نوار رپینگ چیست

📖 زمان مطالعه : ۲ دقیقه ⏲️

در تاسیسات لوله کشی ساختمان، صنایع مختلف پتروشیمی، صنعت انتقال نفت و گاز  از انواع لوله های فولادی استفاده می شود که مهمترین مشکل خوردگی و زنگ زدگی لوله ها می باشد که به منظور پیشگیری از آن باید عایق کاری شوند. از انواع عایق ها و پوشش ها برای لوله ها استفاده می شود که یکی از آنها نوار رپینگ می باشد. نوار رپینگ در دو نوع سرد و گرم تولید می شود که عایق کاری لوله ها با آن منجر به مستحکم و مقاوم شدن لوله ها در برابر شرایط جوی، خوردگی، زنگ زدگی و رطوبت می شود. اگر قصد خرید نوار رپینگ دارید در ابتدا باید با این محصول آشنا شوید اگر تا به حال نوار رپینگ را شنیده اید اما نمی دانید چیست کافیست این مقاله را تا آخر بخوانید.

انواع عایق و پوشش کاری لوله های نفت و گاز

عایق بندی تنها مختص به لوله کشی آب ساختمان نمی شود بلکه در این بین برای انتقال نفت و گاز به منظور جلوگیری از خوردگی، زنگ زدگی باید از پوشش های قیر، پلی اتیلن هم چون نوارهای دو لایه و سه لایه، نوار رپینگ، نوار تعمیراتی و… استفاده شود.

نوار رپینگ چیست؟

یکی از انواع نوارهای عایق لوله رپینگ نام دارد که با چسباندن آن به دور لوله باعث جلوگیری از خوردگی و زنگ زدگی لوله های آب، نفت و گاز می شود. این نوارها در دو حالت سرد و گرم تولید می شوند که بسته به اندازه و نوع آن قیمت متفاوتی در بازار دارند.

فروش نوار رپینگ

نوارهای رپینگ در سایزهای ۲.۱  الی ۳۶ اینچی با ضخامت های مختلف در بازار موجود هستند.

انواع نوار رپینگ

همانطور که در طول متن اشاره کردیم نوار RAPPING یا همان نوار عایق لوله به دو دسته سرد و گرم تقسیم می شوند که در انواع مختلف وجود دارند.

۱-نوار رپینگ سرد

این دسته از نوارها از جنس پلی اتیلن هستند که برای عایق بندی لوله های دفنی از نوع لوله های نفت و گاز مناسب هستند.

۲-نوار رپینگ سرجوش

ضخامت نوارهای رپینگ سر جوش زیاد است و به منظور عایق کاری محل جوش لوله ها از آنها استفاده می شود که در بیشتر این نوارها با ضخامت های ۱۰۰۰ الی ۱۵۰۰ میکرون وجود دارند.

۳-نوار رپینگ خطی

این نوارها در دو نوع سفید و مشکی وجود درد که برای عایق بندی طول لوله ها از آنها استفاده می شود و معمولا با استفاده از دستگاه نوار پیچی یا اپراتور این کار انجام می شود.

۴-عایق گرم

نوارهای رپینگ گرم دارای پایه الاستومر هستند که به آنها عایق گرم می گویند و بیشتر برای عایق کاری لوله ها در مناطق سرد استفاده می شود تا مانع از آسیب به لوله به خاطر سرمای هوا شود. در این بین البته عایق های گرم در دو نوع بدون پوشش آلومینیوم و  با پوشش آلومینیوم وجود دارد.

مزایا استفاده از نوار عایق لوله

  • افزایش عمر لوله
  • جلوگیری یخ زدگی لوله
  • جلوگیری از ورود رسوبات
  • برای جلوگیری از خوردگی لوله های دفنی

شرکت ایبک تامین کننده نوارهای سرد سه لایه و دولایه دنزو آلمان ، آمادگی تحویل فوری کالاهای شرکت دنزو آلمان را در ایران عهده دار است. به منظور تماس با کارشناسان و ارائه راهنمایی و مشاوره ، با شماره های ۰۹۱۲۱۱۷۳۱۶۳ و ۰۹۱۲۰۲۸۳۴۲۲ و سایر شماره های درج شده در سایت تماس حاصل نمایید .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *