ورق هاردوکس چیست

ورق هاردوکس چیست
📖 زمان مطالعه : ۳ دقیقه ⏲️

از انواع ورق های آلیاژی برای ساخت کامیون، ماشین های سنگین و حتی دستگاه های خرد کن استفاده می شود که در این بین به خاطر مقاومت بالای ورق هاردوکس و قابلیت ضد سایش از آن برای ساخت انواع بیل مکانیکی، دستگاه خردکن سنگ استفاده می شود. قطعا در ساخت بیل مکانیکی از ورقی باید استفاده شود که جزو دسته ورق های ضد سایش و با مقاومت بالا باشد از این رو بهترین گزینه برای برش و جوشکاری و ساخت بیل مکانیکی استفاده از ورق هاردوکس است.

ورق هاردوکس چیست؟

یکی از ورق های ضد سایش در دسته روق های آلیاژی می باشد که اولین بار در سال ۱۹۷۴ تولید شد و به خاطر مقاومت بالای این ورق نسبت به سایر ورق های ضد سایش از آن برای ساخت بیل مکانیکی، دستگاه خرد کن سنگ و مواردی از این دست استفاده می شود. در واقع ساخت وسایل و هر گونه قطعه ای که در آن فرمایش، سایش و البته مقاومت بالا اهمیت بالایی دارد از ورق ضد سایش هاردوکس hardox  استفاده می شود.

ورق هاردوکس

ویژگی های ورق هاردوکس

  • انعطاف پذیری بالای آن
  • خمش راحت این نوع ورق
  • مقاومت بالای آن در دماهای بسیار پایین

دقت داشته باشید که با وجود مقاومت بالای ورق هاردوکس در دماهای پایین باید در زمان برش و جوشکاری این ورق ها اقدامات لازم حفاظتی را به خوبی انجام دهید.

تاریخچه ورق هاردوکس

اولین بار پروفسور یوهان آگوست رد سال ۱۹۷۴ الی ۱۹۷۵ در کشور سوئد ورق های هاردوکس را تولید کرد که با توجه به ویژگی های بالای آن مورد نظر مهندسین راهسازی قرار گرفت که منجر به صادر کردن این ورق ها به کشورهای آمریکایی، آسیایی و اروپای شد. شرکت های سازنده این نوع ورق آنرا با نام های دیگری چون دوروستات و دیلیدور می شناسند.

انواع ورق هاردوکس

در جدول زیر شما را با انواع ورق هاردوکس با گریدهای مختلف و میزان ضخامت و سختی و کاربرد متفاوت آن در ساخت انواع وسایل و قطعات آشنا می کنیم.

دقت داشته باشید که هاردوکس جزو دسته ورق های ضد سایش است که آنرا از نورد سرد درست می کنند و سختی بالا، کیفت زیاد و در عین حال شکل پذیری در دمای کم و چقرمگی را دارد که در بین تمام ورق های هاردوکس از گرید ۴۵۰ برای ساخت کامیون، باکت ها و حتی بیل های لودر که وزن پایین را دارند استفاده می شود.

ردیف گرید ضخامت (mm) میزان سختی  (برینل) کاربرد
۱ ورق هاردوکس ۴۰۰ ۳ – ۱۳۰ ۳۷۰ – ۴۳۰ ورق ضد دریل – ساخت گاوه صندق
۲ ورق هاردوکس ۴۵۰ ۳ – ۸۰ ۴۲۵ – ۴۷۵ ساخت کامیون و ماشین آلات حفاری
۳ ورق هاردوکس ۵۰۰ ۴ – ۳۲ ۴۷۰ – ۷۳۰ ورق ضد دریل – ساخت گاوه صندق
۴ ورق هاردوکس ۵۰۰ ۳۲ – ۸۰ ۳۷۰ – ۴۳۰
۵ ورق هاردوکس ۵۵۰ ۱۰ – ۵۰ ۵۲۵ – ۵۷۵ ساخت تیغه ها – دسته های حفاری – چرخ کارخانه های خرد کننده
۶ ورق هاردوکس ۶۰۰ ۸ – ۵۰ ۵۶۰ – ۶۴۰ ساخت کامیون و ماشین آلات حفاری
۷ ورق هاردوکس  HI Tuf ۴۰ -۱۲۰ ۳۱۰ – ۳۷۰ ساخت کامیون و ماشین آلات حفاری

آنالیز شیمیایی ورق ضد سایش هاردوکس

به منظور ساخت و تولید این نوع ورق ضد سایش از عناصر شیمیایی مختلف از جمله سیلیسیوم، کربن، منگنز، کروم، مولیبدن و نیکل استفاده می شود که در جدول زیر میزان درصد استفاده از عناصر شیمیایی در ساخت انواع ورق های هاردوکس گرید ۴۰۰، ۴۵۰ و ۵۰۰ را می نویسیم.

گرید ورق کرین C سیلیسیوم  Si منگنز Mn فسفر P گوگرد S ژرمانیم  Cr نیکل Ni مولیبدن Mo بور B
ورق هاردوکس ۴۰۰ ۰.۳۲ ۰.۷ ۱.۶ ۰.۰۲۵ ۰.۰۱ ۲.۵ ۱.۵ ۰.۶ ۰.۰۰۴
ورق هاردوکس ۴۵۰ ۰.۲۶ ۰.۷ ۱.۶ ۰.۰۲۵ ۰.۰۱ ۱.۴ ۱.۵ ۰.۶ ۰.۰۰۵
ورق هاردوکس ۵۰۰ ۰.۳ ۰.۷ ۱.۶ ۰.۰۲ ۰.۰۱ ۱.۵ ۱.۵ ۰.۶ ۰.۰۰۵

کاربرد ورق هاردوکس

برای ساخت انواع کامیون های دامپر و قطعاتی که نیاز به ورق های ضد سایش با مقاومت بالا دارد از ورق های هاردوکس استفاده می شود.

  • ساخت دستگاههای خرد کننده سنگ
  • استفاده در صنعت راهسازی
  • برای ساخت انواع بیل و نوار

قیمت ورق ضد سایش هاردوکس

این ورق آلیاژی نیز بر طبق نوسانات بازار آهن و نرخ ارز قیمت آن دچار نوسان است از این رو باید برای برآورد قیمت آن با کارخانه های تولید کننده ورق هاردوکس تماس بگیرید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *