آشنایی با انواع ولوم های دستگاه جوش اینورتر

📖 زمان مطالعه : ۴ دقیقه ⏲️

یکی از مهمترین وسایل جوشکاری دستگاه جوش است که انواع مختلفی از آن با توجه به روش و فرآیند جوش دادن فلزات وجود دارد. با وجود تکنولوژی اینورتری در دستگاه جوش امروزه علاوه بر سبک وزن بودن، افزایش قدرت دستگاه می توان از ولوم دستگاه جوش برای کنترل سطح ولتاژ و جریان جوشکاری استفاده کرد. در واقع با استفاده از ولوم جوشکاری می توانید با سرعت بیشتری جوشکاری کنید و مانع از چسبیدن الکترود به سطح فلز شوید و علاوه بر افزایش کیفیت جوش مانع از سوراخ شدن قطعه فلز در حین جوشکاری شوید. آشنایی جوشکاران  با انواع ولوم های دستگاه جوش اینورتری باعث می شود که با بهترین کیفیت باعث جوش دادن فلزات شوند و همچنین با وجود کلیدهای VRD، TIG و کلید SYN کیفیت جوشکاری را بالا خواهند برد.

مزایای دستگاه جوش اینورتر

تکنولوژی اینورتر در صنعت جوشکاری باعث کاهش وزن دستگاه جوش شد و بغیر از این باعث کاهش گرمای شدید در حین روشن شدن دستگاه جوش و بالا بردن توان مصرفی آن شده است. البته با وجود افزایش قیمت دستگاه جوش اینورتری نسبت به دستگاه های جوش قدیمی شاید برخی فکر کنند که پیچیدگی زیادی دارد اما وجود یک سری قابلیت ها به خصوص ولوم دستگاه جوش باعث سهولت فرآیند جوشکاری شده است.

شرکت اورین الکتریک ، تولید کننده انواع دستگاه جوشکاری رکتی فایر ، تکفاز و سه فاز اینورتری ، دستگاه جوشکاری CO2 ، و دستگاه جوش آرگون و برش پلاسما ، آماده ارائه و فروش محصولات تولیدی و همچنین خدمات درخواستی به مشتریان محترم ، می باشد . به منظور تماس با کارشناسان و ارائه راهنمایی و مشاوره ، با شماره ☎️   ۰۹۱۲۱۲۶۰۱۴۲ و سایر شماره های درج شده در سایت تماس حاصل نمایید.

شماره تماس اورین الکتریک

 

ولوم دستگاه جوش چیست؟

این ولوم ها طوری ساخته شده اند که با تنظیم آنها قابلیت کنترل جریان و سطح ولتاژ دستگاه جوش را دارید و عملا باعث تغییر میزان نفوذ جوش خواهید شد. با وجود ولوم دستگاه جوش علاوه بر سهولت در فرآیند جوشکاری و همچنین کیفیت بالای جوش می توانید مانع از چسبیدن الکترود به سطح فلز شوید.

انواع ولوم های دستگاه جوش اینورتر

بر روی دستگاه های جوش اینورتری که امروز در بازار وجود دارد انواع ولوم های Current، Arc Force و Hot Start و در عین حال کلیدهای مختلفی مانند TIG، VRD و SYN وجود دارد که در این مقاله به توضیح آنها خواهیم پرداخت.

انواع ولوم های دستگاه جوش ولوم current

با استفاده از این ولوم به راحتی امکان تنظیم شدت جریان وجود دارد و می توانید میزان جریان خروجی دستگاه جوش را تنظیم کنید.

ولوم arc force یا قدرت قوس الکتریکی

افزایش قدرت و همچنین پایداری بالای قوس الکتریکی از جمه مزایا این ولوم است که به راحتی در جوشکاری الکترود دستی (SMAW) مورد استفاده قرار می گیرد. با استفاده از این ولوم دستگاه جوش یک قوس یکنواخت و البته ملایم با نفوذ بالا خواهید داشت و باعث می شود الکترود به سطح قطعه نچسبد و در صورت چسبیدن به سطح قطعه فلز به جوشکاری ادامه دهد.

توجه داشته باشید که با تنظیم ولوم arc force عملا شما باعث افزایش طول قوس الکتریکی خواهید شد و همین باعث روانتر شدن حوضچه جوش می شود.

مزایای تکنولوژی arc force در دستگاه جوش اینورتر

از جمله مزایای این تکنولوژی می توان به موارد زیر اشاره کرد.

  1. زمان جوشکاری را کاهش می دهد.
  2. مانع از چسبیدن الکترود می شود.
  3. باعث افزایش کیفیت جوش می شود.
  4. قطعه فلز در حین جوشکاری سوراخ نمی شود.
  5. قدرت و توان دستگاه جوش بالاتر می رود.
  6. جوشکاری را آسان تر می کند.
  7. حفظ قوس الکتریکی

ولوم hot start

یکی از دلایل چسبیدن الکترود به قطعه فلز سرد بودن یا مرطوب بودن الکترود است از این رو خیلی مهم است که در شروع کار با دستگاه جوشکاری حتما میزان ولتاژ و قوس الکتریکی آن تنظیم شده باشد که با استفاده از  ولوم Hot Start، این کار به خوبی انجام می شود. این ولوم عملا باعث می شود که قوس الکتریکی تنظیم شود و مانع از چسبیدن الکترود شود.

قابلیت ها و کلیدهای روی اینورتر جوشکاری

بغیر از ولوم های دستگاه جوش یک سری کلید وجود دارد که شما با نصب روی دستگاه جوش می توانید از قابلیت های و مزایای آن بهره مند شوید.

کلید VRD

یکی از معایب جوشکاری اسکلت فلزی ساختمان احتمال برق گرفتگی جوشکار است از این رو با نصب کلید VRD عملا باعث کاهش سطح ولتاژ دستگاه جوش و افزایش ایمنی جوشکار می شود. بغیر از این زمان جوشکاری روی قطعات با ضخامت کم عملا قطعه سوراخ نمی شود و به بهترین نحو کار جوشکاری انجام می شود. دقت داشته باشید که که به هیچ وجه در زمان جوشکاری روی سطح فلز رنگی کلید VRD را روشن نکنید چرا که بر اثر گازهای حاصل شده ازرنگ فلز و جوش الکترود باعث مسمومیت شما خواهد شد.

کلید TIG

با این کلید به راحتی می توانید دستگاه جوش اینورتر را از حالت دستی به تنگستن تغییر دهید.

کلید SYN

یکی از روش های جوشکاری به نام جوشکاری دستی است که باید با استفاده از اندازه و سایز الکترود دستگاه جوش را انتخاب کنید در صورتی که با روشن کردن این کلید عملا می توانید هر نوع الکترودی را انتخاب کنید تا دستگاه به صورت هوشمندانه تنظیم شود.

2 دیدگاه برای “آشنایی با انواع ولوم های دستگاه جوش اینورتر

  1. کورش گفته:

    افراد سودجو و تعمیرکار و فروشندگان دستگاه تک ولم برای راحتیه کارخودشون،شایعی براین مبنی که ولم دوم وسوم هیچ کاربردی ندارد،البته جوشکارای مبتدی و تازه کار خانگی که پایه صندلی شکسته خانه شان را جوش میدهند،این گفته را تاییدمیکنند چون مبتدی هستند و نمیدانند این ولمها در کدام قسمت جوشکاری نقش دارد.البته در دستگاهای بدونه مارک و نامعتبر و بی اصالت و دستساز ،این ولمها دکوری هست،چون تکنولوژی و علم نصب سیمهای این ولمها راندارند و اصلا” نمیدانند این ولمها درکدام قسمت جوشکاری نقش دارد.حتی جوشکارای حرفه ای هم نقش کامل این ولمها رانمیدانند و تاثیر این ولمهارا فقط در نفوذجوش و جوش ورقهای نازک و هات استاربودن ولم سوم میدانند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *