انواع عایق و پوشش کاری لوله های نفت و گاز

انواع عایق و پوشش لوله های نفت و گاز
📖 زمان مطالعه : ۴ دقیقه ⏲️

به منظور انتقال نفت و گاز از شهری به شهری دیگر و انتقال از یک کشور از لوله های فولادی با قطر بالا استفاده می شود که با اتصال لوله ها و جوشکاری لوله های فولادی باعث جریان نفت و گاز می شوند. با وجود اینکه لوله های نفت و گاز باعث جریان آنها می شوند اما به مرور زمان دچار خوردگی داخلی و خارجی می شوند. این خوردگی های لوله های نفت و گاز به صورت حفره ای، میکروبی، تنشی، یکنواخت وجود دارد که برای حفاظت پوشش خارجی لوله ها از روش های حفاظت کاتدی، پوشش قیر اندود و نوارهای عایق بندی به نام نوارهای پلیمر استفاده می شود. انواع عایق و پوشش برای لوله های نفت و گاز وجود دارد که شامل نوارهای تعمیراتی، راک شیلد، سرجوش حرارتی، پترولاتیوم و.. می باشد که به شرح آنها خواهیم پرداخت.

عایق کاری لوله های نفت و گاز به چه صورت انجام می شود؟

در واقع هنوز هم برای انتقال نفت، گاز، آب و حتی پسماندهای صنعتی، فاضلات و البته انتقال برق کابل از لوله های فولادی استفاده می شود که با گذشت زمان دچار خوردگی می شوند. و حتی زمان انتقال لوله ها، جوشکاری لوله ها یک سری حفره ها و خوردگی ها وجود دارد که برای ترمیم و عایق بندی لوله های نفت و گاز از انواع نوار پریمر دنسو، تعمیراتی، نوارهای سر جوش حرارتی، نوار پترولاتیوم و نوارهای پینگ سرد و گرم استفاده می شود.
عایق بندی لوله های فولادی باعث می شود که از واکنش های شیمایی نفت و گاز و خوردگی ها جلوگیری شود.

اهمیت نوار پرایمر در صنایع نفت و گاز

به دلیل خوردگی ها داخلی و خارجی لوله های فولادی در این بین نفت و گاز هدر می رود که همین منجر به افزایش خسارت اقتصادی به صنعت نفت و گاز می شود و برای ترمیم لوله ها باید ابتدا جریان نفت و گاز قطع و سپس نسبت به برشکاری لوله و جوشکاری مجدد اقدام شود که همین عملیات و فرآیند هزینه های زیادی در بر دارد بنابراین با استفاده از انواع نوار دو لایه و سه لایه دنسو، نوارهای پینگ آلتن، نوار های سر جوش، تعمیراتی باعث حفاظت کاتدی در پوشش های خارجی لوله ها می شود.

انواع عایق و پوشش کاری لوله های نفت و گاز

راک شیلد ( نوار سخت )

لوله های نفت و گاز در زمین دفن می شوند و در این بین برخی از قسمت های آن از بین صخره ها و سنگلاخ ها عبور می کند که در این بین ممکن است به آنها آسیب وارد شود از این رو برای جلوگیری از هر گونه آسیب از انواع عایق و پوشش لوله به نام های نوار شرینکیبل، نوار سه لایه، نوار پترولاتیوم و… استفاده می شود. که از نوارهای راک شلد برای جلوگیری از آسیب لوله ها بین وزنه با بتن سیمانی استفاده می شود.

پتچ تعمیراتی (نوار تعمیراتی)

در زمان جابجایی لوله ها و زمان حمل و نقل از کارخانه به محل اجرای پروژه امکان آسیب جزیی به سطح پوشش پلی اتیلن لوله ها دارد که ممکن است جزیی یا عمیق باشد که برای تعمیر پوشش لوله ها از دو روش زیر استفاده می شود.
• آسیب جزئی : ملت استیک
• آسیب عمقی : سیستم نوار تعمیراتی ( ریپرپتچ ) و فیلر ماستیک

شرینکیبل ( سرجوش حرارتی انقباضی )

پس از اتمام جوشکاری لوله ها برای خطوط انتقال نفت و گاز باید از نوارهای سرجوش حرارتی در سه مرحله استفاده شود.
• اپوکسی پرایمر دو جزئی A و B
• نوار شرینکیبل ( نوار گرم حرارتی )
• کلوزر پتچ ( سر نواری )

پترولاتیوم (گریسی)

این سیستم ضد خوردگی بهترین روش برای حفاظت از شیرآلات، لوله ها، اتصالات هیدرولیکی، لوله های فلزی و حتی فلنج ها، شیرها و کل سطوح فلزی زیر زمین و زیر آب می باشند که در سه مرحله از آنها استفاده می شود.
• پرایمر پترولاتیوم
• ماستیک پترولاتیوم
• نوار ضد خوردگی پترولاتیوم

سه لایه و دو لایه ( ۳ply و ۲ply )

نوارهای دو لاسه و سه لایه جزو سیستم های پوشش ضد خوردگی به شمار می آیند که دارا پلی اتیلن، بوتیل هستند و از آنها به منظور عایق کاری لوله های گاز و نفت در برابر خوردگی استفاده می شود.
از نوارهای سه لایه برای پوشش های نامنظم که شامل مکان های جوش اتصالات، طول خطوط لوله، تانک ها، مخازن و البته جوش لوله های فولادی استفاده می شود.

سرجوش گرم ( ساده )

این دسته از نوارهای سرجوش از استاندارد P19 بهره مند هستند و از آنها برای محل اتصال لوله های جوشکاری شده استفاده می شود.

سرد ( راپینگ )

راپینگ جزو پوشش های ضد خوردگی از نوع سرد است که در سه مرحله آنرا اجرا می کنند.
الف) پرایمر
ب) نوار زیری (سیاه)
ج ) نوار رویی (سفید)
بیشتر نوارهای پرایمر از استاندارد p27 بهره مند هستند دارای ضخامت های زیر و رویی ۵۰۰، ۶۲۵ و ۷۵۰ میکرون با عرض های ۲ الی ۱۲ اینچ می باشند.

فروش انواع نوارهای پرایمر، عایق بندی لوله های نفت و گاز درایران توسط شرکت ایبک با تلفن ۰۹۱۲۱۱۷۳۱۶۳ و ۰۲۱۸۸۰۴۱۶۳۱ عرضه میگردد .

نوارهای سرد سه لایه مشکی DENSO 3PLY TAPE و دولایه سفید DENSO 2PLY TAPE با مارک دنسو المان DENSO LEVERKUZEN توسط شرکت ایبک ارائه میگردد .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *