تاریخچه ساخت تلویزیون در جهان و ایران | تعمیرات آی بک امداد

تاریخچه تلویزیون
📖 زمان مطالعه : ۵ دقیقه ⏲️

همانطور که ساعت ها سرگرم تماشای تلویزیون و نگاه کردن به انواع سریال، فیلم سینمایی، مستند، گوش دادن به شبکه های رادیویی و برنامه کودک هستید شاید تا به حال این سوال در ذهن شما خطور کرده باشد که اولین تلویزیون در چه سالی ساخته شده است و چه سالی وارد ایران شده است که باید به شما بگوییم در تاریخچه ساخت اولین تلویزیون درجهان به سال ۱۹۲۵ میلادی و اولین تلویزیون در ایران به سال ۱۳۴۷ خورشیدی بر می گردد و از سیر تکاملی ساخت آن از تلویزیون های قدیمی Crt تا ساخت انواع تلویزیون پلاسما، LCD، LED طی شده است که امروزه بهترین تلویزیون QLED می باشد.

تاریخچه پیدایش و ساخت اولین تلویزیون

تلویزیون جعبه ای جادویی است که امروزه شما می توانید در ابعاد بزرگ و با کیفیت بالای فول اچ دی آنرا بخرید که  البته در زمان خرید تلویزیون باید نحوه تشخیص تلویزیون اصلی از تقلبی را بدانید و برای اینکار مدل و سریال آنرا در اینترنت سرچ کنید و ظاهر تلویزیون و کنترل تلویزیون را بررسی کنید. البته اگر برای شما سوال است که اولین تلویزیون در چه سالی ساخته شده است باید بگوییم که به سال ۱۹۲۵ میلادی توسط مخترعی به نام جان لوجی برد انجام شده است و در جنگ جهانی دوم طرح رنگی شدن تلویزیون اجرا شد که البته سال ها طول کشید تا تلویزیون رنگی ساخته شد و آن در سال ۱۹۷۲ میلادی بود.

حتما بخوانید: نصب تلویزیون بالای شومینه

” آی بک امداد ”
آماده سرویس و پشتیبانی سریع خدمات و تعمیرات سیار در محل و منزل شماست . هر گونه تعمیرات یخچال و تعمیرات ماشین لباسشویی و ظرفشویی و تعمیرات تلویزیون ، تعمیرات کولر های آبی و گازی ، و لوازم خانگی برقی و تعمیرات لوازم برقی و تاسیساتی منزل ، و خدمات لوله کشی و سایر خدمات و تعمیرات برقی و مکانیکی منزل و محل کار خود را به ” آی بک امداد ” بسپارید . به منظور تماس و ارتباط با کارشناسان و تعمیرکاران و ارائه راهنمایی و مشاوره و اعزام‌ تعمیرکار فوری ، با شماره تماس فوری ☎️   ۰۹۱۲۰۲۸۳۴۲۲ و سایر شماره های درج شده در وبسایت تماس حاصل نمایید .

زمان ساخت اولین تلویزیون در جهان

سال ۱۸۶۲ میلادی بود که اولین بار دانشمند ایتالیایی به اسم کازلی، توانست دستگاهی بسازد که تصاویر ساده را به کمک تلگراف مخابره کند و در ادامه همین اختراع باعث شد که جرقه ساخت تلویزیون زده شود که در سال ۱۹۲۵ میلادی توسط جان لوجی برد اولین تلویزیون ساخته شد و جان لوجی برد مخترع اولین تلویزیون در جهان نام برده شود که البته سال ها بعد و با پیشرفت تکنولویژی این تصاویر از طریق کابل فرستادنه شد.

اما اگر بخواهید بدانید که چه سالی بود که تلویزیون خانگی ساخته شد و کم کم وارد خانه ها شد باید به شما بگوییم که به سال ۱۹۴۰ میلادی بر می گردد که این جعبه جادویی توانست ساعت ها مردم را سرگرم دیدن تصاویر آن کند و علاوه بر انتقال صدا قادر به انتقال تصویر بود.

روند پیشرفت تلویزیون‌ها چگونه بود؟

با نگاه کرن به تلویزیون شاید خیالتان بابت این راحت باشد که به چه شبکه بزنید و برنامه را ببینید و البته که با وجود امکانات دیگر از جمله اتصال گوشی و لپ تاپ، کامپیوتر و کنسول های بازی به تلویزیون و حتی اتصال تلویزیون جزو مواردی است که در قیمت تلویزیون تاثیر دارد. اما آنچه مشخص است اولین بار تلویزیون به همین شکل باریک با ابعاد بزرگ نبوده است و کم کم این روند پیش آمده است و از ساخت تلویزیون مکانیکی به الکترونیکی و سپس به تلویزیون های کاتدی و در ادامه پلاسما، ال سی دی، ال ای دی و… ساخته شده است که به آنها اشاره خواهیم کرد.

تاریخچه تلویزیون‌ های مکانیکی

این نوع تلویزیون ها که اجداد آن را جان لوجی برد ساخته  است با استفاده از دیسک های چرخان کار می کردند و به شکل کاملا تاریک تمام تصاویر ارسال می شد و  همزمان با روشن شدن لامپ، دیسک تلویزیون می چرخید تا تصاویر روی صفحه تلویزیون به نمایش در بیاید.

تاریخچه تلویزیون‌ های الکترونیکی

در تکامل تلویزین سال ۱۹۲۷ میلادی بود که مخترعی ۲۱ ساله بود که فارنسورث نام داشت و توانست تصاویر را به کدها تبدیل و تمام این کدها از طریق امواج رادیویی ارسال کند.

تاریخچه تلویزیون‌ های الکترونیکی CRT

تلویزیون های قدیمی CRT در برندهای مختلف سونی، سامسونگ، ال جی هنوز هم وجود دارند که برخی از آنها استفاده می کنند و در تکنولوژی ساخت این تلویزیون از لامپ پرتوی کاتدی استفاده شده است که با استفاده از این لامپ ها پیکسل ها روی صفحه نمایشگر تلویزیون به نمایش در می آید و تصاویر ساده و سیاه و سفید نشان داده می شود.

حتما بخوانید: تعمیر تلویزیون های قدیمی و CRT سونی در منزل

تاریخچه تلویزیون‌ های رنگی

با فرا رسیدن جنگ جهانی دوم دیگر زمانی برای رسیدگی به تکنولوژی تلویزیون و پیشرفت در آن نبود و سال ۱۹۵۳ اولین تلویزیون رنگی ساخته شد که در البته سال ها رنگی شدن تصاویر طول کشید و در سال ۱۹۷۲ میلادی بود که دیگر تمام شبکه های تلویزیونی آمریکا به صورت رنگارنگ نمایش داده شد.

حتما بخوانید: قیمت تعمیر تلویزیون در منزل

تاریخچه ساخت صفحه نمایش‌های بزرگ‌تر

بعد از رنگی شدن تلویزیون کم کم وقت آن شد که روی به ساخت صفحه نمایش های بزرگ بیاورند که که به آنها تلویزیون های پنل تصویری پلاسما گفته می شد.

تلویزیون‌های LCD

با ادامه پیشرفت تکنولوژی ساخت تلویزیون نوبت به ساخت تلویزیون های  ال سی دی بود که جایگزین تلویزیون های چاق و سنگین شد و با ساخت این تلویزیون ها وزن آنها خیلی کمتر شد که البته تصاویری تمیزتری نیز به همراه داشت.

تلویزیون‌های LED

در ادامه ساخت تلویزیون روی به ساخت تلویزیون هایی با کیفیت تصاویر بهتر آورند که آنها را تلویزیون ال ای دی نامیدند که در ساخت آنها به جای لامپ فلورسنت از لامپ های LED استفاده می شود که همین باعث بهتر شدن کیفیت تصویر می شود.

حتما بخوانید: علت سیاه شدن صفحه تلویزیون

تلویزیون‌های OLED

یکی از جدیدترین صفحه نمایش تلویزیون ، OLEDها نام داردک ه با وجود آن به راحتی تصاویر با کیفیت تصویر و وضوح بالا دیده می شود.

تلویزیون‌های QLED

سیر تکامل صفحه نمایش تلویزیون شروع به ساخت QLED ها کرد که همین به معنای تولید بیشتر از یک میلیارد رنگ و کیفیت بالای تصویر شد.

بیشتر بخوانید: قیمت و هزینه نصب تلویزیون روی دیوار، ستون

اولین تلویزیون کی وارد ایران شد؟

در این بین با خواندن تاریخچه ساخت اولین تلویزیون شاید برای شما مهم باشد که بدانید اولین تلویزیون در ایران چه سالی ساخته شد که اولین بار ایستگاه تلویزیون در ایران به سال ۱۳۳۷ ساخته و در این بین سال ۱۳۴۷ بود که اولین تلویزیون ملی در ارومیه تاسیس و در ادامه بعد از انقلاب دو شبکه در تلویزیون وجود داشت.

حتما بخوانید: علت پرش تصویر در تلویزیون

چند تاریخ مهم در سیر تکامل دنیای تصاویر

اگر وقت لازم برای خواندن مقاله ندارید به صورت خلاصه تاریخ ساخت اولین تلویزیون و سیر تکاملی آنها را خواهیم نوشت که به شرح زیر است.

 • سال ۱۹۲۵: اختراع اولین تلویزیون
 • سال ۱۹۲۶: راه‌اندازی اولین ایستگاه تلویزیونی جهان
 • سال ۱۹۲۸: راه‌اندازی اولین تلویزیون خانگی
 • سال ۱۹۶۲: انتقال سیگنا‌ل‌های تلویزیون به اروپا به کمک ماهواره
 • سال ۱۹۶۸: اولین ضبط ویدیویی در انگلیس (نمونه VCR)
 • سال ۱۹۷۰: نخستین ضبط و نگهداری برنامه‌های تلویزیون با کمک تله‌پلیر
 • سال ۱۹۹۶: رونمایی از اولین دستگاه DVD یا ویدیو پلیر در آمریکا
 • سال ۲۰۰۰: رونمایی از تلویزیون دیجیتال
 • سال ۲۰۱۰: رونمایی از نرم‌افزاری مخصوص پخش زنده تلویزیون از طریق آی‌پد

1 دیدگاه برای “تاریخچه ساخت تلویزیون در جهان و ایران | تعمیرات آی بک امداد

 1. حسین محمدی گفته:

  اولین برند تلوزیون ساخت ایران RTI ( برگرفته از اولین حرف کلمات رادیو ، تلوزیون ، ایران ) بود با توجه به اینکه بر اساس مچوز راه اندازی ایستگاه های تلوزیونی تهران و آبادان ) توسط مجلس شورای ملی به بخش خصوصی ( حبیب ثابت پاسال ) داده شد برای جبران هزینه درامد پخش آگهی و واردات و تولید و فروش تلوزیون تا پایان سال ۱۳۴۲ به همین شخص واگذار شد ابتدا چند دستگاه تلوزیون فیلیپس وارد و در خیابان لاله زار نرسیده به خیابان مهران نمایشگاه مرکزی تلوزیون فیلیپس بمعرض فروش گذاشته و سپس در یک سوله بزرگ در ابندای خیابان جیجوان پشت کارخانه نوشابه زمزم ( پپسی کولای سابق ) و در کنار شرکت فولکس ماشین اولین کارخانه تولید تلوزیون در ایران در سال ۱۳۳۹ آغاز بکار نمود و تا سال ۱۳۴۲ تنها برند ایرانی در حال تولید ایران بود با اتمام انحصار تلوزیونهای ۲۳ اینچ توشیبا توسط پارس الکتریک ( قبل از تولید تلوزیونهای شاوب لورنس ) و ناسیونال تولید شرکت کوفرد در اصفهان و MBL ساخت رادیو شهاب از اول فروردین ۱۳۴۳ .ارد بازار شدند با این توضیح که اولین تلوزیون سامسونک و الی جی ( گلد استار سابق ) ۹ سال بعد و اولین تلوزیون تی سی ال دومین برند پرفروش جهان ۴۲ سال بعد خط تولید را ترک کردند .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *