کاربرد پلی یورتان در صنایع مختلف

کاربرد پلی یورتان
📖 زمان مطالعه : ۵ دقیقه ⏲️

با اینکه شاید بیشتر از پوشش پلی یورتان در صنعت پوشش دهی خطوط لوله نفت، گاز، آب، فاضلاب و میعانات پتروشیمی شنیده باشید اما در پلی یورتان ها به خاطر ماهیت واکنش دهنده و خصوصیات فیزیکی و شیمیایی که دارد در صنایع مختلف از جمله صنعت ساختمان، پزشکی، پوشش، پوشاک، خودروسازی، صنایع دریایی، لوازم خانگی، کفپوش و… استفاده می شود. در واقع کاربرد پلی یورتان تنها به ضد خوردگی، محافظت کاتدی در صنعت پوشش لوله خلاصه نمی شود بلکه به عنوان درزگیر، پوشش، چسب، سیستم های ضد آب در صنعت ساختمان و همچنین در صنایع مختلف مورد استفاده قرار می گیرد.

کاربرد پلی یورتان در صنعت ساختمان

انواع محصولات پلی یورتان چون درزگیر، چسب، پوشش ، سیستم های ضد آب وجود دارد که در صنعت ساختمان سازی مورد استفاده قرار می گیرد. در واقع خصوصیات و ویژگی های محصولات پلی یورتان در صنعت ساختمان شاما اتصال و چسبندگی قوی، مقاومت کششی خوب، انعطاف، سختی، مقاومت در برابر نفت و حلال ها، مقاومت در برابر اشعه ماورای بنفش و… باعث است شده است که کاربرد ویژه ای در این صنعت داشته باشد و در قسمت های مختلف ساختمان مورد استفاده قرار گیرد که با آن علاوه بر خنک شدن خانه باعث کاهش مصرف انرژی می شود.

محصولات پلی یورتان کاربرد در ساختمان مزایا
درزگیر
(فوم اسپری پلی یورتان‌)
اتصالات ساختمانی حفظ توانایی حرکت
مقاومت بالا در برابر پارگی
بازیابی خوب
مقاومت در برابر شرایط سخت آب و هوایی
طیف رنگی
کاهش نشت هوا منتج به کاهش انتشار گازهای گلخانه‌‌ای
کاهش هزینه‌‌ها
افزایش کیفیت هوای خانه با کمک به کاهش و حذف نفوذ گرد و غبار و مواد حساسیت زا
پوشش‌‌ها محافظت از بتن و فلزات محافظت از بتن در برابر مواد شیمیایی
توانایی کنترل جذب آب
چسبندگی
مناسب برای کاربردهای داخلی و خارجی
حفظ طولانی مدت رنگ و براقیت
انعطافپذیری
چسب، ریبایندر اتصال اجزای چوبی ساختمان چسبندگی عالی
درجات مختلف انعطافپذیری
سیستم‌‌های ضد‌‌آب طیف گسترده‌‌ای از کاربردهای نیازمند خاصیت ضد‌‌آب پخت سریع
پایداری حرارتی
بدون درز
مقاومت شیمیایی
پایدار در برابر اکسید شدن
پیوند عالی
فوم (فوم سخت پلی یورتانی) عایق‌‌بندی ساختمان هدایت حرارتی کم
تراکم کم
نفوذپذیری کم رطوبت
پایداری عالی
مقاومت در برابر آتش

کاربرد پلی یورتان در صنایع دریایی

استفاده از فوم های سخت پلی یورتان باعث در کشتی ها و قایق ها باعث محافظت از آنها در برابر دمای زیاد و صدا می شود و با اینکار باعث مقاومت آنها در برابر آسیب هایی میشود که بر اثر دما و صدای زیاد وارد می شود که یکی از آنها پارگی کشتی و قایق ها می باشد.

پلی یورتان ترموپلاستیک که در صنعت دریایی مورد استفاده قرار می گیرد مزایای زیادی به همراه دارند.

  • کشش بالا
  • سهولت و دوام بالا
  • استفاده از آنها بعنوان پوشش های کابل و سیم

کاربرد پلی یورتان در کامپوزیت‌های چوبی

یکی دیگر از محصولات تولید شده با پلی یورتان، ساخت کامپوزیت های چوبی است که انعطاف پذیری، وزن سبک و مقاومت بالای آنها باعث تقویت چوب می شود. علاوه بر استفاده از کامپوزیت از چسب های پایه پلی یورتان نیز برای چسباندن دائمی مواد آلی به تخته تراشه های جهت دار، تخته فیبر، تخته خرده چوب و… استفاده می شود.

شرکت ایبک تامین کننده نوارهای سرد سه لایه و دولایه دنزو آلمان DENSO ، و همچنین کالاهای پلی یورتان دو جزئی شرکت بی اس کوتینگ BS COATING فرانسه را در ایران عهده دار است . بمنظور تماس با کارشناسان و ارائه راهنمایی و مشاوره ، با شماره های ۰۹۱۲۱۱۷۳۱۶۳ و ۰۹۱۲۰۲۸۳۴۲۲ و ۰۲۱۸۸۰۴۱۶۳۱ و یا سایر شماره های درج شده ، تماس حاصل نمایید.

کاربرد پلی یورتان در صنعت پوشاک و منسوجات

در اوایل از پلی اورتان برای ساخت نخ های نازک و تولید لباس های قابل کشش و سبک وزن استفاده می شد اما امروزه پلی یورتان ها در این صنعت بهبود یافته و به عنوان پوشش هایی برای پارچه ها و الاستومرهای ترموپلاستیک ها استفاده می شوند.

کاربرد پلی یورتان در لوازم خانگی، کفپوش و بسته‌‌بندی

ساخت انواع فوم های سخت برای عایق بندی لوازم خانگی از جمله استفاده در یخچال ها، فریزرها همگی از نوع پلی یورتان هستند که با اینکار مانع از انتقال گرما به داخل یخچال و بهبود عملکرد و خنک کردن خوب داخل یخچال می شود.

بغیر از این از پلی یورتان در ساخت فوم های زیر لایه فرش استفاده شده است که داوم، ظاهر زیبا از جمله ویژگی های این فوم ها به شمار می آیند.

علاوه بر دو مورد بالا حتی در صنعت بسته بندی از فوم های پلی یورتان برای محافظت از بسته در زمان حمل و نقل استفاده شده است به خصوص اینکه تجهیزات پزشکی، الکترونیک، قطعات بزرگ ماشین آلات و ظروف شیشه ای ظریف باید در زمان حمل و نقل به خوبی بسته بندی شوند تا در برابر ضربه، سایش محافظت شوند.

کاربرد پلی یورتان در پزشکی

ساخت انواع پارچه ها، گان های جراحی، سوند، روتختی بیمارستانی، پانسمان زخم و … از پلی یورتان ها باعث شد است که هزینه پزشکی را کاهش دهد و در عین حال مواد پلیمری بهترین جایگزین برای مواد معمولی از جمله فلزات، سرامیک ها و آلیاژهای فلزات باشند.

پلی یورتان ها در بسیاری از صنایع  وابسته به پزشکی کاربرد دارند. این کاربردها شامل پارچه‌‌ها و گان‌‌های جراحی،

کاربرد پلی یورتان در صنعت خودرو

از پلی یورتان برای ساخت انواع فوم برای راحتی صندلی های اتومبیل، بدنه خودرو، درها، ضربه گیرها، شیشه ها و حتی سقف انواع وسایل نقلیه استفاده می شود که با این کار باعث کاهش وزن ماشین و بهبود مسافت طی شده  می شود و سایر ویژگی های زیر را نیز به همراه دارد.

  • بهبود اقتصاد سوخت،
  • عایق بندی مناسب با جذب صدا،
  • راحتی مسافران و مقاومت بالا در برابر خوردگی

انواع پلی یورتان‌ های مورد استفاده در صنعت خودرو

  • فوم پلی یورتان‌: این فوم ها برای صندلی های ماشین تولید می شوند که باعث استحکام، شکل و انعطاف پذیری بهتر  تکیه گاههای بازو، سر می شوند و بغیر از آنها برای محکم شدن بالشتک، پنل و سایر قسمت های داخلی ماشین نیز از فوم های پلی یورتان استفاده می شود.
  • پلی یورتان های تولیدی از واکنش تزریق: استفاده از پلی یورتان در گلگیر، ضربه گیر و اسپویلرها باعث به حداکثر رساندن جذب ضربه بدون اضافه شدن وزن آنها شده است.
  • پوشش‌‌های پلی یورتان‌، چسب‌‌ها، درزگیرها و الاستومرها: دوام، براقیت، مقاومت در برابر خراش و خوردگی از جمله مزایای پوشش های پلی یورتان در نمای بیرونی خودرو به شمار می آید. البته بغیر از آنها از درزگیر و چسب های پلی یورتان در تولید چراغ های جلو، راهنما و عقب و اتصالا سپرها به خودرو برای استحکام بالا، دوام و مقاومت در برابر گرما و اشعه فرابنفش استفاده می شود.

کاربرد پلی یورتان به عنوان پوشش

با توجه به خوردگی خطوط لوله فولادی نفت، گاز، آب و فاضلاب امروز از انواع پوشش ها و عایق های لوله برای پوشش دهی لوله استفاده می شود که یکی از مهمترین آنها پوشش پلی یورتان است که دوام، سختی، براقیت بالا جزو ویژگی های آنها می باشد.

در ادامه به موارد استفاده از پوشش پلی یورتان بعنوان رنگ و پوشش خواهیم پرداخت.

کاربرد پلی یورتان در کف

کفپوش پلی یورتان برای مجتمع های تجاری و سالن های بولینگ بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد.

کاربرد پلی یورتان در کشتی‌‌ها

آب بندی کشتی های آسیب دیده از هر گونه خوردگی از جمله مزایای پوشش پلی یورتان است.

کاربرد پلی یورتان در خطوط لوله

یکی از استفاده ها از پوشش پلی یورتان در صنعت پوشش لوله است که بسیاری از خطوط لوله نفت، گاز، آب و فاضلاب در زیر آب است و خیلی مهم است که از لوله های فولادی در برابر عوامل شیمیایی و فیزیکی محافظت شود.

کاربرد پلی یورتان در سقف‌‌های فلزی

بکار گیری پلی یورتان در رنگ پایه آکریلیک باعث می شود در زمان رنگ کردن سقف های فلزی عمر آنها افزایش یابد و همین باعث کاهش هزینه های تعمیرات شود.

کاربرد پلی یورتان در توربین های بادی

رنگ کردن پرده ها، پایه های توربین بادی با پوشش پلی یورتان باعث محافظت آنها و همچنین بازدهی بیشتر می شود.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *