تفاوت بین موتور برق دیزلی و بنزینی

📖 زمان مطالعه : ۳ دقیقه ⏲️

تامین برق مصرفی برای پایگاههای نظامی در جاهایی که امکان دسترسی به برق شهری ندارند و یا کارگاهها و کارخانه هایی که نیاز به برق حتی در زمان قطعی برق دارند باعث می شود که از موتور برق استفاده شود. حال سوال خیلی از کاربران برای خرید موتور برق این است که نوع بنزینی آن بهتر است یا نوع دیزلی موتور برق. با وجود اینکه موتور برق دیزلی و بنزینی کاری مشابه انجام می دهند اما از لحاظ میزان مصرف سوخت، هزینه نگهداری، دوام و امنیت و سایر موارد باهم تفاوت دارند. شما با خواندن این مقاله و دانستن تفاوت بین موتور برق دیزلی و بنزینی با توجه به شرایط خود و نیاز استفاده از ژنراتور می توانید اقدام به خرید بهترین موتور برق کنید و کار راحتی داشته باشید.

موتور برق یا ژنراتور چیست؟

به وسیله ای گفته می شود که با مصرف سوخت گازوئیل یا بنزین روشن می شود و به مدت ساعات معین برق مصرفی برای لوازم برقی خانه یا شرکت شما را تامین می کند. حتی از موتور برق برای مشاغل مختلف اعم از جوشکاری در زمانی که دسترسی به برق شهری نیست استفاده می شود. بنابراین شما با خرید بهترین موتور برق می توانید کار خود را به خوبی در شغل جوشکاری و مشاغلی از این دست پیش ببرید.

تفاوت بین موتور برق دیزلی و بنزینی

تمام ژنراتورها با اینکه مدل های مختلفی دارند و تقریبا کار مشابهی انجام می دهند با این حال از لحاظ میزان مصرف سوخت، هزینه نگهداری و همچنین دوام و امنیت و سایر موارد با هم تفاوت دارند و ما در این مقاله به بررسی تمام تفاوت های بین دو موتور برق دیزلی و بنزینی می پردازیم تا به درستی به جواب این سوال یعنی موتور برق دیزلی بهتر است یا بنزینی برسید.

میزان نیروی تولید شده

 • قطعا کارایی موتور برق دیزلی نسبت به بنزینی بیشتر است اما یکی از فواید خرید موتور برق بنزینی این است که حتی قابلیت استارت در آب و هوای سرد را دارد در صورتی که برای نوع دیزلی این امکان وجود ندارد.
 • تمام موتور برق های دیزلی بر پایه فشرده سازی هوا در قسمت سیلندرها و عملا با گرم شدن ژنراتور کار می کنند با این اوصاف در هوای سرد باید از یک شمع گرم کن برای گرم شدن موتور برق دیزلی استفاده کنید.
 • قطعا روشن شدن با هندل یا استارت برقی در بین موتور برق های بنزینی نسبت به دیزلی راحت تر است.

میزان مصرف سوخت و  چگونگی احتراق

 • مدل دیزلی با گازوئیل کار می کند از این رو میزان مصرف سوخت آن نسبت به مدل بنزینی نصف است.
 • برای روشن شدن موتور برق بنزینی از یک جرقه استفاده می شود در صورتی که برای نوع دیزلی از فشرده سازی و گرم شدن سوخت استفاده می شود.

سطوح نگه داری

 • با توجه به افزایش گرمای موتور برق بنزینی نسبت به دیزلی مسلما نیاز به جایگزینی قطعات در مدل بنزینی بیشتر است و همین منجر به افزایش هزینه نگهداری از موتور برق می شود.
 • در صورت کار نکردن موتور برق دیزلی و بنزینی مسلما باید مداوم به تعویض فیلترها و روغن موتور بپردازید.

هزینه نگهداری

 • نوع دیزلی موتور برق قوی تر و هزینه نگهداری بیشتری دارد.
 • با اینکه مدل بنزینی تا آخرین مرحله کار می کند اما افزایش تولید گرما باعث می شود که هزینه نگهداری آنبیشتر از نوع دیزلی باشد.
 • هزینه نگهداری و مراقبت از موتور برق دیزلی کمتر از نوع بنزینی است چونکه گرم شدن زیاد نوع بنزینی باعث سایش و پارگی قطعات داخل موتور برق می شود.

قابل حمل بودن

 • تقریبا هر دو موتور برق به یک اندازه قابل حمل هستند.
 • یکی از فواید خرید موتور برق بنزینی این است که به راحتی می توانید مخزن سوخت آنرا هر جایی بگذارید.

میزان امنیت

با توجه به اینکه مدل بنزینی برای روشن کردن باید جرقه ایجاد کند و با هوا مخلوط شود تا فرآیند سوختی موتور برق ایجاد شود از این رو نگهداری نامناسب آن منجر به خطرات و آسیب به شما خواهد شد.

قیمت

 • قیمت موتورهای دیزلی ۳۰ الی ۵۰ درصد گران تر از نوع بنزینی است.
 • هزینه سوخت مصرفی در بین موتور برق بنزینی ۳ برابر بیشتر از نوع دیزلی است.

میزان سر و صدا

میزان سر و صدای نوع دیزلی کمتر از نوع بنزینی موتور برق است اما این نکته باید در نظر داشته باشید که بیشترین سر و صدا مربوط به مدل های قدیمی بود که اکنون در بازار نیستند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *