دلایل جرقه زدن کلکتور جاروبرقی و روش های جلوگیری از آن | آی بک امداد

جرقه زدن کلکتور جاروبرقی
📖 زمان مطالعه : ۴ دقیقه ⏲️

در زمان استفاده از جاروبرقی احتمال خرابی قطعات اصلی جاروبرقی و بروز انواع مشکلات چون  پریدن فیوز، روشن نشدن، سر و صدای زیاد، جرقه زدن موتور، کاهش قدرت مکش و… وجود دارد که در این بین جرقه زدن کلکتور جاروبرقی نیز مشکل جدی به شمار می آید که باید سریعا نسبت به رفع آن اقدام کنید و البته دلایل مختلف چون فشار زیاد به دستگاه، اتصالی در سیم پیچی داخلی، کوتاه شدن زغال و نوسانات برق باعث بروز این مشکل می شود که برای رفع آن باید با تعمیرکار تماس بگیرید و برای تعمیر جاروبرقی در تهران کافیه شماره آی بک امداد را بگیرید.

چرا کلکتور جاروبرقی جرقه می زند؟

یکی از قطعات مهم و اصلی در جاروبرقی کلکتور نام دارد از این رو زمان بروز هر گونه خرابی و مشکل در این قطعه باید سریعا نسبت به رفع و عیب یابی آن اقدام کنید که در این بین جرقه زدن کلکتور به خاطر استفاده زیاد از دستگاه و فشار زیادی که به موتور می آید رخ می دهد و البته در این بین نوسانات برق، اتصالی در سیم پیچ داخلی و حتی کوتاهی زغال باعث می شود این مشکل به وجود آید که باید سریعا نسبت به رفع آن اقدام کنید.

آی بک امداد
آماده سرویس و پشتیبانی سریع خدمات و تعمیرات سیار در محل و منزل شماست . هر گونه تعمیرات یخچال و تعمیرات ماشین لباسشویی و ظرفشویی و تعمیرات تلویزیون ، تعمیرات کولر های آبی و گازی ، و لوازم خانگی برقی و تعمیرات لوازم برقی و تاسیساتی منزل ، و خدمات لوله کشی و سایر خدمات و تعمیرات برقی و مکانیکی منزل و محل کار خود را به ” آی بک امداد ” بسپارید . به منظور تماس و ارتباط با کارشناسان و تعمیرکاران و ارائه راهنمایی و مشاوره و اعزام‌ تعمیرکار فوری ، با شماره تماس فوری ☎️   ۰۹۱۲۰۲۸۳۴۲۲ و سایر شماره های درج شده در وبسایت تماس حاصل نمایید .

دلایل جرقه زدن کلکتور جاروبرقی

اگر متوجه خرابی دستگاه جاروبرقی شده اید و این به خاطر جرقه زدن قطعه کلکتور است باید بدانید که موارد زیر باعث بروز این مشکل می شود که باید توسط تعمیرکار حرفه ای بررسی و عیب یابی شود.

 • استفاده زیاد از دستگاه که باعث می شود به موتور جاروبرقی فشار بیاید و همین در ادامه باعث بالا بردن جریان کلکتور و البته جرقه زدن این قطعه می شود.
 • نوسانات بالای برق ساختمان منجر به آسیب به قطعه کلکتور می شود.
 • در این بین فراموش نکنید که برخی اوقات جرقه زدن کلکتور جاروبرقی به دلیل اتصالی سیم پیچجی داخلی رخ می دهد.
 • کوتاه شدن زغال جاروبرقی نیز یکی دیگر از دلایلی است که باعث بروز این مشکل می شود که با کوتاهی زغال و گیر کردن به کلکتور در آخر منجر به جرقه زدن این قطعه می شود.

💡حتما بخوانید: تعمیر جاروبرقی بوش در تهران 

توصیه هایی برای جلوگیری از جرقه در کلکتور جاروبرقی

حال که متوجه شدید که چه مواردی باعث جرقه زدن کلکتور جاروبرقی می شود در نظر داشته باشید که با انجام یک سری نکات می توانید مانع از بروز این مشکل شوید که به شرح زیر است.

 • عدم استفاده از دستگاه جاروبرقی در زمان های اوج مصرف
 • به هیچ وجه بیشتر از ۱۵ الی ۲۰ دقیقه جاروبرقی روشن نکنید چون به موتور آن فشار می آید و در آخر منجر به جرقه زدن کلکتور می شود.
 • در صورتی که بیشتر از ۲۰ دقیقه برای جارو کشیدن زمان لازم دارید حتما هر ۱۰ الی ۱۵ دقیقه جاروبرقی را خاموش کنید.
 • برخی اوقات جرقه زدن کلکتور به معنای پایان عمر این قطعه است که تنها با تعویض این قطعه مشکل شما حل خواهد شد.
 • هر چند وقت یکبار نسبت به بررسی و عیب یابی سیم و اتصالات داخلی جاروبرقی اقدام کنید چون هر گونه اتصالی باعث جرقه زدن کلکتور می شود.
 • مطمئن شوید که پریز برق به خوبی کار می کند و هیچ گونه مشکل برقی ندارد.

💡حتما بخوانید: تاریخچه جاروبرقی

تعمیر کلکتور جاروبرقی

در صورتی که مطمئن شدید که قطعه کلکتور جاروبرقی خراب شده است برای تعمیر آن ابتدا باید بفهمید که این قطعه در کجا قرار دارد که باید به شما بگوییم که وسط موتور می باشد و در بیشتر مواقع نزدیک به سیم جمع کن است که باید بعد از پیدا کردن آن عیب یابی کلکتور انجام و در صورت نیاز حتی این قطعه تعویض گردد تا مشکل جرقه زدن کلکتور حل شود.

توجه داشته باشید که اگر بعد از تعویض قطعه کلکتور باز هم مشکل پابرجاست باید نسبت به بررسی موارد زیر اقدام کنید.

 • شاید مشکل شما به خاطر عدم استفاده از زغال خوب باشد.
 • وجود هر گونه قطعی در پلاتین های سیم جمع کن باعث بروز این مشکل شده و باید بررسی و عیب یابی شود.
 • اگر به صورت سری موتور دستگاه بسته شده باشد باعث می شود این مشکل پیش آید.
 • چک کنید که جای فاز و نول به بالشتک درست باشد در غیر این صورت باعث جرقه زدن کلکتور جاروبرقی می شود.
 • عدم تنظیم بلبرینگ سر شافت باعث بروز این مشکل شده که باید بررسی و عیب یابی شود.
 • خراب شدن کلکتور که تنها با تعویض آن مشکل برطرف می شود.

آنچه مشخص است که با خرابی کلکتور تنها با تعویض این قطعه می توانید مشکل را برطرف کنید اما دقت داشته باشید که کار تعمیر و تعویض باید توسط تعمیرکار و تکنسین حرفه ای انجام شود که اگر تهران هستید برای اینکار کافیه شماره آی بک امداد را بگیرید.

نتیجه گیری

یکی از مشکلات جدی در زمان استفاده از جاروبرقی جرقه زدن قطعه کلکتور است که این به خاطر نوسانات برق ساختمان، استفاده زیاد از جاروبرقی، اتصالی کردن سیم پیچی داخلی و کوتاه شدن زغال است که باید بررسی و عیب یابی کنید و البته اگر نیاز باشد باید کلکتور تعویض گردد که این باید توسط تعمیرکار حرفه ای انجام شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *