دلایل خرابی سنسور یخچال فریزر و آموزش تعویض آن | آی بک امداد

خرابی سنسور یخچال

   

📖 زمان مطالعه : ۶ دقیقه ⏲️

با پیشرفت تکنولوژی امروزه شاهد نمایش میزان دمای یخچال، فریزر و کد خطاها و ارورها روی نمایشگر این وسیله برقی هستیم که همگی به خاطر وجود انواع سنسورها داخل آن می باشد. در واقع این سنسورها داخل یخچال باعث عملکرد بهتر این وسیله برقی و نمایش میزان دما محیط، داخل یخچال و فریزر روی صفحه نمایشگر می باشند بنابراین با خرابی این هر کدام از سنسور های یخچال فریزر دچار مشکل می شود و برای رفع مشکل باید با تعمیرکار یخچال در سایت آی بک امداد تماس بگیرید تا اقدام به تعمیر یخچال در محل و منزل شما در تهران و کرج کنند. در ادامه این مقاله شما را با معرفی انواع سنسور یخچال؛ دلایل خرابی هر کدام از آنها و همچنین آموزش تعویض سنسور یخچال فریزر آشنا می کنیم.

تعمیر یخچال را به تعمیرکار و تکنسین حرفه ای بسپارید

با افزایش قیمت دلار و نوسانات ارز در بازار مسلما قیمت لوازم خانگی از جمله یخچال نیز بالا رفته است و تقاضا برای خرید یخچال کاهش پیدا کرده است از این رو باید در حفظ و نگهداری این وسیله کوشا باشید. این وسیله برقی به مانند هر وسیله ای امکان خرابی و بروز مشکلات در آن وجود دارد که مهمترین آنها شامل نشتی آب از یخچال، سرد یا خنک نکردن داخل یخچال، پارگی لاستیک دور درب، خالی شدن گاز یخچال و…. است که در این مواقع باید با تعمیرکار تماس بگیرید.

توجه داشته باشید که تعمیر یخچال باید توسط تعمیرکار حرفه ای و زبده انجام شود که با گرفتن شماره تماس ۰۹۱۲۰۲۸۳۴۲۲ در سایت تعمیرات لوازم خانگی آی بک امداد در هر جای تهران از غرب، شرق، شمال و جنوب تهران ما تعمیرکار را به محل یا منزل شما اعزام می کنیم تا تعمیرات در آنجا انجام شود.

تعمیر انواع یخچال برند ایرانی و خارجی در تعمیرات آی بک امداد

انواع برندهای یخچال از ایرانی و خارجی وجود دارد که مهمترین آنها شامل سامسونگ، ال جی، دوو، الکترواستیل می باشد که تعمیر آنها سخت است و باید توسط یک تعمیرکار حرفه ای انجام شود. تعمیرات آی بک امداد دارای تعمیرکاران زبده و متخصص برای تعمیرات انواع یخچال سامسونگ، ال جی، دوو، دونار، الکترو استیل، بوش، اسنوا، کمنور، مابه و… است کافیه با شماره تلفن ۰۹۱۲۰۲۸۳۴۲۲ تماس بگیرید.

آی بک امداد
آماده سرویس و پشتیبانی سریع خدمات و تعمیرات سیار در محل و منزل شماست . هر گونه تعمیرات یخچال و تعمیرات ماشین لباسشویی و ظرفشویی و تعمیرات تلویزیون ، تعمیرات کولر های آبی و گازی ، و لوازم خانگی برقی و تعمیرات لوازم برقی و تاسیساتی منزل ، و خدمات لوله کشی و سایر خدمات و تعمیرات برقی و مکانیکی منزل و محل کار خود را به ” آی بک امداد ” بسپارید . به منظور تماس و ارتباط با کارشناسان و تعمیرکاران و ارائه راهنمایی و مشاوره و اعزام‌ تعمیرکار فوری ، با شماره تماس فوری ☎️   ۰۹۱۲۰۲۸۳۴۲۲ و سایر شماره های درج شده در وبسایت تماس حاصل نمایید .

 

معرفی انواع سنسور یخچال فریزر

داخل یخچال فریزرهای جدید انواع سنسور وجود دارد که باعث نمایش ایرادات و کد خطا و ارورها روی صفحه نمایشگر و همچنین نمایش دمای محیط، فریزر، داخل یخچال و… می باشد که در ادامه به معرفی آنها خواهیم پرداخت.

سنسور دمای یخچال:

اندازه گیری دمای داخل یخچال توسط یک سنسور انجام می شود که در صورت خارج شدن از حد استاندارد این سنسور به کمپرسور دستور لازم را می دهد تا با بیشتر کار کردن موجود بهبود دمای یخچال شود.

سنسور دمای فریزر:

اندازه گیری دمای فریزر یخچال توسط یک سنسور دیگر انجام می شود  که این کار با حساسیت بالا توسط آن انجام می شود تا مانع از خروج دمای فریزر از حد مشخص و استاندارد شود.

سنسور دمای محیط:

بغیر از بررسی دمای داخل یخچال و فریزر بررسی میزان دمای محیط یخچال توسط یک سنسور انجام می شود تا در ادامه با انتقال دمای اندازه گیری شده به برد الکترونیکی باعث نمایش آن روی صفحه نمایشگر یخچال شود. با وجود این سنسور امکان تنظیم ولتاژ ورودی به کمپرسور یا همان موتور یخچال وجود دارد.

سنسور دیفراست یخچال:

یکی از مشکلات رایج در بین یخچال ها شامل یخ زدن و برفک است که با وجود یک سنسور به نام سنسور دیفراست باعث جلوگیری از بروز این اتفاق می افتد و با وجود آن مانع از هر گونه آسیب به اوپراتور یخچال می شود.

سنسور درب یخچال:

یکی از موارد خرابی یخچال به خاطر باز نگه داشتن زیاد درب یخچال و ورود هوای گرم به داخل آن است که با وجود سنسور درب یخچال با روشن شدن چراغ و ایجاد صدا به شما هشدار می دهد که درب را ببندید.

سنسور دیسپنسر یا آب ریز یخچال:

در زمان خرید یخچال ساید بای ساید و یخساز شاید فکر کنید که چه آپشن مناسبی است در صورتی که همین آبریز و محل خروج یخ توسط یک سنسور به نام دیسپنسر انجام می شود تا امکان خروج آب یا یخ را بدهد.

سنسور دمای کمپرسور:

خرابی موتور یا کمپرسور یخچال به معنای وجود ماشین بدون موتور است که در این مواقع باید برای تعمیر موتور یخچال با تعمیرکار تماس بگیرید. اما یکی از راههای جلوگیری از گرم شدن بیش از حد کمپرسور وجود یک سنسور دما است که باعث می شود با رسیدن به دمای زیاد باعث خاموشی کمپرسور شود و با این کار مانع از خرابی موتور شود.

نحوه تست انواع سنسور یخچال فریزر

تا به اینجای مقاله با انواع سنسور یخچال آشنا شدید اما سوال اینجاست از کجا بفهمیم که سنسور خراب یا سالم است که معمولا با نمایش انواع ارورهای یخچال این مورد قابل تشخیص است.

 • نمایش Error یخچال
 • برای تشخیص خرابی سنسورهای یخچال باید از اهم متر استفاده کرد.
 • در صورت خرابی سنسور یخچال باید توسط تعمیرکار تعویض شود.

نحوه تست سنسورهای یخچال

 • جدا کردن ترمیستور یخچال فریزر
 • برای بررسی میزان دمای مختلف یخچال توسط ترمیستور باید صبر کنید تا این قطعه به دمای محیط برسد.
 • به منظور بررسی میزان دمای پایین باید ترمیستور را داخل آب یخ بگذارید و با رسیدن به دمای ۳۲ درجه فارنهایت یا ۰ درجه سانتی گراد متوجه می شویم که معادل K3 اهم است.
 • نمایش اعداد بالا توسط سنسور به معنای سالم بودن آن است و در صورت وجود تفاوت های زیادی به معنای خرابی این قطعه ای یخچال است که باید سریعا تعویض شود.

معرفی خطاهای سنسور یخچال فریزر

همانطور که اشاره کردیم یکی از راههای تشخیص سالم یا خراب بودن سنسور وجود خطا و ارورها روی نمایشگر است که البته برای هر برند یخچال فریزر و ساید بای ساید متفاوت است اما به صورت مشترک به شرح زیر است.

 • ۱E: خطای سنسور محیطی فریزر
 • ۲E: خطای سنسور محیطی یخچال
 • ۴E: خطای سنسور دیفراست فریزر
 • ۵E: خطای سنسور دیفراست یخچال
 • ۶E: خطای سنسور بیرونی یا محیطی یخچال فریزر
 • ۷E: خطای سنسور کشوی مجزا داخل یخچال
 • ۱۳E: خطای سنسور رطوبت
 • ۲۴E: خطای سیستم دیفراست فریزر
 • ۲۵E: خطای سیستم دیفراست یخچال

دلایل خرابی سنسور یخچال فریزر

با نمایش دمای یخچال، محیط و فریزر در صورت کم یا زیاد بودن دما قابلیت تنظیم دما را دارید از این رو با خرابی هر سنسور دچار مشکل می شوید و باید برای تعمیر یا تعویض سنسور های یخچال با تعمیرکار یخچال تماس بگیرید. اما سوال اینجاست که چگونه این سنسورها خراب می شود که به شرح زیر است.

 • بیش از حد باز بودن درب یخچال و کار نکردن ترموستات باعث یخ زدن و برفک می شود و همین به معنای خرابی و از کار افتادن سنسور یخچال است.
 • عدم وجود سرمایش مناسب در یخچال
 • خرابی المنت در قطعه دیفراست که باعث تشکیل برفک داخل یخچال می شود.

آموزش نحوه تعویض سنسور یخچال فریزر

به منظور تعویض سنسور یخچال باید با تعمیرکار حرفه ای و زبده تماس بگیرید که با گرفتن شماره تماس … در سایت تعمیرات لوازم خانگی آی بک امداد سریعا درب منزل یا محل اعزام می شوند. با این حال اگر فنی کار هستید می توانید با انجام مراحل زیر سنسور را عوض کنید که البته این مطلب بیشتر برای آشنایی شما با آموزش تعویض سنسور است در غیر اینصورت باید کار را به تعمیرکار بسپارید.

 • سیم برق یخچال را بکشید.
 • سنسور دما را پیدا کنید.
 • به منظور پیدا کردن محل دقیق سنسور دما می توانید از دفترچه راهنمای یخچال فریزر استفاده کنید.
 • روی سنسور یک کاور پلاستیکی وجود دارد که با خارج کردن کاور قابلیت مشاهده سنسور را دارید.
 • این سنسورها با سوکت به یخچال وصل می شوند از این رو با سیم چین می توانید آنرا جدا کنید.
 • بعد از جدا کردن سنسور قدیمی می توانید سنسور جدید را بخرید و به سوکت وصل کنید.
 • کاور پلاستیکی را سر جای خود قرار دهید و سپس یخچال را به برق بزنید.

6 دیدگاه برای “دلایل خرابی سنسور یخچال فریزر و آموزش تعویض آن | آی بک امداد

 1. فردین نجاتی گفته:

  سلام مشکل اتومات کردن یخچال دارم. یخچال ما از نوع هیتاچی هست و بعد از روشن شدن و کار کردن زمانی که خاموش میشه دیگه روشن نمیشه و من مجبورم یخچال از برق بکشم تا کمی سرد بشه و بعد روشن کنم مشکل کار از کجاست؟

  • حسین گفته:

   سلام وقت بخیر یخچال من هم هیتاچی ۱۱۰ ولت هست ، و دقیقا همین مشکل رو داره و نمیدونم چیکارش کنم ،تعمیر کارا هم میگن تعمیر نمیشه

 2. همایون گفته:

  سلام یک یخچال مدل ایران شرق از نوع دو طبقه پایین فریزر دارم که در قسمت بالای یخچال خیلی سرده طوری که حتی با گذاشتن میوه داخل جا میوه ای یخ میزنه و حالا هر کاری میکنم دما تنظیم نمیشه و با کم زیاد کردن دما باز هم تغییر نمیکنه و حتی برخی اوقات آژیر میزنه کد E1رو میزنه، چندین بار تعمیرکار یخچال اومده گفته مشکل از سنسور اما باز مشکل رفع نشده. ممنون میشم راهنمایی کنید.

 3. امیرحسین گفته:

  سلام یخچال فریز بنده مدل سینجر هستش وقتی به برق میزنم و دستگاه شروع بکار میکنه سرو میشه اما بعدش خاموش میشه و خاموش می مونه تا وقتی دوباره بزنمش به برق و روشنش کنم راهنمایی کنید

 4. مصیب گفته:

  سلام یخچال فریزر بنده مدل پارس کمبی ۱۸۰۰ هستش که دمای قسمت فریزر یخچال تا منفی ۳۱ و گاهی بیشتر از اون بالا میره ولی همچنان روشنه هم قطعه ی برد و هم دوسنسور قسمتهای یخچال و فریزر هردوش عوض شد اما خاموش نمیشه و همیشه روشنه وقتی سنسور درون یخچال رو میزارم تو یخ دمای یخچال فریزر تا دمای منفی۲۲ میره و خاموش میشه راهنمایی کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *