آموزش تعویض قفل درب ماشین لباسشویی | تعمیرات آی بک امداد

آموزش تعویض قفل درب ماشین لباسشویی

   

📖 زمان مطالعه : ۵ دقیقه ⏲️

ماشین لباسشویی وسیله کارآمد در بین وسایل منزل به شمار می آید که در صورت خرابی کار شستشوی لباس ها را مختل می کند و مجبور هستید که با دست این کار انجام دهید. خیلی مهم است که قبل از استفاده و روشن کردن ماشین لباسشویی، باید از نصب اتصالات آن مطمئن شوید و لباس ها به اندازه استاندارد داخل دیگ بگذارید و در ادامه با بستن درب و روشن کردن ماشین لباسشویی باید پودر یا مایع را داخل جا پودری بریزد و تایمر را تنظیم کنید. دقت داشته باشید که در صورت بسته نشدن درب روند آبگیری و شستشوی لباس ها به درستی انجام نمی شود از این رو در صورت خرابی درب و پس از بررسی میکروسوئیچ یا زبانه و دستگیره لباسشویی باید نسبت به تعویض قفل لباسشویی اقدام کنید که در این مقاله به آن خواهیم پرداخت.

تعمیر ماشین لباسشویی

یکی از محبوب ترین و پر کاربرد ترین لوازم برقی در منزل لباسشویی نام دارد که در صورت خرابی هر قطعه از دستگاه از کار می افتد از این رو خیلی مهم است که قبل از آسب جدی به سایر قطعات نسبت به تعمیر لباسشویی اقدام کنید. دقت داشته باشد که در زمان کار نکردن تایمر، نچرخیدن دیگ، عدم تخلیه آب، از کار افتادن لباسشویی یا مواردی چون بسته نشدن یا باز نشدن درب لباسشویی حتما نسبت به تعمیر لباسشویی با شماره تلفن ۰۹۱۲۰۲۸۳۴۲۲ تماس بگیرید.

آی بک امداد
آماده سرویس و پشتیبانی سریع خدمات و تعمیرات سیار در محل و منزل شماست . هر گونه تعمیرات یخچال و تعمیرات ماشین لباسشویی و ظرفشویی و تعمیرات تلویزیون ، تعمیرات کولر های آبی و گازی ، و لوازم خانگی برقی و تعمیرات لوازم برقی و تاسیساتی منزل ، و خدمات لوله کشی و سایر خدمات و تعمیرات برقی و مکانیکی منزل و محل کار خود را به ” آی بک امداد ” بسپارید . به منظور تماس و ارتباط با کارشناسان و تعمیرکاران و ارائه راهنمایی و مشاوره و اعزام‌ تعمیرکار فوری ، با شماره تماس فوری ☎️   ۰۹۱۲۰۲۸۳۴۲۲ و سایر شماره های درج شده در وبسایت تماس حاصل نمایید .

کاربرد قفل درب ماشین لباسشویی

یکی از موارد مهم که در مورد امنیت لباسشویی در نظر گرفته شده است مربوط به قفل درب ماشین است که در صورت بسته نشدن درب لباسشویی عملا امکان شروع فرآیند آبگیری و شستشو وجود ندارد و البته که اگر در زمان اتمام فرآیند شستشوی لباس نتوانید درب را باز کنید باید نسبت به بررسی قفل لباسشویی اقدام کنید و در صورت نیاز نسبت به تعویض قفل اقدام کنید.

چگونه قفل درب لباسشویی را تعویض کنیم

یکی از مشکلات و ایرادات مربوط به لباسشویی به خرابی قفل بر می گردد که باعث می شود درب لباسشویی باز نشود و از همین رو باید نسبت به تعویض این قطعه از لباسشویی اقدام کنید.

موارد مهم قبل از تعویض قفل درب ماشین لباسشویی

یکی از مواردی که به خرابی ماشین لباسشویی مربوط می شود به خرابی قفل درب بر می گردد که یکی از آنها مربوط به باز نشدن درب لباسشویی است که به دلایل زیر این اتفاق رخ می دهد.

 • خرابی زبان درب لباسشویی
 • صدمه فیزیکی به درب لباسشویی
 • پارگی یا خراب شدن لاستیک دور درب لباسشویی
 • گذاشتن لباس ها بیش از حجم استاندارد داخل لباسشویی که باعث میشود درب بسته نشود.
 • خرابی میکروسوئیچ درب لباسشویی
 • خرابی دکمه باز و بسته شدن درب یا قفل درب که باید توسط تعمیرکار رفع گردد.

با دانستن دلایل باز نشدن درب باید قبل از اینکه شروع به تعویض قفل لباسشویی کنید اقدامات زیر انجام دهید.

 • مطالعه دفترچه راهنما
 • زبانه و میکروسوئیچ درب
 • اهرم خلاص کننده
 • همسویی زبانه
 • لولای درب

مطالعه دفترچه راهنما

یک دستگاه ماشین لباسشویی از قطعات مختلفی ساخته است که در صورت خرابی هر قطعه به درستی کار نمی کند و حتی ممکن است باعث از کار افتادن ماشین لباسشویی شود. دقت داشته باشد که در صورت باز نشدن لباسشویی قبل از این شروع به تعویض قفل لباسشویی کنید باید به دفترچه راهنمایی ماشین نگاه کنید و در مورد ایمنی و قفل دستگاه به خوبی و با دقت بالا مطالعه کنید.

بررسی زبانه و میکروسوئیچ ماشین لباسشویی

داخل لباسشویی و در قسمت درب آن زبانه ( لولا ) و میکروسوئیچ وجود دارد که در صورت خرابی هر کدام از آنها امکان باز نشدن درب وجود دارد. در واقع کار کردن میکروسوئیچ به این صورت است که یک سیم پیچ قفل کننده و باز کننده به یک قفل مغناطیسی متصل شده است و در زمان فعال شدن میکروسوئیچ امکان باز شدن درب وجود دارد بنابراین با خرابی این قطعه باید تعویض شود.

بررسی اهرم خلاص کننده

درب لباسشویی از یک اهرم خلاص کننده برای بازگشایی درب متشکل شده است که این قطعه دقیقا زیر قفل ماشین لباسشویی یا کنار فیلتر تخلیه قرار دارد.

بررسی همسویی زبانه

زبانه درب لباسشویی دارای مکانیسم ایمنی دار که در صورت خرابی این قسمت باعث می شود که درب لباسشویی باز نشود و قفل کردن آن به درستی انجام نشود.

زبانه درب لباسشویی از جنس پلاستیک سخت یا چدن است که ممکن است بشکند از این رو در صورت شکستگی باید آنرا تعیوض کنید تا باز و بسته کردن درب لباسشویی دچار مختل نشود.

بررسی لولای درب

لولای درب نیز از جنس فلز یا پلاستیک سخت است که عاملی برای اتصال درب به بدنه لباسشویی می باشد از این رو خرابی یا تنظیم نبودن لولا باعث بسته نشدن درب لباسشویی می شود. قبل از اینکه شروع به تعویض قفل درب لباسشویی کنید خیلی مهم است که از درست کار کردن لولای درب مطمئن شوید که البته باید مهارت لازم برای اینکار داشته باشید در غیر این صورت باعث خرابی سایر قطعات خواهید شد.

مراحل تعویض قفل درب ماشین لباسشویی

در صورتی که فنی کار هستید و سابقه تجربه تعمیر لباسشویی دارید می توانید قفل درب را عوض کنید در غیر اینصورت کار را به تعمیرکار یا تکنسین مجرب و کارآمد بسپارید.

 • لباسشویی را خاموش و آنرا از برق بکشید.
 • پانل بالا و جلوی لباسشویی را باز کنید.
 • در زمان جدا کردن پانل ها باید به آرامی این کار انجام شود.
 • نوبت جدا کردن تسمه دور لاستیک درب لباسشویی می باشد.
 • در ادامه ابید قفل درب لباسشویی را عوض کنید.
 • برای باز کردن قفل قدیمی باید پیچ های اطراف قفل را باز کنید.
 • به همان صورت قدیمی قفل جدید را داخل بگذارید و پیچ های اطراف آنر محکم ببندید.
 • در ادامه نوبت نصب تسمه دور لاستیک درب لباسشویی، وصل کردن پانل های جدا شده و وصل کردن دستگاه لباسشویی به برق می باشد.

نکات مهم هنگام تعویض قفل درب ماشین لباسشویی

 • پس از اینکه کار تعویض قفل جدید به اتمام رسید شروع به بررسی اتصالات قفل به برد اصلی کنید.
 • قبل از استفاده مجدد از لباسشویی باید از درست کار کردن اتصالات قفل درب لباسشویی مطمئن شوید.

3 دیدگاه برای “آموزش تعویض قفل درب ماشین لباسشویی | تعمیرات آی بک امداد

 1. امیرعلی گفته:

  سلام وقت بخیر لباسشویی بنده مدل سامسونگ هست زمانی ک تایمر رو روی شستشوی روزانه ک ۵۵دقیقه هست قرار میدم تا ۱۵دقیقه ی اول آب وارد مخزن و جا پودری میشه بعدش شروع ب شستن میکنه و ۵۵ دقیقه میشوره اون ۱۵دقیقه اول هم ب زمانش اضافه میشه مشکل از کجاست؟

 2. جاسم حبیبی گفته:

  سلام ماشین لباسشویی بنده مدل پارس ۷۲۱۲hw۱ هستش یه مدتیه روشنش که میکنم و در لباسشویی رو میبندم بنظر قفل میشه ولی وقتی دستگاه رو پلی میکنم که شروع به کار کنه میبینم درش بازه و شستشو رو انجام نمیده ممنون میشم بگید مشکل از کجاست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *