تفاوت عایق لوله و پوشش لوله

تفاوت عایق لوله و پوشش لوله
📖 زمان مطالعه : ۳ دقیقه ⏲️

با جستجو در مقالات و فضای مجازی در اینترنت ، شاید با دو واژه عایق و پوشش لوله برخورد کرده باشید اما شاید بصورت دقیق تفاوت این دو واژه را ندانید. در واقع بصورت کلی عایق لوله عموما برای لوله های شوفاژ، لوله کولر گازی اطلاق و انجام می شود که با عایق بندی این دسته از لوله های با قطر پایین باعث جلوگیری از هدر رفت انرژی می شود در صورتی که پوشش لوله به معنای عایقی برای لوله های فولادی از نوع خطوط انتقال گاز، انتقال نفت، پسماند و میعانات پتروشیمی به شمار می آید که باعث جلوگیری از خوردگی لوله ها می شود. عایق لوله از انواع پشم شیشه، پشم معدنی و انواع فوم ساخته شده است در صورتی که پوشش لوله از انواع پوشش های اپوکسی، پلی یورتان، پلی اتیلن و یا نوارهای چند لایه میباشند . از جمله نوارهای چند لایه و پرایمری ، از برند دنسو DENSO ساخته شده اند .

عایق لوله چه کاربردی دارد؟

بمنظور جلوگیری از هدر رفت انرژی و جلوگیری از آسیب به لوله های کولر گازی و لوله های تاسیسات شوفاژ ، آنها را عایق بندی می کنند. تمام عایق های لوله های تاسیساتی از انواع فوم از نوع الاستوری، پلاستیک، پلی اتیلن، پشم شیشه، پشم معدنی ساخته شده اند. در واقع با استفاده از این دسته از عایق ها به نوعی انرژی هدر نمی رو و از اتلاف انرژی جلوگیری میشود و در فصل سرما و سرد سال ، مانع از یخ زدگی این دسته از لوله ها می شود .

پوشش لوله چیست؟

لوله های فولادی در اثر معرض هوا، رطوبت از سمت بیرون و همچنین بر اثر برخورد جریان نفت، گاز، پسماند فاضلاب و مایعات پتروشیمی از داخل دچار خوردگی می شوند از اینرو برای جلوگیری از خوردگی لوله های انتقال نفت، گاز، پسماند فاضلاب، میعات پتروشیمی سطح داخلی و البته بیشتر سطح خارجی آنرا پوشش دهی می کنند. انواع پوشش لوله از جمله نوار پرایمری، نوارهای دولایه و سه لایه دنسو وجود دارد که به نوعی باعث حفاظت کاتدی لوله ها در برابر هر گونه خوردگی می شود.

نوع پوشش های لوله های انتقال نفت و گاز، پسماند فاضلاب،میعات پتروشیمی از نوع پوشش های اپوکسی، پلی یورتان، پلی اتیلن، بیتومن و نوارهای خودممزوج چند لایه می باشند.

تفاوت عایق لوله و پوشش لوله

عایق لوله برای تاسیسات ساختمان از جمله لوله های شوفاژ و کولر گازی مورد استفاده قرار می گیرد . پوشش لوله برای لوله ها ی با قطر بزرگ از نوع خطوط انتقال نفت، گاز، پسماند فاضلاب و میعانات پتروشیمی استفاده می شود.عایق لوله باعث جلوگیری از هدر رفت انرژی می شود.پوشش لوله مانع از خوردگی سطح خارجی لوله در برابر هوا و رطوبت می شود

انواع عایق لوله

عایق الاستومری لوله

یکی از پر کاربرد ترین نوع عایق های لوله های فلزی شامل عایق الاستومری است که مقاومت بالایی در برابر شعله، رطوبت و همچنین نفوذ حرارت دارد. با وجود عایق های الاستومری به صورت کلی لوله های تاسیساتی از جمله لوله های کولر گازی و لوله شوفاژ در برابر نفوذ رطوبت محافظت می شوند و حتی مانع از یخ زدگی لوله ها در فصل سرد سال می شود.

علاوه بر کاربرد عایق الاستومری در لوله های مسی کولر گازی، لوله شوفاژ از آنها در صنایع خودروسازی، پتروشیمی نیز استفاده می شود.

عایق پشم شیشه

این نوع از عایق ها قابلیت تحمل دمای ۵۵ درجه سانتی گراد را دارند و از ذوب کردن شیشه و تبدیل آنها به الیاف ریز به دست آمده اند و در انواع رولی چون فویلدار،  کرافت،  پانلی در بازار موجود می باشند. پشم شیشه یکی از انواع عایق لوله است که به خوبی لوله ها را در برابر دمای بالا، نفوذ رطوبت، گرد و غبار ، محافظت می کند.

عایق لوله پشم سنگ

پشم سنگ نوعی دیگر از عایق لوله می باشد که در ساخت آنها از ذوب کردن سنگ های آذرین به عمل می آیند و مقاومت بالایی در برابر دما و آتش سوزی دارند و به دلیل نداشتن کلر داخل آنها هیچ آثار مخربی روی لوله ها نمی گذارند.

فوم یا عایق پلی اتیلن

عایق پلی اتیلن یا فوم پلی اتیلن متشکل از ترکیب پلی اتیلن فشرده با حباب های بسیار ریز هوا می باشد که از آنها بعنوان عایق های رطوبتی و حرارتی استفاده می شود و قابلیت تحمل دما تا ۸۰ درجه سانتی گراد دارند و به راحتی مانع از نفوذ آب می شوند و بدون بو و کاملا بی خطر هستند.

عایق لوله پلی یورتان (پلی اورتان)

انواع پلی یورتان ها بصورت فوم، فوم های سخت، الاستومرها، رزین، رنگ، پوشش و… وجود دارند که یک پوشش مناسب برای لوله ها ی مدفون در خاک هستند که باعث جلوگیری از خوردگی لوله می شود

برای خرید محصولات نوار ممزوج چند لایه با شرکت ایبک ۰۲۱۸۸۰۴۱۶۳۱ , ۰۹۱۲۰۲۸۳۴۲۲ تماس حاصل نمایید

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *