نحوه از بین بردن زنگ زدگی آهن

نحوه از بین بردن زنگ زدگی آهن
📖 زمان مطالعه : ۴ دقیقه ⏲️

با اینکه فلزات جزو قوی ترین مواد روی زمین هستند اما در زمان زنگ زدگی به ضعیف ترین مواد روی زمین تبدیل می شوند. در واقع آهن موجود در محصولات فلزی و فولادی بر اثر تماس با اکسیژن و آب دچار زنگ زدگی می شوند که فلز را تغییر نمی دهند و باعث پوسیدگی، پوسته پوسته شدن، ضعف و خوردگی آهن می شوند. بنابراین خیلی مهم است با استفاده از رنگ کاری آهن، پوشش گالوانیزه، روغن کاری فلزات، پوشش پودری و سایر روش ها باعث جلوگیری از زنگ زدگی آهن آلات شوید و در صورت بروز این مشکل با روش های مختلف چون سند بلاست ، شات بلاست، لیزر و…. باعث از بین بردن زنگ زدگی آهن آلات مختلف شوید.

انواع روش های برش آهن آلات

در صنایع مختلف از ساخت و ساز، خودروسازی، نظامی و…. انواع آهن آلات از جمله نبشی، تیرآهن، میلگرد، پروفیل، ورق و… استفاده می شود که هر کدام از آنها کاربرد و ویژگی هایی دارند و بر حسب نوع فلز نیز روش جوشکاری متفاوت است. در این بین برشکاری آهن آلات یکی از مشاغل مهم است که در آن برشکار باید با وسایل مختلف از جمله گیوتین، سنگ فرز، دستگاه برش پلاسما، اره عمودی و… اقدام به برش آنها کند.

پوشش لوله های فولادی

برای انتقال نفت، گاز، آب و فاضلاب از لوله های فولادی استفاده می شود که بر اثر تغییرات شیمیایی و فیزیکی امکان خوردگی لوله ها و زنگ زدگی آنها وجود دارد از این رو برای جلوگیری از این اتفاق و حفاظت کاتدی سطح داخلی و خارجی لوله از انواع پوشش های لوله شامل: پوشش اپوکسی، پلی اورتان، پلی یورتان، نوارهای دو لایه و سه لایه دنسو و… استفاده می شود.

شرکت اورین الکتریک ، تولید کننده انواع دستگاه جوشکاری رکتی فایر ، تکفاز و سه فاز اینورتری ، دستگاه جوشکاری CO2 ، و دستگاه جوش آرگون و برش پلاسما ، آماده ارائه و فروش محصولات تولیدی و همچنین خدمات درخواستی به مشتریان محترم ، می باشد . به منظور تماس با کارشناسان و ارائه راهنمایی و مشاوره ، با شماره ☎️   ۰۹۱۲۱۲۶۰۱۴۲ و سایر شماره های درج شده در سایت تماس حاصل نمایید.

 

شماره تماس اورین الکتریک

 

راه های جلوگیری از رنگ زدگی آهن

در زمان تماس فلز با رطوبت و آب دچار زنگ زدگی می شود از این رو خیلی مه است که با یک سری روش ها مانع از تماس فلز با رطوبت شوید که در ادامه به آنها خواهیم پرداخت.

 • استفاده از آلیاژ
 • روغن کاری فلزات
 • رنگ کاری آهن آلات
 • پوشش گالوانیزه
 • استفاده از بلو
 • پوشش پودری
 • بازدارنده خوردگی فاز فرار یا بخار

استفاده از آلیاژ

این روش جزو رایج ترین روش های جلوگیری از زنگ زدگی آهن آلات می باشد. در واقع با استفاده از فولادهای ضد زنگ می توان مانع از هر گونه پوسیدگی، پوسته پوسته شدن، خوردگی فلز شد با این حال استفاده از این نوع فولادهای ضد زنگ برای تمام فعالیت ها مقرون به صرفه نیست و هزینه و قیمت بالایی در بر دارد. انواع فلزات از جمله کروم، نیکل، منگنز و… جزو آلیاژهای ضد زنگ به شمار می آیند که میزان زمان خوردگی آن به  صورت کند تر نسبت به سایر فلزات انجام می شود.

روغن کاری فلزات

با پوشش روغنی فلزات می توان از زنگ زدگی جلوگیری کرد یا مدت زمان زنگ زدگی را کاهش داد اما یکی از روش های مشکل ساز برای انواع ابزارها و ماشین آلات به شمار می آید که در عین حال برای محیط زیست خطرناک است و حتی منجر به لغزش و عدم تعادل قطعات می شود.

رنگ کاری آهن آلات

انواع رنگ صنعتی، رنگ ساختمانی از جمله رنگ روغنی وجود دارد که با استفاده از آن روند زنگ زدگی کند می شود.

نگهداری درست از فلزات

خیلی مهم است که انواع قطعات و محصولات فلزی را در منطقه ای با رطوبت کم یا محیط کنترل شده دما و رطوبت نگه دارید تا باعث کاهش روند زنگ زدگی آهن شود. در واقع همانطور که گفتیم علت اصلی زنگ زدگی فلزات به خاطر تماس آهن موجود با آب است که با نگهداری خوب و صحیح باعث جلوگیری از این مشکل خواهید شد.

پوشش گالوانیزه

با گالوانیزه کردن آهن آلات با هزینه کم و ارزان می توان باعث پیشگیری از زنگ زدگی آهن آلات شد چونکه در پوشش روی Zn باعث می شود سطح آهن آلات از روی پر شود و همین منجر به کاهش روند خوردگی آهن شود. در واقع روی ۳۰ برابر کمتر نسبت به آهن و فولاد خورده می شود.

استفاده از بلو (فولاد)

اگر دیده اید که سطح آهن آلات سیاه است به خاطر این است که یک فرآیند انفعا به نام بلو روی آهن آلات انجام شده است که باعث جلوگیری از زنگ زدگی آهن می شود.

نوعی پوشش پودری

لایه هایی از اکریلیک، وینیل، اپوکسی و سایر مواد جزو روش هایی هستند که با پوشاندن سطح فلز و آهن آلات از آنها باعث جلوگیری از رسیدن رطوبت به فلز و به تبع جلوگیری از زنگ زدگی آهن می شود.

بازدارنده خوردگی فاز فرار یا بخار (VCI / VPI)

با ترکیبات شیمیایی متشکل از بخارهای بازدارنده می توان از خوردگی و زنگ زدگی آهن جلوگیری کرد.

علت زنگ زدگی آهن آلات

زنگ زدگی را یک فرآیند طبیعی می نامند که در آن آهن موجود در فلز با اکسیژن و آب در تماس است و همین منجر به خوردگی و خراب شدن و زنگ زدگی آهن می گردد. در واقع ترکیب آهن و اکسیژن فلز باعث اکسیداسیون و یک واکنش شیمیایی به نام اکسید فریک است که آنرا زنگ زدگی می نامند.

پوسیدگی فلز، خوردگی، پوسته پوسته شدن و ضعف فلز بخاطر زنگ زدگی رخ می هد و هیچ تغییری در رنگ فلز ایجاد نمی کند.

معایب زنگ زدگی آهن

با زنگ زدگی آهن عملا یک لایه روی فلز ایجاد می شود که منجر به تخریب قسمت های زیرین فلز می شود و به دو صورت باعث خورده شدن سطح فلز می گردد. در ابتدا باید از روش های جلوگیری از زنگ زدگی آهن آلات استفاده شود و در صورت زنگ زدگی باید با نحوه از بین بردن زنگ زدگی آشنا بود در غیر اینصورت به  مرور زمان به لایه های زیرین نفوذ و باعث فرسودگی آهن می شود.

راه های حذف زنگ آهن

برای تمیز کردن و از بین برن زنگ زدگی آهن می توان از روش های مختلف چون سند بلاست، شات بلاست، لیزر، واترجت و الکترولیز استفاده کرد که همه آنها جزو روش های مورد تایید می باشند.

 • زنگ زدایی آهن شات بلاست
 • زنگ زدایی آهن سندبلاست
 • زنگ زدایی آهن با واترجت
 • زنگ زدایی آهن با لیزر
 • اسیدشویی زنگ آهن
 • از بین بردن زنگ آهن با الکترولیز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *