۱۰ ابزار ضروری برای جوشکاران مبتدی

📖 زمان مطالعه : ۳ دقیقه ⏲️

شاید دستمزد و حقوق بالای جوشکاری باعث شود که خیلی از کارآموزان به سمت یادگیری این شغل و حرفه بروند اما باید خطرات شغل جوشکاری را نیز در نظر بگیرند. بلند کردن اجسام سنگین، کار در ارتفاع، خطر برق زدگی چشم در جوشکاری، مشکلات تنفسی تنها بخشی از خطرات شغل جوشکاری است به خصوص اینکه اگر مهارت کافی و تجهیزات خوب نداشته باشید با بروز انواع عیوب جوش و سوراخ شدن فلز در هنگام جوشکاری، پاشش جرقه های جوش و مواد مذاب و… همراه است. در صورتی که تازگی با ثبت نام در آموزشگاه جوشکاری به دنبال یادگیری این حرفه هستید بهتر است با ۱۰ ابزار ضروری برای جوشکاری مبتدی آشنا شوید تا در زمان بالا بردن مهارت خود نسبت به خرید بهترین وسایل جوشکاری اقدام کنید.

۱۰ ابزار ضروری برای جوشکاران مبتدی

یک جوشکار حرفه ای علاوه بر داشتن مهارت، تخصص لازم و تجربه کاری باید به خوبی با انواع وسایل جوشکاری آشنا باشد و بهترین آنها را در اختیار داشته باشد و با پوشیدن کلاه ماسک جوشکاری، لباس جوشکاری و رعایت نکات ایمنی باعث مراقبت از خود در برابر خطرات شغل جوشکاری شود.

ابزارهای ضروری برای جوشکاری

بغیر از دستگاه جوش، برای پیش بردن جوشکاری باید یک سری تجهیزات دیگر را به همراه داشته باشدی که در این مقاله به ۱۰ ابزار ضروری برای جوشکاران مبتدی که برای اندازه گیری دقیق، برش  دقیق و جوشکاری تمیز و دقیق نیاز است معرفی خواهیم کرد.

۱-دستگاه برش پلاسما

به منظور برش اشکال مختلفی از فلزات و قطعات کار نیاز به داشتن دستگاه برش پلاسما دارید. هر چند که با سایر ابزارهای برش از جمله واترجت با آب، سنگ فرز و… قادر به برش انواع فلزات هستید اما این دستگاه برش کاملا دقیق، به صرفه است و برش های دقیقی با حداقل سرباره انجام می دهد.

۲-چرخ دستی جوشکاری

به وسیله ای که با استفاده از آن می توانید وسایل و تجهیزات جوشکاری را حمل کنید و در جای مناسب نگه دارید گفته می شود که این وسایل از جنس فولاد ضد زنگ هستند.

۳-ماسک ایمنی جوشکاری

به منظور جلوگیری از برق زدگی جوشکاری و پیشگیری از آسیب چشم در برابر اشعه های مادون قرمز؛ ماورای بنفش و پاشش جرقه های جوشکاری به خصوص در جوشکاری MIG و TIG یا Arc نیاز به پوشیدن این کلاه ماسک جوشکاری دارید.

علاوه بر موارد ذکر شده پوشیدن کلاه ماسک جوشکاری باعث می شود که از صورت و گردن شما نیز در برابر سوختگی محافظت شود.

۴-گیره های جوشکاری

به وسیله ای گفته می شود که با استفاده از آن می توانید به صورت محکم و مشخص قطعه کار را نگه دارید. کار کردن با گیره های جوشکاری راحت است.

۵-مینی فرز

یکی از دلایل بروز عیب جوش و تخلخل در اتصال به خاطر کثیفی و آلودگی سطحی روی فلز است که از مینی فلز برای تمیز کردن فلز قبل از شروع جوشکاری و حتی برای برش فلزات استفاده می شود.

۶-دستکش جوشکاری

برای محافظت دستان خود در برابر آسیب دیدگی و سوختگی علاوه بر پوشیدن لباس آستین دار بلد باید از دستکش جوشکاری استفاده کنید.

۷-کپسول آتش نشانی

قطعا حادثه خبر نمی کند بنابراین داشتن یک کپسول آتش نشانی در شغل جوشکاری ضروری است.

۸-الکترود

با توجه به نوع فلز، روش جوشکاری باید الکترود مناسب را بخرید.

۹-تراز

با داشتن این وسیله به خوبی می توانید سطح را در جای مناسب قرار دهید و به صورت دقیق تری فلزات را بهم جوش بزنید.

۱۰-متر

به منظور اندازه گیری دقیق طول فلزات علاوه بر استفاده از خط کش فولادی باید یک متر مناسب به همراه داشته باشید.

نتیجه:

دقت داشته باشید که خرید بهترین دستگاه جوشکاری و تمام ابزار ضروری در شغل جوشکای باعث پیشرفت کار شما و بالا بردن ایمنی کار می شود.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *