علت جرقه زدن موتور جاروبرقی و نحوه رفع مشکل | تعمیرات آی بک امداد

جرقه زدن موتور جاروبرقی
📖 زمان مطالعه : ۴ دقیقه ⏲️

جاروبرقی وسیله ای مهم است که با استفاده از آن به راحتی می توانید در کوتاهترین زمان ممکن خانه را تمیز کنید اما در این بین ممکن است خراب شود که علاوه بر کاهش قدرت مکش جاروبرقی، سر و صدای زیاد جاروبرقی، سوختن موتور در این بین موتور جاروبرقی یا قطعات داخلی آن چون کلکتور و ذغال موتور جرقه بزند که بسته به کوچک یا بزرگ بودن جرقه و رنگ آن می توانید علت آنرا پیدا و نسبت به تعمیر جاروبرقی اقدام کنید. خرابی قطعات داخلی جاروبرقی از جمله کلکتور، گیر کردن ذغال موتور از دلایل جرقه زدن موتور جاروبرقی است که تنها توسط تعمیرکار باید عیب یابی و تعمیر شود و البته برای تعمیر جاروبرقی در تهران می توانید با شماره آی بک امداد تماس بگیرید.

چرا موتور جاروبرقی جرقه می زند؟

یکی از اجزاء و قطعات جاروبرقی که موتور نام دارد که در صورتی که بوی سوختگی و بوی بد از جاروبرقی بیاید احتمال سوختگی آن وجود دارد اما ممکن است با جرقه زدن موتور جاروبرقی همراه باشد که به خاطر خرابی کلکتور، گیر کردن ذغل موتور این اتفاق رخ دهد که در متن این مقاله به بررسی هر کدام از آنها خواهیم پرداخت اما فراموش نکنید که رفع این مشکل تنها توسط تعمیرکار باید انجام شود و اگر فنی کار و حرفه ای هستید می توانید علت جرقه زدن موتور جاروبرقی را پیدا و جاروبرقی را تعمیر کنید در غیر اینصورت از دست زدن به آن خودداری کنید چون باعث آسیب جدی به سایر قطعات آن خواهید شد.

با اینکه زمان جرقه زدن موتور جاروبرقی همه آنرا به خاطر اتصالی برق می دانند اما این یکی از دلایل بروز این مشکل است و آسیب دیدگی کلکتور و همچنین گیر کردن ذغال موتور جاروبرقی از دلایل دیگر جرقه زدن موتور جاروبرقی است که باید عیب یابی و تعمیر شود.

💡 حتما بخوانید: بررسی علت سر و صدای زیاد جاروبرقی و نحوه رفع آن

آی بک امداد
آماده سرویس و پشتیبانی سریع خدمات و تعمیرات سیار در محل و منزل شماست . هر گونه تعمیرات یخچال و تعمیرات ماشین لباسشویی و ظرفشویی و تعمیرات تلویزیون ، تعمیرات کولر های آبی و گازی ، و لوازم خانگی برقی و تعمیرات لوازم برقی و تاسیساتی منزل ، و خدمات لوله کشی و سایر خدمات و تعمیرات برقی و مکانیکی منزل و محل کار خود را به ” آی بک امداد ” بسپارید . به منظور تماس و ارتباط با کارشناسان و تعمیرکاران و ارائه راهنمایی و مشاوره و اعزام‌ تعمیرکار فوری ، با شماره تماس فوری ☎️   ۰۹۱۲۰۲۸۳۴۲۲ و سایر شماره های درج شده در وبسایت تماس حاصل نمایید .

چرا موتور جاروبرقی جرقه میزند؟

  • آسیب دیدگی کلکتور که بخاطر استفاده طولانی مدت و بدون وقفته از جاروبرقی است.
  • گیر کردن ذغال در موتور جاروبرقی
  • فرسودگی بلبرینگ موتور جاروبرقی باعث می شود که به قسمت کلکتور آرمیچر فشار بیاید و همین باعث جرقه زدن موتور جاروبرقی شود که عمده ترین دلیل آنرا گیر کردن ذغال می دانند که با تعویض ذغال جاروبرقی مشکل رفع خواهد شد.

بررسی مشکل جرقه زدن موتور جاروبرقی

به منظور تشخیص عیب کار جاروبرقی زمان جرقه زدن باید فنی کار باشید و یک تعمیرکار حرفه ای باشید در غیر اینصورت باز کردن جاروبرقی حتی ممکن است باعث آسیب جدی به سایر اجزاء و قطعات داخلی جاروبرقی شود از این رو در زمان بروز این مشکل با تعمیرکار تماس بگیرید و اگر تهران هستید برای تعمیر جاروبرقی در منزل کافیه با شماره آی بک امداد تماس بگیرید تا بعد از گفتن مشکل، استعلام قیمت و دادن آدرس محل و منزل شما سریعا تعمیرکار در آنجا حاضر و تعمیر جاروبرقی با سرعت در محل انجام شود.

💡 حتما بخوانید: قیمت و هزینه تعمیر جاروبرقی در منزل سال ۱۴۰۱

علت جرقه های درشت و قرمز در موتور جاروبرقی

زمانی که موتور جاروبرقی جرقه می زند بسته به درشت یا کوچک بودن جرقه و رنگ آن می توانید علت آنرا پیدا کنید که در صورت دیدن جرقه درشت و قرمز رنگ باید سریعا علت آنرا پیدا کنید و برای اینکار با تعمیرکار تماس بگیرید یا موارد زیر را انجام دهید.

جرقه های درشت و قرمز رنگ از موتور جاروبرقی به معنای آسیب دیدن موتور، بالشتک و آرمیچر است که به احتمال زیاد سوخته باشند که با باز کردن موتور و و وصل کردن به برق اگر بدون ایراد روشن شود به خاطر خرابی بالشتک یا آرمیچر است که در صورت خرابی آن باید تعویض شود.

علت جرقه های کوچک و آبی در موتور جاروبرقی

در صورتی که جرقه موتور جاروبرقی به صورت کوچک و آبی باشد به خاطر خرابی بالشتک یا کوتاه بودن ذغال موتور است که به راحتی با تعویض ذغال مشکل رفع خواهد شد. تعویض ذغال جاروبرقی باید توسط تعمیرکار انجام شود و اگر خودتان می خواهید دست به کار شوید باید ذغال با کیفیت تهیه کنید تا باعث افزایش طول عمر جاروبرقی شود.

توجه : در زمان خرید ذغال جاروبرقی بدانید که ذغال های نرم بهتر هستند و اینکه چرب و قابل لمس می باشند و اگر ذغال جاروبرقی از نوع سخت باشد به راحتی و در کوتاهترین زمان خراب می شوند.

💡 حتما بخوانید: تعمیر جاروبرقی سامسونگ در تهران

جرقه زدن موتور جاروبرقی به دلیل خرابی کلکتور

یکی از قطعات مهم جاروبرقی کلکتور نام دارد که در زمان خرابی این قطعه موتور جرقه می زند که بیشترین دلیل برای خرابی این قطعه به خاطر خراب شدن ذغال های جاروبرقی است که باید به موقع تعویض شود.

علت جرقه زدن ذغال جاروبرقی

زمانی که زغال کوتاه و تمام شود باید سریعا آنرا عوض کنید در غیر اینصورت موتور جاروبرقی شروع به جرقه زدن می کند . در واقع با کوتاهی ذغال بین کلکتور و ذغال فاصله ایجاد می شود و همین کافیست تا موتور شروع به جرقه زدن کند.

در زمان گیر کردن، ساییده شدن ذغال جاروبرقی باید سریعا آنرا با ذغال جدید عوض کنید در غیر اینصورت شاهد جرقه های کوچک و آبی رنگ خواهید بود.

نتیجه گیری

علاوه بر سوختگی موتور جاروبرقی، کاهش قدرت مکش جاروبرقی و همچنین داغ کردن جاروبرقی اگر ذغال و کلکتور خراب شده باشد باعث جرقه زدن موتور جاروبرقی می شود که مهمترین دلیل خرابی کلکتور به خاطر استفاده طولانی مدت از جاروبرقی یا کوتاه شدن ذغال است به همین دلیل باید بیشتر از ده دقیقه از جاروبرقی استفاده نکنید تا خراب نشود که البته در برخی از مدل های آن ترموستات وجود دارد که با رسیدن به ده دقیقه پیش از داغ کردن جاروبرقی آنرا خاموش می کند.

💡 حتما بخوانید: علت داغ کردن جاروبرقی و نحوه رفع آن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *