چرخه دمایی در عملیات حرارتی پس از جوشکاری

📖 زمان مطالعه : ۳ دقیقه ⏲️

پس از جوش زدن اتصالات فلزی ممکن است مورد تشدید تنش قرار گیرند از این رو مهم است که پس از جوشکاری حتما اتصالاتی که جوشکاری شده اند در کوره حرارت قرار داده شود تا مانع از ترک خوردگی اتصالات گردد. یکی از مهمترین مواد فلزی که در معرض عملیات حرارتی پس از جوشکاری قرار می گیرد فولاد است که با توجه  به اهمیت فلز فولاد در صنایع مختلف ساخت و ساز؛ تولیدی خیلی مهم است که با عملیات حرارتی پس از جوشکاری مانع از تشدید تنش و ترک خوردگی شد. البته در کوره حرارت باید نرخ گرمایش، دمای نگه داشت و زمان آنرا در نظر گرفت که حرارت زیادی به سازه جوشکاری داده نشود و نکته مهم تر به نرخ سرمایشی است که پس حرارت دادن باید ایجاد شود. بنابراین این نرخ گرمایش، دمای نگه داشت، زمان نگه داشت و نرخ سرمایش فاکتورهایی هستند که باید در چرخه دمایی در عملیات حرارتی پس از جوشکاری در نظر گرفته شود.

چرخه دمایی عملیات حرارتی پس از جوشکاری چیست؟

پس از اینکه سازه ها یا اتصالات جوشکاری می شوند برای افزایش استحکام سازه های جوشکاری  باید در کوره های با محدوده حرارت پایین قرار گیرند تا به آنها حرارت وارد شود و سپس به آرامی خنک شوند. البته تمام این فرآیند به صورت خودکار و با وسایل اندازه گیری دما چون ترموکوپل انجام می شود. به منظور اجرای درست عملیات حرارتی پس از جوشکاری باید چهار پارامتر پایین به درستی انجام شود.

  • نرخ گرمایش
  • دمای نگه داشت
  • زمان نگه داشت
  • نرخ سرمایش

شرکت اورین الکتریک ، تولید کننده انواع دستگاه جوشکاری رکتی فایر ، تکفاز و سه فاز اینورتری ، دستگاه جوشکاری CO2 ، و دستگاه جوش آرگون و برش پلاسما ، آماده ارائه و فروش محصولات تولیدی و همچنین خدمات درخواستی به مشتریان محترم ، می باشد . به منظور تماس با کارشناسان و ارائه راهنمایی و مشاوره ، با شماره ☎️   ۰۹۱۲۱۲۶۰۱۴۲ و سایر شماره های درج شده در سایت تماس حاصل نمایید.

شماره تماس اورین الکتریک

 

نرخ گرمایش

خیلی مهم است که به میزان مشخصی به سازه و اتصالات جوشکاری گرما وارد شود در غیر اینصورت تشدید تنش ممکن است باعث ایجاد ترک خوردگی احتمای شود. نرخ فولادهای کربن منگنزی بین ۶۰ الی ۲۰۰ درجه سانتی گراد در ساعت در نظر گرفته می شود.

دمای نگه داشت

با توجه به جنس اتصالات و سازه های جوشکاری شده باید دمای نگه داشت بین ۶۰۰ الی ۷۶۰ درجه سانتی گراد تعیین گردد.

زمان نگه داشت

گرمای زیاد به اتصال و سازه جوشی باعث رخ دادن یک سری مشکلات می شود بنابراین باید زمان نگه داشت بر حسب ضخامت موادی که جوشکاری شده اند در نظر گرفه شود که در مراجع معتبر برای اتصالات با ضخامت ۲۰ الی ۲۵ میلی متر معمولاد یک ساعت زمان نگه داشت در نظر گرفته می شود. خیلی مهم است که زمان نگه داشت به درستی اجرا شود تا باعث کاهش سطح تنش پسماند شود.

نرخ سرمایش

پس از اینکه گرمای لازم به سازه و اتصالات جوشکاری در کوره ها داده شود باید در کوره هایی با نرخ سرمایش مشخص خنک شوند تا به درستی چرخه دمایی در عملیات حرارتی پس از جوشکاری اجرا شود.

بیشترین عملیات حرارتی پس از جوشکاری

در صنایع تولید فولاد این عملیات رواج دارد و برای گرم کردن سازه و اتصال جوشکاری آنها را داخل کوره می گذارند که البته نوع فولاد و کاربرد آن تاثیر گذار است و می تواند باعث اثرات مخرب روی آنها شود.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *