بررسی کلاه ماسک جوشکاری با لنز تیره شونده

📖 زمان مطالعه : ۳ دقیقه ⏲️

بازار کار خوب و افزایش دستمزد و حقوق جوشکار باعث می شود که همه به سمت شغل جوشکاری سوق پیدا کنند اما در این بین فراموش نکنید که یکسری خطرات در شغل جوشکاری وجود دارد که تنها با پوشیدن کلاه ماسک جوشکاری و لباس ایمنی برطرف می شود. برداشتن وسایل سنگین، دیدن اشعه های مادون قرمز، ماورای بنفش، تنفس گازهای سمی تنها بخشی از خطرات جوشکاری است. در صورتی که جوشکار از کلاه ماسک جوشکاری استفاده نکند در معرض برق زدگی چشم قرار می گیرد به خصوص اینکه امکان پاشش جرقه جوش وجود دارد از این رو باید به خرید بهترین کلاه ماسک جوشکاری بپردازید. انواع کلاه و عینک جوشکاری موجود است که در این مقاله به بررسی کلاه ماسک جوشکاری با لنز تیره شونده خواهیم پرداخت.

خطرات شغل جوشکاری

در این شغل جوشکاران در معرض انواع گازهای سمی قرار دارند که با استثمام این گازها دچار مشکلات تنفسی و حتی در برخی اوقات با بیماری سرطان ریه مواجه می شوند. البته این بخشی از مشکلات بود در واقع مهمترین آنها این است که با شروع قوس الکتریکی چشم های جوشکاران در معرض انواع پرتوهای ماورای بنفش، مادون قرمز قرار می گیرد که در صورت نپوشیدن کلاه ماسک عملا با برق زدگی چشم در جوشکاری مواجه خواهد شد.

کلاه جوشکاری (Welding Helmet)

یکی از وسایل ایمنی جوشکاری که باعث محافظت چشم و صورت در برابر انواع جرقه ها و اشعه های ماورای بنفش، مادون قرمز می شود. فرقی نمی کند که شما چقدر تجربه کاری داشته باشید و به جوشکاری تعمیراتی سازه، خودرو یا موتورسیکلت و وانت بپردازید در هر صورت باید از کلاه ماسک جوشکاری استفاده کنید. که البته با خرید بهترین کلاه ماسک جوشکاری باعث افزایش سرعت کار و مراقبت بیشتر از صورت و چشمان خود در حین جوشکاری می شوید.

ویژگی های کلاه جوشکاری

قطعا یکی از دغدغه های فکری هر جوشکار خرید بهترین کلاه ماسک جوشکای است و اینکه چه کلاهی بخرم که کمتری آسیب را ببینم و در عین حال فرآیند جوشکاری را با سرعت بالا انجام دهم. سوالات متداولی که جوشکاران در سر دارند شامل موارد زیر است.

  • ابعاد لنز چقدر باشد؟
  • کلاه ماسک به خوبی چشمان را در برابر پرتوهای مادون قرمز و ماورای بنفش محافظت می کند؟
  • کلاه جوشکاری با چه جنسی بخرم که به خوبی صورت را بپوشاند؟
  • آیا مواد سازنده با دوام هستند؟
  • آیا شامل یک پوشش اضافی می شود؟
  • وزن کلاه ماسک سبک است و احساس راحتی می کنم؟
  • کلاه باتری دارد و آیا قابل تعویض است؟
  • کیفیت باتری و میانگین عمر آن چقدر است؟
  • آیا استانداردهای ایمنی را پوشش می دهد؟
  • آیا دارای دکمه خودکار خاموش هست؟

مقایسه کلاه خود تیره شونده و کلاه متداول

همانطور که اشاره کردیم انواع کلاه ماسک در بازار موجود است که بهترین نوع آن کلاه ماسک جوشکاری با لنز تیره شونده است که به بررسی ویژگی های این کلاه ماسک در این مقاله خواهیم پرداخت.

لنزهایی با سایه متغییر

به راحتی با این کلاه ماسک در هر شرایطی و با جوشکاری هر فلز و در هر روش جوشکاری، لنز قابلیت تیره شونده دارد و تیرگی لنز با توجه به میزان آمپر و روشنایی قوس الکتریکی قابل تنظیم است.

سرعت سوئیچ کردن لنز

قطعا سرعت بالای تیره شدن لنز می تواند به جوشکار کمک کند که چشمانش در برابر نور شدید محافظت شوند. قطعا کار طولانی مدت جوشکار حتی اگر با کلاه ماسک همراه شود برای سلامت چشم مضر است با این حال با داشتن کلاه ماسک با لنز  تیره شونده، آرامش چشم برقرار می شود.

وزن سبک

این نوع کلاه ماسک وزن سبک تری نسبت به کلاه های معمولی دارد و همین باعث می شود که در پایان روز جوشکاری با خستگی و کلافگی کمتری مواجه شوید.

کنترل حساسیت

یکی دیگر از فواید این کلاه ماسک این است که به راحتی می توانید به جوشکاری با فرآیندهای مختلف جوشکاری بپردازید.

بهترین کلاه های جوشکاری روز دنیا

در این قسمت از مقاله به معرفی دو تا از بهترین کلاه ماسک های جوشکاری می پردازیم.

کلاه جوشکاری ANTRA مدل AH6-260

کلاهی یا قیمت مناسب که جوشکار با پوشیدن آن در حین کار احساس راحتی می کند. پنجره این کلاه بزرگ و به ابعاد ۳.۸۶ در ۱.۷۳ اینچ است و مدت زمان سرعت سوئیچ لنز آن به ۱.۰۲۵ ثانیه می رسد. باتری قابل تعویض نیز جزو ویژگی های این کلاه ماسک است که به راحتی در شغل جوشکاری و برشکاری می توانید از آن استفاده کنید.

این کلاه ماسک راحت و سبک وزن از پلی آمید محکم ساخته شده است که باعث بالا بردن دوام و مقاومت آن شده است.

کلاه جوشکاری لینکلن الکتریک سری ۳۳۵۰

یکی دیگر از بهترین کلاه ماسک های جوشکاری روز دنیا به نام لینکلن الکتریک است که وسعت پنجره کلاه ۳.۷ در ۳.۳ اینچ و با شفافیت بصری مناسب و در عین حال سرعت سوئیچ لنز ۱.۰۲۵ ثانیه است. با پوشیدن این کلاه ماسک عملا بدون خستگی و ناراحتی می توانید مدت زمان زیادی به جوشکاری بپردازید. باتری این کلاه با انرژی خورشیدی نیز قابل شارژ است.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *