روش هایی برای حذف فرآیند تزریق گاز محافظ داخلی در جوشکاری لوله

📖 زمان مطالعه : ۳ دقیقه ⏲️

جوشکاری لوله گاز چندان سخت نیست اما برای انتقال گاز و نفت با قطر لوله زیاد نیاز به داشتن مهارت جوشکاری بالا است و یکی از مراحلی که در جوشکاری لوله انجام شود تزریق گاز محافظ داخلی است. در واقع با تزریق گاز محافظ خنثی عملا باعث جلوگیری از تخلیه کروم در لوله می شود که البته این فرآیند به نوع، ضخامت مواد، حرارت ورودی و پاکیزگی سطوح بستگی دارد. از تزریق گاز محافظ داخلی در جوشکاری لوله که به روش جوشکاری قوس الکتریکی با الکترود تنگستنی انجام می شود جوشی با کیفیت و با خواص مکانیکی و خوردگی مناسب استفاده می شود که بیشتر برای فولادهای زنگ نزن آستینی استفاده می گردد. البته در این بین گران قیمت بودن گاز خنثی محافظ باعث شده است که جوشکاران به دنبال روش هایی برای حذف فرآیند تزریق گاز محافظ داخلی در جوشکاری لوله باشند که در این مقاله به شرح آن خواهیم پرداخت.

فرآیند تزریق گاز محافظ داخلی در جوشکاری لوله چیست؟

جوشکاری لوله ها به خصوص فولادهای زنگ نزن آستینی به روش قوس الکتریکی با الکترود تنگستن انجام می شود که به منظور بالا بردن کیفیت جوش و جلوگیری از تخلیه کروم نسبت به تزریق گاز محافظ داخلی در جوشکاری استفاده می شود. البته با وجود تمام مزایایی که تزریق گاز محافظ به همراه دارد به خاطر گران قیمت بودن گاز محافظ باعث افزایش هزینه جوشکاری می شود پس جوشکاران ماهر به دنبال روش هایی برای حذف فرآیند تزریق گاز محافظ هستند که به استفاده از پنج روش زیر می پردازند.

  1. پودر جوشکاری
  2. سیم های توپودری
  3. کاغذهای محلول در آب
  4. نوار پشتی جوشکاری
  5. خمیر مسی روان کننده

پودر جوشکاری

در زمانی که لوله های با قطر بالا برای جوشکاری استفاده می شود به دلیل گران شدن هزینه جوشکاری از پودر جوشکاری استفاده می شود که با ترکیب پودر جوش با الکل باعث محافظت از پشت اتصال می شود. در واقع این پودر جوش باعث می شود که حرکت جریان ماده پر کننده راحت باشد و در عین حال لایه ای محافظتی ایجاد کند و مانع از اکسیداسیون شود. از نوع i پودر جوش برای جوشکاری روی فولادهای سوپر آلیاژی با میزان نیکل زیاد و از نوع B پودر جوش برای جوشکاری فولادهای آلیاژ از نوع فولادهای زنگ نزن استفاده می شود.

شرکت اورین الکتریک ، تولید کننده انواع دستگاه جوشکاری رکتی فایر ، تکفاز و سه فاز اینورتری ، دستگاه جوشکاری CO2 ، و دستگاه جوش آرگون و برش پلاسما ، آماده ارائه و فروش محصولات تولیدی و همچنین خدمات درخواستی به مشتریان محترم ، می باشد . به منظور تماس با کارشناسان و ارائه راهنمایی و مشاوره ، با شماره ☎️   ۰۹۱۲۱۲۶۰۱۴۲ و سایر شماره های درج شده در سایت تماس حاصل نمایید.

شماره تماس اورین الکتریک

 

سیم های توپودری

یکی دیگر از روش هایی که در جوشکاری قوس الکتریکی لوله قطور با الکترود تنگستنی (GTAW / TIG) انجام می شود استفاده از سیم جوش توپودری است که باعث کاهش هزینه تزریق گاز محافظ می شود با این حال که به دلیل شکل گیری سرباره باید پیش از پاس بعدی در جوشکاری چند پاسی برداشته شود. از جمله سیم جوش های توپودری که برای جوشکاری لوله استفاده می شود شامل سیم جوش های TGX 308L، TGX 309L، TGX 316L و TGX347 هستند.

کاغذهای محلول در آب

با نصب کاغذهای محلول در آب در قسمت داخل لوله های پر قطور عملا هزینه تزریق گاز محافظ کاهش می یابد و مانع از هدر رفتن گاز گران قیمت می شود. این روش جوشکاری کاملا ساده و جوشکار کاغذهای محلول در آب را به راحتی می برد و سپس در سطح داخلی لوله  و پشت درز اتصال قرار می دهد با این روش عملا شما می توانید درجوشکاری لوله های با قطر زیاد به نتایج خوبی برسید.

نوار پشتی جوشکاری

پشت بندهای جوشکاری یکی دیگر از روش های کاهش تزریق گاز محافظ در جوشکاری لوله است که از جنس فایبرگلاس هستند و به راحتی در جوشکاری لوله های از جنس فولاد کربنی و فولاد زنگ نزن به کار برده می شوند. این نوارها دو تکه دارند که به فایبر گلاس می چسبند و آنها به لبه ها وصل می کنند تا فاصله ریسشه را بپوشانند.

خمیر مسی روان کننده

خمیر مسی روان کننده ( Copper Paste Lubricant ) در جوشکاری لوله باعث می شود که جوشی با کیفیت ایجاد شود با این تفاوت که دود و گاز سمی ایجاد می کند که باعث به خطر افتادن سلامت جوشکار می شود.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *