شش توصیه مهم جهت بهبود فرآیند بازرسی چشمی

📖 زمان مطالعه : ۳ دقیقه ⏲️

جوشکاری شغلی مهم در صنایع مختلف خودرو سازی، کشتیرانی، انتقال نفت و گاز و حتی اسکله دریایی و ناوگان جنگی و هواپیمایی است از این رو باید یک بازرس جوش بتواند کیفیت سازه های جوشی را بررسی کند. در واقع برای ساخت انواع قطعات خودرو، کشتی و … باید یک بازرس جوش وجود داشته باشد که با استفاده از روش های غیر مخرب یا مخرب بتواند عیوب جوشکاری را حین و بعد عملیات پیدا کند. یکی از روش های ابتدایی برای کارکنان بازرسی استفاده از روش بازرسی چشمی است که روشی غیر مخرب است که با انواع وسایلی چون ذره بین،بروسکوپ، میکروسکوپ، چشم، اندوسکوپ، سنجه باید عیوب جوشکاری را پیدا کنند از این رو در این مقاله شش توصیه مهم جهت بهبود فرآیند بازرسی چشمی شرح خواهیم داد.

شرکت اورین الکتریک ، تولید کننده انواع دستگاه جوشکاری رکتی فایر ، تکفاز و سه فاز اینورتری ، دستگاه جوشکاری CO2 ، و دستگاه جوش آرگون و برش پلاسما ، آماده ارائه و فروش محصولات تولیدی و همچنین خدمات درخواستی به مشتریان محترم ، می باشد . به منظور تماس با کارشناسان و ارائه راهنمایی و مشاوره ، با شماره ☎️   ۰۹۱۲۱۲۶۰۱۴۲ و سایر شماره های درج شده در سایت تماس حاصل نمایید.

شماره تماس اورین الکتریک

 

وظایف بازرسان جوشکاری

یکی از مشاغل مرتبط با شغل جوشکاری به نام بازرسی جوش است که از اهمیت ویژه ای برخوردار است. در واقع یک کارمند بازرسی باید قبل از جوشکاری از سلامت جوشکاری مطمئن شود و کدها و استانداردهای لازم به آنها گوشزد کند و در حین و بعد جوشکاری نیز کیفیت سازه جوشی را بررسی کند و در صورت مشاهده انواع عیوب جوش آنرا برطرف کند. قطعا خیلی مهم است یک بازرس جوش بتواند عیب جوش را به روش های مختلف غیر مخرب و مخرب بررسی کند تا از تولید انبوه سازهای جوش با عیوب جوش جلوگیری کند و کار با کیفیت تحویل داده شود.

  1. آموزش های لازم را برای استفاده از انواع ابزار بازرسی دیده باشد.
  2. به راحتی بتواند براساس الزامات تعیین شده تفسیر کند.
  3. صلاحیت کافی در تشخیص عیوب جوشکاری داشته باشد.
  4. اطلاعات دقیقی از نحوه ثبت اطلاعات حاصل از بازرسی داشته باشد.

شش توصیه مهم جهت بهبود فرآیند بازرسی چشمی

تمام کارکنان بازرسی جوش باید از انواع آزمون های غیر مخرب و مخرب برای پیدا کردن عیوب جوشکاری و بررسی کیفیت سازه های جوشی استفاده کنند. در این بین یکی از روش های ساده روش بازرسی چشمی است که در اینجا ۶ مورد از نکات مهم که باعث می شود در بازرسی چشمی موفق باشید را شرح خواهیم داد.

۱-استفاده از بازرسان دارای صلاحیت

باید دقت شود که از کارکنان و بازرسانی استفاده شود که تمام آموزش های لازم را دیده باشند و از نظامنامه های مربوطه استفاده کنند. بغیر از آن باید سلامت جسمی لازم داشته باشند و به صورت دوره ای حتما تحت معاینه چشمی قرار گیرند تا مطمئن شوند که دید کاملی دارند.

۲-فراهم نمودن پیش شرط ها

به منظور بازرسی چشمی باید حتما نور کافی وجود داشته باشد تا بتوان جوشکاری با کیفیت عالی انجام شود. دقت داشته باشید با توجه به اینکه فعالیت برخی از کارگاه ها بعد از تاریکی است باید نور کافی در محیط جوشکاری فراهم شود.

  1. نور مناسب: خیلی مهم است که نور مناسبی در کارگاه و دفتر کار به منظور انجام بازرسی جوش وجود داشته باشد.
  2. دسترسی به سطح: یک بازرس باید زاویه دید بیش از ۳۰ درجه داشته باشد.

۳-استفاده صحیح از تجهیزات

بازرسان جوش علاوه بر داشتن دانش و مهارت کافی باید از ابزار آلات و تجهیزات خوب استفاده کنند. در این بین سنجه یکی از مهمترین وسایل بازرسی چشمی است که از اندازه های مختلف برای اندازه گیری و مقایسه نتایج استفاده می شود.

۴-بزرگنمایی جهت دید بهتر

به منظور دیدن برخی از عیوب باید از انواع وسایل ذره بین و یا آینه مخصوص استفاده شود.

۵-استفاده از مواد آشکارکننده

چنانچه نیاز باشد باید از سایر روش های بازرسی چون آزمون غیر مخرب مایعات نفوذ برای پیدا کردن ترک های سطحی جوشکاری استفاده شود.

۶-بازرسی در مراحل گوناگون

بر طبق استاندارد ISO3834 باید قبل، حین و بعد از جوشکاری حتما بازرسی جوش انجام شود.

س

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *