مکانیک جابجایی نوک ترک CTOD

📖 زمان مطالعه : ۲ دقیقه ⏲️

یکی از آزمون های مخرب که روی اتصالات جوشکاری اعمال می شود روش جابجایی نوک ترک است که در آن با اعمال فشار و خمش روی قطعه فلز جوشکاری شده میزان چقرمگی و شکنندگی ترک جوش را اندازه گیری می کنند. برای اطلاع از میزان مقاومت ترک جوشی که در فلزات جوشکاری ایجاد می شود باید از آزمون مخرب CTOD استفاده شود که در این مقاله به نحوه اجرای مکانیک جابجایی نوک ترک و همچنین شرایط لازم برای اجرای آزمایش خواهیم پرداخت.

بازرسی جوش با آزمون های مخرب و غیر مخرب

یکی از مشاغل مرتبط با شغل جوشکاری، بازرسی جوش است که قبل، در حین و بعد از جوشکاری باید اعمال شود تا انواع ترک و عیوب جوش شناسایی شود تا با کاهش آن باعث افزایش کیفیت جوش شد.

شرکت اورین الکتریک ، تولید کننده انواع دستگاه جوشکاری رکتی فایر ، تکفاز و سه فاز اینورتری ، دستگاه جوشکاری CO2 ، و دستگاه جوش آرگون و برش پلاسما ، آماده ارائه و فروش محصولات تولیدی و همچنین خدمات درخواستی به مشتریان محترم ، می باشد . به منظور تماس با کارشناسان و ارائه راهنمایی و مشاوره ، با شماره ☎️   ۰۹۱۲۱۲۶۰۱۴۲ و سایر شماره های درج شده در سایت تماس حاصل نمایید.

شماره تماس اورین الکتریک

 

آزمون مخرب جابجایی نوک ترک

به منظور بررسی میزان چقرمگی شکست و همچنین بررسی میزان شکنندگی ترک جوش باید از آزمون مخرب CTOD استفاده شود که با اعمال خمش روی قطعه فلز و محل ترک جوش باعث می شود ترک باز شود و هر چقدر که میزان باز شدن ترک بدون شکستگی بیشتر شود می توان به راحتی چقرمگی آنرا را اندازه گیری کرد. این آزمون مخرب در تعمیرات و زمانی که ترک ضمن خدمت به وجود می آید مورد استفاده قرار می گیرد.

نمونه آزمایش

از سراسر محور فلز جوش یا منطقه متاثر حرارت باید یک نمونه قطعه فلزی جوش به طول ۱۰ برابر ضخامت و ۲ برابر عرض ضخامت مواد تهیه شود و در وسط آن یک برش به شکل ۷ ایجاد شود.

نحوه آزمون مخرب جابجایی نوک ترک

این آزمون به راحتی با وارد کردن خمش روی نمونه آزمایش ایجاد می شود تا زمانی که ترک جوش ادامه پید کند و با وارد آوردن تنش به شکاف از میزان جابجایی نوک ترک مطلع شوید. در این آزمایش آماری مربوط به افزایش بازشدگی نسبت به بار وارد شده و همچنین میزان جابجایی نوک ترک برحسب میلی متر به دست خواهد آمد تا از میزان چقرمگی و شکنندگی ترک جوش مطلع شوید.

شرایط آزمایش

این آزمایش باید در دمای پایین انجام شود که به همین خاطر نمونه آزمایش را داخل مایع یا گاز خنک می گذارند و خمش باید در محل شیار در فلز جوش یا منطقه متاثر از حرارت اعمال کنند.

چه اطلاعاتی از آزمون به دست می آید؟

میزان چقرمگی جوش و شکنندگی فلز جوش دو نتیجه ای هستند که در این آزمون مخرب به دست می آید.یکی از فواید این ازمایش سهولت و سرعت بالا در تصمیمی گیری است و به راحتی باعث جلوگیری از بروز شکست می شود.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *