نکات مهم در نگهداری شیلنگ جوشکاری

📖 زمان مطالعه : ۳ دقیقه ⏲️

یکی از روش های جوشکاری استفاده از گاز آرگون، CO2 و استیلن است از این رو خیلی مهم است که تجهیزات جوشکاری خوبی داشته باشید و از بهترین شیلنگ جوشکاری استفاده کنید. با توجه به اینکه فرآیند جوشکاری در محیط شلوغ و پرتردد انجام می شود از این رو خیلی مهم است که شیلنگ جوشکاری با کیفیت و مقاوم باشد تا دچار پارگی نشود. البته این نکته را هم باید در نظر بگیرید که رعایت یک سری نکات مهم در نگهداری شیلنگ جوشکاری خیلی مهم است که باعث افزایش طول عمر آن خواهد شد.

شیلنگ جوشکاری چیست و چه انواعی دارد؟

یکی از لوازم مهم جوشکاری با گاز را شیلنگ جوشکار است که از جنس پلاستیک هستند. البته جنس داخلی شیلنگ معمولا از الیاف نخی نیز استفاده می شود تا در برابر فشار قوی گاز مقاومت بالایی داشته باشد و سریعا پاره نشود اما برای انعطاف پذیری بالای شیلنگ سطح روی آن از جنس لاستیک است.

انواع مختلف شیلنگ جوشکاری

با توجه به نوع گاز مورد استفاده در فرآیند جوشکاری و برشکاری شیلنگ جوشکاری انواع مختلفی در بازار وجود دارد و حتی به هنگام خرید باید به طور، رنگ پذیری و همچنین حداکثر میزان فشار قابل تحمل آن در برابر گازها توجه کرد. البته به طور کلی تنها دو نوع تکی و دوقلو از شیلنگ جوشکاری در بازار موجود است.

شرکت اورین الکتریک ، تولید کننده انواع دستگاه جوشکاری رکتی فایر ، تکفاز و سه فاز اینورتری ، دستگاه جوشکاری CO2 ، و دستگاه جوش آرگون و برش پلاسما ، آماده ارائه و فروش محصولات تولیدی و همچنین خدمات درخواستی به مشتریان محترم ، می باشد . به منظور تماس با کارشناسان و ارائه راهنمایی و مشاوره ، با شماره ☎️   ۰۹۱۲۱۲۶۰۱۴۲ و سایر شماره های درج شده در سایت تماس حاصل نمایید.

شماره تماس اورین الکتریک

 

چرا باید از شیلنگ‌های جوشکاری مراقبت کرد؟

با توجه به اینکه شیلنگ جوشکاری در معرض ضربه، کشیدگی و موارد دیگر قرار دارد از این رو باید خیلی دقت داشته باشید که در هنگام خرید شیلنگ جوشکاری بهترین جنس آنرا با توجه به نوع گاز جوشکاری انتخاب کنید. بغیر از این حتی در زمان استفاده از شیلنگ جوشکاری باید به درستی از آن استفاده کنید و فراموش نکنید که به صورت صحیح دستگاههای جوشکاری را خاموش و روشن کنید و از سالم بودن سایر ابزارآلات و لوازم جوشکاری هم چون کپسول اکسیژن و دستگاه جوش و… مطمئن شوید.

چک کردن شیلنگ جوشکاری قبل از شروع کار

با توجه به اینکه شیلنگ محلی برای عبور انواع گاز است از این رو خیلی مهم است که جنس شیلنگ عالی باشد و قبل از شروع فرآیند جوشکاری از سالم بودن آن مطمئن شوید.

با توجه به نوع گاز جوشکاری شیلنگ را بخرید

در گذشته بهترین سوخت برای جوشکاری، گاز استیلن بود اما امروزه از انواع گازهای دیگر در طول فرآیند جوشکاری استفاده می کنند از این رو باید با توجه به نوع گاز مصرفی حتما از شیلنگ مخصوص استفاده کنید. در واقع نمی توانید از شیلنگ گاز استیلن برای سایر گازها استفاده کنید چرا که گاز استیلن فشار کمی نسبت به سایر گازها دارد بنابراین جنس شیلنگ آن خیلی محکم نیست.

چند توصیه مهم در رابطه با نگه‌داری صحیح شیلنگ‌های جوشکاری

  1. با تجه به نوع گاز بهترین شیلنگ جوشکاری را بخرید و حتما در هنگام خرید به مواردی چون میزان فشار تحمل شده توسط شیلنگ، طول و جنس آن توجه کنید.
  2. در صورتی که منطقه جوشکاری شده گرم و خشک است با توجه به اینکه در هنگام جوشکاری حرارت بالایی وجود دارد بنابراین باید شیلنگ مخصوص این آب و هوا را استفاده کنید و برای آب و هوای سرد نیز برعکس است.
  3. خیلی مهم است که علاوه بر خرید شیلنگ جوشکاری از بهترین اتصالات شیلنگ بخرید چرا که باعث افزایش طول عمر شیلنگ می شود.
  4. مطمئن شوید که جریان هوا در شیلنگ آزاد است چرا که این کار باعث افزایش طول عمر شیلنگ می شود.
  5. قبل از شروع به کار خود حتما وسایل اضافی داخل محیط را بردارید تا باعث پارگی و ضربه خوردن به شیلنگ جوشکاری نشود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *