آیا جوشکاری باعث ناباروری مردان می شود؟

📖 زمان مطالعه : ۴ دقیقه ⏲️

خیلی از زوجین پس از چندین سال که بچه دار نمی شوند به دنبال دوا و دکتر می گردند تا راه حلی برای مشکل آنها پیدا شود دریغ از اینکه برخی اوقات نااگاهی ما باعث ناباروری ما می شود. درست است که افزایش سن یکی از دلایل مهم ناباروری زوجین است اما بغیر از آن استرس، تغذیه نامناسب و حتی امواج مغناطیسی باعث بروز این مشکل می شود. در عین حال برخی از مشاغل چون جوشکاری، باطری ساز، لوله سازی، تولید رنگ، نانوایی جزو مشاغلی هستند که در آن ناباروری مردان بیشتر است و دلیل آن افزایش سرب خون بدن و تماس با فلزاتی است که برای سلامت بدن مضر است.

خطرات شغل جوشکاری

یکی از بهترین مشاغل فنی دنیا با دستمزد و حقوق خوب شغل جوشکاری است که در صورت داشتن مهارت بالا بیکار نمی مانید و حتی می توانید از طریق ویزای کاری اقامت یک کشور را بگیرید و در بهترین کشورها از جمله آمریکا، آلمان، اتریش، کانادا و….مشغول به کار شوید. البته در این بین یک سری خطرات به همراه دارد که شامل موارد زیر است.

 1. خطر برق زدگی چشم وجود دارد.
 2. باید در ارتفاع کار کنید.
 3. در معرض انواع اشعه ماورای بنفش و مادون قرمز قرار دارید.
 4. دچار مشکلات تنفسی و ریوی خواهید شد.

  شرکت اورین الکتریک ، تولید کننده انواع دستگاه جوشکاری رکتی فایر ، تکفاز و سه فاز اینورتری ، دستگاه جوشکاری CO2 ، و دستگاه جوش آرگون و برش پلاسما ، آماده ارائه و فروش محصولات تولیدی و همچنین خدمات درخواستی به مشتریان محترم ، می باشد . به منظور تماس با کارشناسان و ارائه راهنمایی و مشاوره ، با شماره ☎️   ۰۹۱۲۱۲۶۰۱۴۲ و سایر شماره های درج شده در سایت تماس حاصل نمایید.

  شماره تماس اورین الکتریک

   

آیا جوشکاری باعث عقیم شدن مردان می شود؟

نمی توان با قطعیت این را ذکر کرد اما تحقیقات نشان داده شده است که مشاغلی که با فلزات سمی در ارتباط هستند و باعث افزایش سرب خون بدن هستند باعث کاهش تعداد اسپرم وبی کیفیت شدن آنها می شوند که در این بین جوشکاری یکی از همان مشاغل است.

مشاغلی که ناباروری مردان را تهدید می کند؟

مسلما استرس، تغذیه نامناسب و البته افزایش سن ازدواج برای همه مشاغل وجود دارد اما در این بین برخی از مشاغل در معرض تماس با فلزات سمی قرار دارند که در صورت افزایش سرب خون بالا موجب کاهش تولید اسپرم و ضعیف شدن آنها خواهد شد که سردسته این مشاغل به شرح زیر است.

 • باطری سازی
 • اسلحه سازی
 • لوله سازی
 • تولید رنگ، سرامیک و کالک
 • جوشکاری و نانوایی

امواج مغناطیسی و تاثیر مستقیم روی ناباروری مردان

به گفته ریس مرکز درمان ناباروری کشور درصد ناباروری بین ایرانیان بیشتر از سایر کشورهای جهان است که متاسفانه هر سال ۱۰ الی ۱۸ درصد به آن افزایش می یابد.

ذخیره جنسی هر مرد در قسمت کیسه بیضه و خارج از بدن قرار دارد که متاسفانه بیشتر مردان در زمان کار با تبلت و کامپیوترهای کوچک این دستگاه ها را روی پای خود قرار می دهند که همین منجر به جذب حرارت زیاد آن ها و آسیب به ذخیره جنسی مردان می شود.

ایشان ضمن توصیه به افراد مبنی بر اینکه استفاده از وسایلی که دارای امواج مغناطیسی هستند باید به اندازه باشد، گفت:مشاغلی همچون جوشکاری و نانوایی، ناباروری مردان را بیشتر تهدید می کند و این موضوع موید ارائه آگاهی های لازم جهت جلوگیری از ناباروری در مردان است و باید آموزشهای شغلی را جهت پیشگیری از ناباروری گسترش دهیم.

چه فلزاتی باعث ناباروری مردان می شود؟

به طور حتم سبک ماشینی زندگی ما با اینکه باعث آسایش بهتر زندگی و راحتی ما شده است اما در این بین سلامت ما انسان ها را نیز به خطر انداخته است. از دید شکوه ابراهیمیان کارشناس مامایی کشور تقریبا از هر ده نفر یک نفر ناباروری است که دلایل زیادی برای آن وجود دارد که یکی از آنها به خاطر سرو کار داشتن با فلزات سمی است که باعث افزایش سرب خون مرد و به موجب آن بالا ناباروری، سقط و حتی نقص مادرزادی جنین می شود.

در واقع بالا رفتن سرب خون بدن موجب بی کیفیت شدن اسپرم می شود که در این بین مشاغلی از جمله باطری ساز ها، کسانی با تولید رنگ و سرامیک در ارتباط هستند در خطر ناباروری قرار دارند.

 • سرب: باطری ساز، کسانی که با تولید رنگ و سرامیک در ارتباط هستند.
 • کادمیوم: این فلز نیست باعث تاثیر مستقیم روی حرکت و تعداد اسپرم مردان می شود که در این بین مشاغلی که با تولید لامپ تصویر تلویزیون سرکار دارد در خطر ناباروری هستند.
 • کرومیوم: ماده ای مضر برای بدن که موجب تحلیل بیضه و کاهش تعداد اسپرم می شود و در شغل جوشکاری و کارگران صنعت فولاد با این فلز سروکار دارند.
 • مس: فلزی با ضرر بالا که کسانی که از مس در لعاب شیشه و صیقل کاری استفاده می کنند در معرض ناباروری قرار دارند.
 • منگنز و آهن: حتی این دو فلز نیز جزو دسته فلزات سمی هستند که می تواند باعث ناباروری مردان شود.

دقت داشته باشید که حتی در بررسی های آمده کسانی که با سرب و کادمیوم سروکار داشته اند احتمال ابتلا به پارکینسون در بین آن ها سه برابر بیشتر از سایر افراد بوده است.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *