کلید VRD در دستگاه جوش اینورتر چیست؟

📖 زمان مطالعه : ۴ دقیقه ⏲️

تکنولوژی اینورتر در صنعت جوش باعث کاهش وزن و ابعاد دستگاه جوش و بالا رفتن توان تولید دستگاه شده است. شما با خرید دستگاه جوش اینورتر مرتبط با روش های  جوشکاری و مهارت و تخصص کافی در این زمینه باعث افزایش کیفیت جوش خواهید شد که البته برخی اوقات بخاطر ولتاژی های بالای دستگاه احتمال برق گرفتگی جوشکاری وجود دارد که با نصب کلید VRD در دستگاه جوش اینورتر عملا ولتاژ و جریان برق قابل کنترل است و همین باعث کاهش خطر برق گرفتگی، سوراخ شدن فلز در زمان جوشکاری می شود.

جوشکاری سریع و راحت با ولوم های دستگاه جوش اینورتر

با تمام فواید دستگاه جوش اینورتر باز هم امکان برق گرفتگی، چسبیدن الکترود به فلز و حتی سوراخ شدن فلز در زمان جوشکاری وجود دارد که با اضافه شدن ولوم های Current، Arc Force و Hot Start و در عین حال کلیدهای مختلفی مانند TIG، VRD و SYN سرعت جوشکاری بیشتر و ایمنی جوشکار فراهم می شود و باعث افزایش کیفیت جوش می شود.

انواع ولوم های دستگاه جوش ولوم current

با این ولوم ها قابلیت تنظیم شدت جریان دستگاه جوش وجود دارد.

شرکت اورین الکتریک ، تولید کننده انواع دستگاه جوشکاری رکتی فایر ، تکفاز و سه فاز اینورتری ، دستگاه جوشکاری CO2 ، و دستگاه جوش آرگون و برش پلاسما ، آماده ارائه و فروش محصولات تولیدی و همچنین خدمات درخواستی به مشتریان محترم ، می باشد . به منظور تماس با کارشناسان و ارائه راهنمایی و مشاوره ، با شماره ☎️   ۰۹۱۲۱۲۶۰۱۴۲ و سایر شماره های درج شده در سایت تماس حاصل نمایید.

شماره تماس اورین الکتریک

 

ولوم arc force یا قدرت قوس الکتریکی

ایجاد قوس یکنواخت و ملایم با نفوذ بالا و نچسبیدن الکترد به قطعه کار از مزایای این ولوم جوشکاری است.

 • کاهش زمان جوشکاری
 • نچسبیدن الکترود در زمان جوشکاری
 • افزایش کیفیت جوشکاری
 • سوراخ نشدن فلز در زمان جوشکاری
 • افزایش توان و قدرت دستگاه جوش
 • راحت شدن جوشکاری
 • حفظ قوس الکتریکی

ولوم hot start

سرد یا مرطوب بودن الکترود از دلایل اصلی چسبیدن الکترود در زمان جوشکاری اس که با ولوم Hot Start، عملا قوس الکتریکی تنظیم و مانع از بروز این مشکل و عیب جوش می شود.

قابلیت ها و کلیدهای روی اینورتر جوشکاری

علاوه بر ولوم های دستگاه جوش یک سری کلید وجود دارد که با اضافه کردن به دستگاه جوش اینورتر می توانید از قابلیت های آن بهره مند شوید.

کلید VRD

این کلید باعث کاهش ولتاژ دستگاه جوش و جلوگیری از برق گرفتگی جوشکار می شود. حتی با روشن شدن کلید VRD عملا می توانید به جوشکاری قطعات فلزی با ضخامت کم بپردازدی و نگران سوراخ شدن فلز نباشید چون این کار رخ نمی دهد.

توجه در زمان جوشکاری روی فلز رنگی از روشن کردن کلید VRD خوددداری کنید چون باعث مسمومیت شما خواهد شد.

کلید TIG

تبدیل حالت دستی دستگاه جوش به تنگستن با این کلید انجام می شود.

کلید SYN

دقت داشته باشید که برای هر روش جوشکاری و با توجه به ضخامت قطعه فلز باید اندازه و سایز الکترود را مشخص کنی و به تنظیم دستگاه جوش بپردازید با روشن کردن کلید SYN دیگر نیازی به تنظیم دستگاه نیست چون می توانید هر الکترودی را با دستگاه جوش استفاده کنید.

کلید VRD در اینورتر چیست؟

VRD مخفف  Voltage Reduction Device و به معنای کاهنده ولتاژ می باشد. در واقع با اضافه شدن این کلید به دستگاه جوش اینورتر در صورت افزایش میزان ولتاژ شما با روشن کردن این کلید باعث کنترل ولتاژ و کاهش آن به مقدار ۱۲ ولت می شود که همین مانع از آسیب به جوشکار می شود.

برخی اوقات به خصوص در جوشکاری اسکلت فلزی ساختمان به خاطر ولتاژ بالا و مکث سه ثانیه ای احتمال برق گرفتگی جوشکار وجود دارد که با اضافه شدن کلید VRD حتی با افزایش ولتاژ قابلیت کنترل آن و کاهش آسیب به جوشکار وجود دارد.

کاربرد VRD در دستگاه جوش اینورتر چیست؟

طبق استاندارد ۱۶۷۷.۲ استرالیا مقدار ولتاژ قابل قبول برای جوشکاری DC باید کمتر از ۳۵ ولت باشد و از آن طرف باید مقدار ولتاژ برای خروجی AC به میزان کمتر از ۲۵ ولت برسد. به دلیل اینکه در زمان جوشکاری به خاطر مکث ۳ ثانیه ای یا ولتاژ بالا احتمال برق گرفتگی جوشکار وجود دارد با اضافه کردن این کلید به دستگاه جوش اینورتر عملا در زمان افزایش ولتاژ، مقدار آن کاهش می یابد و همین منجر به افزایش ایمنی جوشکار می شود.

روش های کاهش مقدار ولتاژ دستگاه جوش با کلید VRD

این سیستم به سه روش می تواند باعث کاهش ولتاژ دستگاه جوش شود.

 • زمانی که مقدار OCV از ۲۰۰ اهم بیشتر باشد کلید VRD باعث کاهش این مقدار ولتاژ و رساندن آن به سطح امن تر می شود.
 • با استفاده از کلید VRD حتی در زمان کاهش مقاومت مدار از ۲۰۰ اهم این مقدار به حداکثری OCV خواهد رسید.
 • اگر مقاومت مدار در حدود ۲۰۰ اهم و حتی بیشتر از این مقدار باشد کلید VRD آنرا محدود می کند.

رعایت نکات ایمنی در زمان کار با دستگاه جوش

اگر کلید VRD روی دستگاه جوش وجود داشته باشد پیش از شروع فرآیند جوشکاری و روشن کردن آن باید از سالم بودن این کلید مطمئن شوید که شما می توانید از ابزار تست استفاده کنید و اگر این کلید به درستی  کار نکند تا زمان رفع آن از جوشکاری با این دستگاه صرف نظر کنید.

اطمینان از سالم بودن عملکرد VRD

 1. مطمئن شوید که دستگاه جوش به برق وصل نیست.
 2. از وصل نبودن انبر الکترود به برق نیز مطمئن شوید.
 3. در قسمت ترمینال خروجی دستگاه جوش باید الکترود های تست را وصل کنید.
 4. شروع به فعال کردن مدار ثانویه منبع برق جوشکاری کنید.
 5. حداکثر میزان ولتاژ در قسمت ترمینال خروجی برق دستگاه جوش را ثبت کنید.
 6. در این زمان باید ولتاژ در حالت C کمتر از ۳۵ ولت و در خروجی c مقدار آن ۲۵ ولت باشد.

نتیجه گیری

در صورت وارد آمدن شوک الکتریکی به جوشکار در زمان جوشکاری اسکلت فلزی علاوه بر صدمه به اجزای بدن جوشکار حتی احتمال سقوط را به همراه دارد از این رو می توانید با اضافه کردن کلید VRD باعث پیشگیری از این حادثه شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *