راهنمای خرید بهترین کولیس

📖 زمان مطالعه : ۳ دقیقه ⏲️

بهترین وسیله اندازه گیری با دقت بالا، کولیس نام دارد که با استفاده از آن قابلیت اندازه گرفتن عمق، قطر ها و طول های داخلی و خارجی یک قطعه وجود دارد. از این وسیله در موارد زیادی از جمله پزشکی، مهندسی مکانیک استفاده می شود. کولیس یکی از دقیق ترین ابزارهها برای تشخیص سایز میلگرد است که در سه نوع ساده، عقربه ای و دیجیتال در بازار موجود است. اگر قصد خرید این ابزار اندازه گیری را دارد می توانید مقاله راهنمای خرید بهترین کولیس را بخوانید تا با آشنایی کامل با این وسیله و نیاز خود از کولیس، بهترین نوع آنرا بخرید.

کولیس چیست؟

در صورتی که قصد اندازه گیری دقیق قطر، طول و عمق شیار یک قطعه را دارید بهترین ابزار اندازه گیری با دقت و خطای کم به نام کولیس است که سنجش اجسام را تا مرتبه صدم میلی متر نیز انجام می دهد. با خرید کولیس می توانید به راحتی قطر داخلی استوانه، عمق شیار یک قطعه و حتی طول های آنرا به دقت بالا اندازه بگیرید.

راهنمای خرید بهترین کولیس

قطعا در خرید هر وسیله ای داشتن اطلاعات کافی در مورد آن به شما کمک خواهد کرد که خریدی عالی داشته باشید. در این مقاله به کاربرد؛ نحوه استفاده از کولیس خواهیم پرداخت تا شما با علم بر همه آنها بتوانید بهترین کولیس را انتخاب و بخرید.

راهنمای خرید بهترین کولیس

کولیس چه کاربردی دارد؟

از این ابزار اندازه گیری در کاربردهای مختلف استفاده می شود که برخی از آنها شامل موارد زیر هستند.

  • مهندسی مکانیک
  • ساخت خودرو
  • فلزکاری
  • پزشکی
  • تراشکاری

انواع کولیس

این وسیله بر حسب خواندن و سنجش آن به سه دسته یعنی ساده، عقربه ای و دیجیتال وجود دارند که در این مقاله به شرح هر کدام از آنها و در عین حال نحوه خواندن و استفاده از آن خواهیم پرداخت.

  1. ساده (متداول ترین )
  2. عقربه ای
  3. دیجیتال (دقیق ترین )

دقت و دامنه ی سنجش

این وسیله از لحاظ سنجش و اندازه گیی به دو مورد تقسیم می شود.

  • از لحاظ دامنه اندازه گیری کولیس از ۰ تا ۱۵، ۰ تا ۲۰ و ۰ تا ۳۰ سانتی متر وجود دارد که این سایزهای رایج و پرمصرف از کولیس است.
  • اگر بخواهیم از نوع نگاه سیستم اندازه گیری به این ابزار نگاه کنیم به دو دسته اینچی و میلی متری تقسیم می شود که دقت و اندازه گیری آنها به طور معمول ۰۱|۰ و ۰۲|۰ میلی متر و ۰۰۰۵|۰ و ۰۰۱|۰ اینچ می باشد.

کولیس ساده ( ورنیر )

این نوع از کولیس به صورت رایج و متداول مورد استفاده قرار می گیرد و بیشترین استفاده از آن به آزمایشگاه ها و کارگاه ها بر می گردد چرا که دهانه های آن ثابت است و به راحتی می توان قطر داخلی یا خارجی وسایل را اندازه گرفت. البته باید به شما بگوییم که قابلیت اندازه گیری عمق وسیله با کولیس ساده نیز وجود دارد.

نحوه ی خواندن کولیس ساده

پس از اینکه وسیله را تنظیم کردید برای اینکه عدد صحیح آنرا بخوانید در ابتدا باید آخرین خط درجه بندی در قسمت ثابت کولیس را ببینید و سپس عدد اعشاری کولیس از روی قسمت متحرک آن قابل نمایش است.

کولیس عقربه ای

تقریبا این وسیله نیز به مانند کولیس ساده است با این تفاوت که به جای درجه بندی خطی دارای یک عقربه است که با استفاده از آن می توانید طول را نگاه کنید. به منظور اندازه گیری ۱۵ تا ۳۵ سانتی متری قطعات می توانید از کولیس عقربه ای استفاده کنید.

نحوه ی خواندن کولیس عقربه ای

خواندن این وسیله کاملا راحت است و تنها کافی است عدد نشان داده شده روی عقربه کولیس را به عدد روی خط کش اصلی که خواندید اضافه کنید. برای بالا بردن دقت اندازه گیری در کولی عقربه ای یک پیچ برای ثابت نگه داشته عقربه وجود دارد.

کولیس دیجیتالی

به این وسیله ییشرفته ترین نوع کولیس گفته می شود که به جای نمایش عقربه یک صفحه نمایش دارد که با دقت بالا طول را نشان می دهد.

یکی از فواید استفاده از کولیس دیجیتالی این است که قابلیت تبدیل واحد به سانتی متر، میلی متر، اینچ و … را دارد. علاوه بر این کولیس دارای حافظه است و به راحتی می توانید آنرا به کامپیوتر وصل کنید تا در برنامه های آماری به درستی تمامی داده ها نمایش داده و در انتها پردازش شود.

نحوه ی خواندن کولیس دیجیتالی

همانطور که اشاره کردیم استفاده از این کولیس راحت و خواندن آن نیز ساده است چرا که روی صفحه نمایش اندازه های ثبت شده را نشان می دهد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *