علت روشن نشدن شومینه | چرا شومینه گازی روشن نمی شود؟

علت روشن نشدن شومینه
📖 زمان مطالعه : ۴ دقیقه ⏲️

شومینه گازی یکی از وسایل گرمایشی است که زیبایی خاصی به محیط ساختمان می دهد که البته در کنار آنتیک بودن آن احتمال خرابی قطعات آن و بروز انواع مشکلات چون خاموش شدن شومینه، روشن نشدن شومینه دارد که در این بین اگر شومینه روشن نمی شود قطعی گاز، نرسیدن گاز به شمعک، ایراد در جرقه زن، بسته بودن مسیر دودکش و درست کار نکردن ترموکوپل شومینه منجر به بروز این مشکل می شود که برای تعمیر شومینه در تهران کافیه شماره آی بک امداد را بگیرید تا تعمیرکار در محل و آدرس شما حاضر و کار تعمیرات را انجام دهد.

دلایل روشن نشدن شومینه گازی

قبل از راه اندازی شومینه حتما نسبت به سرویس آن اقدام کنید تا در صورت بروز هر گونه مشکل توسط تعمیرکار برطرف شود که در این بین مشکل روشن نشدن شومینه به دلایل زیر رخ می دهد که باید نسبت به رفع هر کدام از آنها اقدام کنید.

  • قطع شدن گاز
  • بسته بودن مسیر دودکش
  • درست کار نکردن ترموکوپل
  • نرسیدن گاز به شمعک
  • خراب شدن جرقه زن شومینه

💡حتما بخوانید: آموزش و نحوه تمیز کردن شومینه گازی

” آی بک امداد ”
آماده سرویس و پشتیبانی سریع خدمات و تعمیرات سیار در محل و منزل شماست . هر گونه تعمیرات یخچال و تعمیرات ماشین لباسشویی و ظرفشویی و تعمیرات تلویزیون ، تعمیرات کولر های آبی و گازی ، و لوازم خانگی برقی و تعمیرات لوازم برقی و تاسیساتی منزل ، و خدمات لوله کشی و سایر خدمات و تعمیرات برقی و مکانیکی منزل و محل کار خود را به ” آی بک امداد ” بسپارید . به منظور تماس و ارتباط با کارشناسان و تعمیرکاران و ارائه راهنمایی و مشاوره و اعزام‌ تعمیرکار فوری ، با شماره تماس فوری ☎️   ۰۹۱۲۰۲۸۳۴۲۲ و سایر شماره های درج شده در وبسایت تماس حاصل نمایید .

قطع شدن گاز و یا نرسیدن گاز به شومینه

زمانی که شومینه روشن نمی شود ابتدا جریان گاز ساختمان بررسی کنید و مطمئن شوید که قطع نیست و در صورت وصل بودن گاز ساختمان باید شیر گاز باز باشد در غیر این صورت شومینه روشن می گردد از این رو با قطعی گاز ساختمان راهی برای حل مشکل نیستید و باید صبر کنید تا گاز وصل شود.

بسته شدن مسیر دودکش

شومینه گازی در حین روشن بودن گازهای حاصل از احتراق را دارد که باید به بیرون از ساختمان برود و از طریق مسیر دودکش خارج شود و این دودها و گازها سمی برای سلامتی شما خطرناک است از این رو اگر مسیر دودکش بسته باشد باعث سوخته شدن ناقص گاز می گردد و شومینه روشن نمی گردد که پیش از نصب شومینه باید مسیر دودکش بررسی و مطمئن شوید که کلاهک های استاندارد ” H ” شکل دارند و هر چند وقت یکبار باید دودکش بررسی گردد تا در صورت گرفتگی که حتی امکان لانه کردن پرندگان وجود دارد آنرا برطرف کنید.

خراب شدن جرقه زن شومینه

جرقه زن وسیله ای مهم و الکترونیکی در شومینه است که با وجود این قطعه جریان برق ایجاد و باعث روشن شدن شمعک می گردد از این رو اگر جرقه زن خراب باشد شومینه روشن نمی گردد که برای رفع مشکل و تعمیر یا تعویض جرقه زن باید با تعمیرکار و تکنسین حرفه ای تماس بگیرید.

خرابی جرقه زن شومینه

نرسیدن گاز به شمعک شومینه

حتی اگر مسیر دودکش باز، گاز ساختمان وصل و جرقه زن بدون ایراد باشد باید گاز به شمعک برسد که در این بین خرابی بوبین و ترموکوپل باعث نرسیدن گاز به شمعک می شود که باید این دو مورد توسط تعمیرکار بررسی و عیب یابی و در صورت نیاز تعویض گردند تا مشکل برطرف شود.

خوب کار نکردن ترموکوپل

ترموکوپل یکی از قطعات اصلی بخاری و شومینه گازی است که در صوتر سالم بودن پس از تشخیص حرارت توسط شمعک مسیر گاز را باز و باعث روشن شدن شومینه می گردد از این رو اگر ترموکوپل کثیف یا خراب و درست کار نکند مسیر گاز را باز نمی کند و همین منجر به روشن نشدن شومینه می شود.

بنابراین بعد از اینکه شمعک شومینه روشن و ۶۰ ثانیه آنرا نگه داشتید و روشن کردید باید شعله شمعک آبی باشد و خوب بسوزد تا ترموکوپل کار کند و مسیر گاز را باز تا بتوانید با چرخاندن شیر شومینه را روشن کنید در غیر این صورت خرابی ترموکوپل، کثیفی این قطعه منجر به روشن نشدن شومینه می گردد که باید بررسی و عیب یابی این قطعه و تعمیر یا تعویض آن توسط تعمیرکار انجام شود که در تهران اگر نیاز به تعمیرکار دارید کافیه شماره آی بک امداد را بگیرید.

خراب شدن ترموکوپل شومینه

نتیجه گیری

یکی از مشکلات و ایرادات شومینه زمانی است که روشن نمی شود که قطعی گاز ساختمان یا در صورت وصل بودن گاز بسته بودن شیر گاز، بسته بودن مسیر دودکش، خرابی جرقه زن، ایراد در قطعه ترموکوپل باعث بروز این مشکل می شود که باید نسبت به رفع آن اقدام کنید و اگر نیاز به تعمیر شومینه گازی دارید در تهران کافیه شماره آی بک امداد را بگیرید تا تعمیرکار در محل و آدرس شما حاضر و کار تعمیرات را انجام دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *