انواع روش های برش آهن آلات

📖 زمان مطالعه : ۵ دقیقه ⏲️

امروزه از فلزات در صنایع مختلف ساختمانی و ساخت و ساز و تولید محصولات به فراوانی استفاده می شود و در فرآیندهای برشکاری و جوشکاری به تغییر شکل و شمایل فلزات مختلف پرداخته می شود. در این بین برشکاری به دو روش سرد و گرم انجام می شود که هر کدام از آنها مزایا و معایب خاص خود را به همراه دارد. برای برشکاری آهن آلات از وسایل مختلفی از جمله گیوتین، قیچی ورق بر، برش پلاسما، کاتر، هوابرش و… استفاده می شود که در این مقاله به شرح هر کدام از آنها خواهیم پرداخت.

انواع روش های برشکاری

برش زدن انواع ورق های فولادی، آهن آلات مختلف چون تیر آهن، آلومینیوم و… همه در شغل برشکاری انجام می شود که البته به دو روش سرد و گرم این کار انجام می شود.

  • برشکاری سرد
  • برشکاری گرم

برشکاری سرد روی آهن آلات زمانی رخ می دهد که با استفاده از وسایل مختلف برش انجام شود و هیچ گونه تغییر دمایی رخ ندهد اما در برشکاری گرم با وسایل چون هوابرش، دستگاه برش پلاسما عملا در زمان برش دادن فلزات دمای فلزات بالا می رود.

شرکت اورین الکتریک ، تولید کننده انواع دستگاه جوشکاری رکتی فایر ، تکفاز و سه فاز اینورتری ، دستگاه جوشکاری CO2 ، و دستگاه جوش آرگون و برش پلاسما ، آماده ارائه و فروش محصولات تولیدی و همچنین خدمات درخواستی به مشتریان محترم ، می باشد . به منظور تماس با کارشناسان و ارائه راهنمایی و مشاوره ، با شماره ☎️   ۰۹۱۲۱۲۶۰۱۴۲ و سایر شماره های درج شده در سایت تماس حاصل نمایید.

شماره تماس اورین الکتریک

 

مزایای برشکاری سرد

حفظ خواص فلز

با توجه به اینکه دمای فلزات در روش برشکاری سرد بالا نمی رود همین باعث می شود که تغییری در خواص فلز ایجاد نشود. حتی می توان با برش ورق به صورت سرد کاری انجام داد که خواص فیزیکی فلز هیچ گونه تغییری نداشته باشد.

انعطاف برشکاری به لحاظ شکل و طول

در زمانی که شما از وسایل مختلف چون گیوتین، قیچی ورق بر و اره برای برش فلزات استفاده می کنید به راحتی قابلیت برش انواع ورق آهن از شکل ساده تا پیچیده را دارید.

پرتی کم

یکی دیگیر از فواید برشکاری سرد این است که پرتی یا ضایعات در هنگام برش ورق های آهن خیلی کم است مگر این که کناره های ورق برش داده شده به عنوان پرتی اضافه بماند اما با استفاده از روش های واترجت و برش با قالب نیز به حداقل پرتی در برشکاری خواهید رسید.

سرعت برشکاری

شما می توانید به صورت انبوه اشکال مختلف ورق را به اندازه ای یکسان برش دهید و همین منجر به افزایش سرعت برشکاری ورق های آهن می شود.

عدم تولید گازهای سمی و آلاینده

به دلیل عدم استفاده از شعله و مشعل در برشکاری سرد هیچ گونه گازهای آلاینده و سمی مضر در برشکاری سرد آهن آلات ایجاد نمی شود.

معایب برشکاری سرد

هزینه متریال مصرفی بالا

با وجود تمام فوایدی که در برشکاری سرد به آن اشاره کردیم به دلیل اینکه قیچی ها، صفحه های سنگ فرز، تیغه الماس ها و همچنین گیوتین و اره ها همگی موارد مصرفی به شمار می آیند از این رو هزینه برشکاری را بالا می برد.

محدودیت مکانی ابزار برشکاری

برخی از دستگاه هایی چون گیوتین تنها در مکان ثابت و با تکیه بر زمین برشکاری را انجام می دهند و همین باعث می شود که شما توانایی برش ورق ها آهنی در مکانهای مختلف نداشته باشید.

مزایای برشکاری گرم

سرعت برشکاری در حجم زیاد

در زمانی که نیاز به برش تعداد زیاد فلزات و ورق آهن آلات چون میلگرد دارید به راحتی با برشکاری گرم می توانید این کار انجام دهید در صورتی که با برشکاری سرد این کار امکان پذیر نیست.

کاهش میزان ضایعات

برخلاف برشکاری سرد در زمان برشکاری گرم ضایعات به صورت غیر فلزی است و  میزان خیلی کمی از تراشه ها در برشکاری گرم وجود دارد و به صورت دقیق برش انجام می شود و جالبتر اینکه حتی قابلیت استفاده از ضایعات پرتی در تولید محصولات دیگر وجود دارد که بعنوان مثال در برشکاری پخ لوله های با ضخامت بالا از تکه های جدا شده در ساخت براکت های جوشی در مونتاژ کردن لوله استفاده می شود.

مکانیزه کردن عملیات برش

قابلیت برنامه ریزی کردن برش با دستگاه های برش گرم وجود دارد به عنوان مثال با دستگاه CNC می توان با برنامه رایانه ای که به آن داده می شود برش پیچیده به صورت اتوماتیک انجام شود.

معایب برشکاری گرم

تغییر ساختاری در محل برش

به دلیل اینکه در برشکاری گرم روی فلزات دمای آنها بالا می رود همین باعث تغییر در خواص مکانیکی ، شیمیایی و فیزیکی محل برش می شود.

تولید گاز و مواد سمی

تمام روش های برشکاری گرم باعث تولید گرما می شود و همین منجر به تولید گازهای سمی می گردد که برای سلامت افراد مضر است. از این بین اگر بخواهیم برشکاری استیلن را مثال بزنید باعث تولید گازهای آلاینده شده و آلودگی هوا می شود.

ایمنی پایین

یکی از خطرات برشکاری به روش گرم کاهش ایمنی افراد است در واقع خیلی از گزارشات حاکی از سوختن و جراحات بر اثر برخورد با جسم گرم، انفجار و پاشش مذاب است از این رو تنها افرادی می توانند به هنگام کار با دستگاههای برشکاری گرم سالم باشند که تمام پروتکل های ایمنی را رعایت کنند.

۱۰ روش متفاوت برای برش انواع آهن آلات

قیچی (Steel Plate cutting Scissor)

مرسوم ترین روش برش آهن آلات است که در آن به راحتی تمام ورق های آهن با ضخامت پایین با قیچی ورق بر برش داده می شود. البته برش انواع ورق روغنی و ورق رنگی نیز با این قیچی انجام می گردد و به راحتی قابلیت برش های طویل بر، زاویه بر، سوراخ بر و لوله بر با این وسیله وجود دارد.

گیوتین (Guillotine steel)

گیوتین نوعی قیچی با ابعاد بزرگ و قدرت بسیار بالا است که برش های طولی و عرضی با آن انجام می شود.

کاتر

به منظور برش انواع ورق های گالوانیزه، ورق رنگی با ضخامت خیلی پایین از کاتر استفاده می شود که نیروی وارد آمده بر آن با دست برشکار بر می گردد و البته برش های ظریفی روی ورق آهنی با ضخامت پایین انجام می شود. برای تولید انواع تابلوههای راهنمایی رانندگی، داکت های فلزی و برشکاری ورق به صورت تزیینی از کارتر استفاده می شود.

دستگاه برش میلگرد (Rebar Scissor)

این دستگاه برش به مانند قیچی کار می کرد و در تولید خاموت، آرماتور، میلگردهای حرارتی و البته میلگرد بستر، میلگرد زیگزاگ و.. .از آن استفاده می شود.

سنگ فرز (Grinding Machine)

سنتی ترین وسیله برای برش ورق های آهن را سنگ فرز می نامند که به راحتی قابلیت برش انواع لوله، میلگرد، تیرآهن، ورق و محصولات فولادی با آن وجود دارد.

برش پلاسما  (Plasma cutting machine)

این دستگاه برش به دو صورت دستی و اتوماتیک وجود دارد که علاوه بر دقت برش بالا  دارای ایمنی خوب و ضایعات کم است و به راحتی قابلیت حمل و نقل وجود دارد و از آن برای برش انواع ورق آهن، برش لوله، سوراخ کاری و… استفاده می شود.

هوا برش (Flame cutting equipment)

دستگاه برشی که با ایجاد شعله روی فلز و اکسید کردن آن قبل از مذاب شدن باعث برش فلز می شود.

گرد بر (Rounded cutter machine)

گرد بر وسیله ای است که در دو نوع قیچی و دستگاه سنگ موجود است و باعث می شود به راحتی اشکال دایره ای شکل روی لوله، ورق و دیگر مقاطع فولادی ایجاد شود.

واترجت (Water jet cutting machine)

این دستگاه برش جزو مدرترین دستگاه های برشکاری است که با استفاده از فشار آب خروجی از نازل و با الهام ازدستگاه برش لیزری عملیات برشکاری را انجام میدهد و قابلی برش انواع و اقسام محصولات فولادی را دارد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *