اصلاح زاویه دست جوشکار و کاهش عیوب جوش حاصل از آن

📖 زمان مطالعه : ۲ دقیقه ⏲️

عیوب جوش در زمان و بعد از جوشکاری می تواند به خاطر تنظیم نبود دستگاه جوش، استفاده از الکترود نامناسب و البته نداشتن مهارت کافی جوشکار باشد. یک جوشکار ماهر باید به درستی بتواند زاویه مناسب میان الکترود و سطح ورق جوشکاری شده را کنترل کند در غیر این صورت احتمال رخ دادن انواع عیوب جوش وجود دارد. زاویه نامناسب الکترود با سطح ورق می تواند باعث بروز عیوب جوشی چون ذوب ناقص، نفوذ ناقص و ناخالصی سرباره شود. در تمام فرآیندهای جوشکاری قوس الکتریکی به خصوص با پودر جوش باید زاویه دست جوشکار به درستی کنترل شود تا باعث نفوذ کامل جوش و کاهش عیوب جوش گردد.

بروز انواع عیوب جوشکاری به خاطر زاویه نامناسب

یک جوشکار ماهر باید به درستی الکترود را در دست نگه دارد و زاویه مناسب بین الکترود و سطح ورق جوشکاری ایجاد کند تا باعث ایجاد نفوذ کامل جوش و افزایش کیفیت جوش وکاهش عیوب جوش شود. جوشکاری با زاویه مناسب الکترود باعث کاهش عیوب جوش هم چون ذوب ناقص (Lack of Fusion )، نفوذ ناقص (Lack of penetration ) و ناخالصی سرباره ( Slag Inclusion) می شود.

شرکت اورین الکتریک ، تولید کننده انواع دستگاه جوشکاری رکتی فایر ، تکفاز و سه فاز اینورتری ، دستگاه جوشکاری CO2 ، و دستگاه جوش آرگون و برش پلاسما ، آماده ارائه و فروش محصولات تولیدی و همچنین خدمات درخواستی به مشتریان محترم ، می باشد . به منظور تماس با کارشناسان و ارائه راهنمایی و مشاوره ، با شماره ☎️   ۰۹۱۲۱۲۶۰۱۴۲ و سایر شماره های درج شده در سایت تماس حاصل نمایید.

شماره تماس اورین الکتریک

 

زاویه شیب چیست؟

به زاویه بین الکترود با سطح ورقی که اتصال و جوش باید انجام شود زاویه شیب (Tilt Angle ) می گویند. در واقع اگر زاویه شیب به درستی انجام شود باعث ایجاد کامل نفوذ جوش و بالا رفتن کیفیت جوش می شود. اما هر گونه تغییر موقعیت الکترود باعث می شود که رسوب جوش به صورت متوازن صورت نگیرد. در واقع هر گونه انحرافی در موقعیت الکترود از خط مرکزی باعث می شود رسوب بیشتری به یک طرف اتصال برود و باعث رخ دادن انواع عیوب جوش هم چون ذوب ناقص دیواره جانبی (Lack of Side Wall Fusion )، لبه های جوش نشده (Unweld Edges) و کاهش استحکام می شود.

زاویه پیشروی جوشکاری

به زاویه بین الکترود و سطح ورق در جهت جوشکاری گفته می شود که اگربه درستی زاویه الکترود کنترل شود رسوب مناسب جوش تشکیل می شود. در واقع پوشش الکترود با شکل دهی سرباره عملا باعث می شود که حوضچه جوش از هر گونه آلودگی اتمسفری در امان باشد و انجماد فلز جوش را راحت تر کند. در این بین یکی از مهترین عوامل برای جریان مناسب سرباره کنترل زاویه پیشروی الکترود است. در واقع هر چقدر این زاویه به ۹۰ درجه نزدیک تر شود باعث رخ دادن برخی از عیوب جوش چون ناخالصی سرباره، ذوب ناقص، نفوذ ناقص و غیره می شود. این عیوب جوش به خصوص در فرآیند جوشکاری قوس الکتریکی با پودر جوش زیاد رخ می دهد و یک جوشکار ماهر با انتخاب زاویه پیشروی مناسب باعث کاهش این عیوب می شود.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *