پرده جاذب اشعه جوشکاری

📖 زمان مطالعه : ۴ دقیقه ⏲️

جوشکاری را جزو بهترین مشاغل فنی دنیا می دانند که علاوه بر دستمزد و درآمد بالای جوشکاری با داشتن مدرک بین المللی جوشکاری و همچنین داشتن مهارت ها و تخصص های لازم می توانید مهاجرت کاری در کشورهای مختلف اروپا و آمریکا را بگیرید. البته بغیر از مزایای شغل جوشکاری یک سری خطرات و معایب به همراه دارد که به دلیل وجود گرمای زیاد، سر و صدای بالا و همچنین بخارات جوشکاری هر جوشکار در معرض انواع بیماری ها قرار دارد و حتی می تواند باعث آسیب به اطرافیان و کسانی باشد که در نزدیکی محل جوشکاری هستند. یک جوشکاری حرفه ای با رعایت نکات ایمنی و همچنین پوشیدن لباس، کلاه ماسک جوشکاری می تواند خود را در برابر خطرات جوشکاری در امان قرار دهد و البته با نصب پرده جاذب اشعه جوشکاری باعث کنترل دما، سر و صدا و همچنین بخارات جوشکاری شود.

پرده جاذب اشعه جوشکاری چیست؟

در حین جوشکاری و جوش دادن دو فلز انواع اشعه ماورای بنفش UV و همچنین اشعه مادون قرمز IR ساطع می شود که در صورت نپوشیدن عینک یا کلاه ماسک جوشکاری بر اثر نگاه کردن به آنها باعث برق زدگی چشم می شود. از علائم برق زدگی چشم می توان به درد، سوزش، ریزش اشک، التهاب و ورم چشم و بی خوابی اشاره کرده که با وجود اینکه برخی از قطره چشم استفاده می کنند اما در طولانی مدت باعث آسیب جدی به قرینه چشم می شود. با این اوصاف یک جوشکار باید قبل از شروع فرآیند جوشکاری ابتدا لباس و کلاه ماسک مناسب بپوشد و برای گرفتن اشعه جوشکاری برای اطرافیان حتما پرده جاذب را نصب کند. پرده جاذب که به صورت پاراوان است به راحتی اشعه های جوشکاری را جذب می کند و حتی باعث کنترل دما، سر و صدای جوشکاری می شود.

شرکت اورین الکتریک ، تولید کننده انواع دستگاه جوشکاری رکتی فایر ، تکفاز و سه فاز اینورتری ، دستگاه جوشکاری CO2 ، و دستگاه جوش آرگون و برش پلاسما ، آماده ارائه و فروش محصولات تولیدی و همچنین خدمات درخواستی به مشتریان محترم ، می باشد . به منظور تماس با کارشناسان و ارائه راهنمایی و مشاوره ، با شماره ☎️   ۰۹۱۲۱۲۶۰۱۴۲ و سایر شماره های درج شده در سایت تماس حاصل نمایید.

شماره تماس اورین الکتریک

 

‌اشعه‌های ناشی از جوشکاری‌

با استفاده از انواع نور مرئی همچون نور طبیعی و نور مصنوعی مانند نور لامپ ها به راحتی امکان دیدن اشیاء وجود دارد اما در این بین یک سری اشعه در جوشکاری وجود دارد که دیدن آن باعث آسیب به چشم می شود. اشعه ماورای بنفش و مادون قرمز در حین جوشکاری به خاطر ذوب و التهاب فلز گداخته ایجاد می شود که در اثر نگاه مستقیم به آن چشمان خسته، سرخ و با درد شدید همراه می شود. بنابراین خیلی مهم است که در حین جوشکاری از بهترین عینک و کلاه ماسک جوشکاری استفاده کنید.

۱-اشعه uv

اشعه uv در زمانی که جوشکاری بین فلزات ایجاد می شود تولید می شود که در زمان تماس پوست با این اشعه دچار سوختگی جوشکاری می شود و همچنین با نگاه کردن مستقیم به اشعه ماورای بنفش باعث آسیب جدی به عدسی چشم خود خواهید شد و دچار بیماری قوز قرینه می شوید.

۲-مادون قرمز IR

این اشعه نیز به مانند اشعه UV  به سطح  پوست شما آسیب می رساند.

‌مواد تشکیل دهنده پرده جاذب اشعه جوشکاری

کار جوشکاری در کارگاه ها و حتی جوشکاری اسکلت فلزی ساختمان ممکن است باعث آسیب به دیگران شود به خصوص اینکه با نگاه کردن به نور جوشکاری دچار برق زدگی چشم می شوند و بر اثر پاشش ذرات مذاب دچار سوختگی خواهند شد. از این رو شما می توانید علاوه بر رعایت نکات ایمنی و پوشیدن لباس جوشکاری از پرده جاذب برای ایمن قرار دادن دیگران و اطرافیان در برابر خطرات جوشکاری استفاده کنید. این پرده از جنس ماده پی وی سی و البته وینیل ورقه ورقه است که کاملا شفاف است در انواع مختلف وجود دارد.

انواع پرده جاذب اشعه جوشکاری

  1. Stand alone welding strip curtains
  2. Sliding welding curtains
  3. Movable welding curtains
  4. Stand alone welding screen

سه مدل ابتدایی که ذکر کردیم از نوع پرده ای هستند و فقط نحوه نصب  آنها متفاوت است. در نوع چهارم جنس آن از وینیل است و کمی سفت تر است و پرده ای نیست و به نوعی به طلق شباهات دارد. برای خرید پرده جاذب باید طول و عرض را سفارش دهید.

جنس پرده جاذب جوشکاری ضد حریق است و علاوه بر جذب انواع نور جوشکاری به راحتی دما، سرو صدا را کنترل می کند و باعث جلوگیری از پاشش بخارات جوشکاری می شود.

مزایای استفاده از پرده جاذب اشعه جوشکاری

شما با نصب پرده جاذب اشعه جوشکاری علاوه بر بهره مندی از مزایای آن باعث می شوید که کسانی که در محیط جوشکاری هستند در امان باشند.

۱-کنترل دمای جوشکاری

یکی از موارد که در جوشکاری انجام می شود ایجاد دمای بالا است تا با گرمای بالا باعث ذوب فلزات شود از این رو با استفاده از این پرده جاذب می توانید دمای محیط جوشکاری را کنترل کنید.

۲-کاهش سر و صدا

بغیر از خطرات جوشکاری که گفتیم به چشم، پوست و حتی ریه جوشکاری آسیب می رساند سر و صدای بالایی دارد که می تواند باعث سوت کشیدن پرده گوش، تحریک اعصاب و همچنین کاهش قدرت شنوایی شود از این رو با نصب پرده جاذب اشعه جوشکاری باعث کاهش این سر و صدا خواهید شد.

۳-کاهش بخارات حاصل از جوشکاری

در حین جوشکاری بر اثر ذوب فلزات یک سری دود منتشر می شود که استشمام آنها باعث آسیب به ریه جوشکار می شود و حتی سرطان ریه را به همراه می آورد. البته آسیب های دود جوشکاری با توجه به نوع فلز متفاوت است با این حال می توانید با نصب این پرده جاذب و نصب دستگاه تهویه دود جوشکاری باعث کاهش بخارات جوشکاری شوید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *