارانی استفاده می شود  که بخاطر زیبایی و طول عمر بالا در ساخت و ساز ساختمانی و ساخت خانه ها به روش سبک سازی نیز استفاده می شود.

ویژگی ورق های شیروانی

این دسته از ورق های شیروانی یک سری ویژگی ها و کاربردها دارند که در ادامه به آن اشاره خواهیم کرد.

  • وزن سبک
  • زیبایی ظاهری
  • قیمت مناسب
  • ایمنی بالا در برابر زلزله و کاهش ریزش آنها.
  • مقاومت بالای که در برابر خوردگی و زنگ زدگی دارد.
  • نصب راحت و سریع که باعث می شود زمان اجرای پروژه را کمتر کند.

آشنایی با انواع ورق شیروانی

۱-ورق طرح سفال

به دلیل فرم دهی و شکل عالی این نوع ورق های شیروانی به صورت زیادی از آنها در صنعت ساخت و ساز ساختمانی استفاده می شود. با این حال قیمت برش این دسته از ورق ها نسبت به ورق های ذوزنقه ای، کرکره و شادولاین بیشتر و تقریبا دو برابر است. در واقع به خاطر مدت زمان زیادی که برای برش ورق های سفالی استفاده می شود قیمت آن بیشتر است.

با وجود قیمت بالای ورق شیروانی طرح سفالی تقاضای خرید آن زیاد است و در انواع مختلف وجود دارد.

  • ورق طرح سفال ژنوا
  • ورق طرح سفال پالرمو
  • ورق طرح سفال پرچین

ورق طرح سفال ژنوا

این نوع از ورق های شیروانی طرح سفال جدید است و به آنها طرح های سفال فرانسوی و ایتالیایی نیز گفته می شود و بیشتر در ساخت سقف های شیروانی ویلاها، آلاچیق ها از آنها استفاده می شود که هر ورق از آنها در دو عرض ۱۰۰ و ۱۲۵ سانتی متری وجود دارد.

ورق طرح سفال پالرمو

نام دیگر این ورق های شیروانی طرح سفال، ورق سفال سوئدی و ژاپنی است که کاملا ضد زلزله است و در عین حال سرعت اجرای پروژه را بالا می برد.

ورق طرح سفال پرچین

بیشترین استفاده از این نوع ورق برای ساخت سقف، پوشش پارکینگ، سردرها و… است که باعث پیشگیری از ورود جریان هوا به سطح زیرین آن می شود.

۲-ورق شیروانی ذوزنقه

بیشترین استفاده از این نوع ورق ها برای پوشش سقف شیروانی و ساخت حصار دور ساختمان و زمین است و در اندازه های ۰.۴ و ۰.۶ میلی متر ساخته می شود. قیمت ورق ذوزنقه برگرفته از طول آنها می باشد و در عین حال جنس، میزان سفارش و همچنین هزینه بار و… در قیمت آن تاثیرگذار است.

۳-ورق شادولاین

ضخامت ورق های شادولاین به ۰.۵ و ۰.۷ می رسد و به صورت اولپ روی هم قرار می گیرند و پیچ می شوند. از جمله ویژگی ها ورق های شادولاین می توان به مقاومت در برابر زنگ زدگی، خط و خش، نور آفتاب و… اشاره کرد.

۴-ورق لمبه یا دامپا

این نوع از ورق شیروانی را نوعی ظریف می نامند که ضخامت آنها به ۰.۴ تا ۱.۵ میلی متر می رسد و برای نصب ورق لمبه یا دامپا از دو نوع جوشی و پرچی استفاده می شود.

۵-ورق کرکره سینوسی

ورق هایی که فرم دهی آنها هزینه کمی در بر دارد و در عین حال در عرض های ۱۰۰۰ و ۱۲۵۰ میلی متر و ضخامت های ۰.۴ تا ۰.۶ میلیمتر تولید می شوند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *