برش تیرآهن با سنگ فرز

برش تیرآهن با سنگ فرز
📖 زمان مطالعه : ۵ دقیقه ⏲️

در صنعت ساخت و ساز از انواع فلزات و محصولات فولادی چون میلگرد، پروفیل استفاده می شود که یکی از مهمترین و پر کاربرد ترین آنها تیرآهن نام دارد. حتی با وجود استفاده زیاد از میلگرد در ساخت آپارتمان های بتنی باز هم از تیرآهن در صنعت ساخت و ساز استفاده می شود که برشکاری و جوشکاری با این فلز به وفور انجام می شود. البته تیرآهن جزو آهن آلاتی است که با انواع روش ها از جمله گیوتین، هوا برش، دستگاه برش پلاسما، اره نواری، برش لیزر برشکاری آن انجام شود اما یکی از سنتی ترین روش های برش تیرآهن با سنگ فرز است که در این مقاله به آن خواهیم پرداخت.

سنگ فرز چیست؟

یکی از ابزار آلات مهم جوشکاری و برشکاری، سنگ فرز نام دارد که برای برش و حتی صیقل دادن سطح فلز برای پاک کردن از هر گونه آلودگی استفاده می شود. در واقع با دستگاه سنگ فرز می توانید انواع محصولات فولادی اعم از لوله، پروفیل، تیرآهن، میلگرد و نبشی را برش دهید. سنگ فرز با حرکت موتور و با سرعت بالا شروع به گردش می کند که قادر با برش دادن هر وسیله با آنرا دارید.

مهمترین استفاده از سنگ فرز در انجام کارهای ساختمانی و صنعتی می باشد که شما قابلیت تعویض صفحه سنگ را دارید تا با این کار بتوانید کارهای زیادی با آن انجام دهید. سنگ فرز توانایی برش انواع ورق های فلزی، سنگ، آجر، سرامیک و کاشی را دارد و در دو نوع شارژی و برقی وجود دارد که برای خرید سنگ فرز علاوه بر جنس خوب باید به این فاکتورها توجه کنید.

شرکت اورین الکتریک ، تولید کننده انواع دستگاه جوشکاری رکتی فایر ، تکفاز و سه فاز اینورتری ، دستگاه جوشکاری CO2 ، و دستگاه جوش آرگون و برش پلاسما ، آماده ارائه و فروش محصولات تولیدی و همچنین خدمات درخواستی به مشتریان محترم ، می باشد . به منظور تماس با کارشناسان و ارائه راهنمایی و مشاوره ، با شماره ☎️   ۰۹۱۲۱۲۶۰۱۴۲ و سایر شماره های درج شده در سایت تماس حاصل نمایید.

 

شماره تماس اورین الکتریک

 

صفحه برش

صفحه برش بعنوان مهمترین قسمت سنگ فرز می باشد که با گذشت زمان دنده های آن دچار سایش می شود و باید آنرا با صفحه جدید عوش کنید و در انواع مختلف وجود دارد.

انوع صفحه برش

انواع صفحه برش برحسب کاربردی که دارند در بازار موجود است.

 • صفحه فرز سیلیکون کارباید : با نصب آن روی سنگ فرز امکان شکل دادن به فلزات را دارید که بیشتر از آن برای سنگ زنی فلزات برای پاک کردن زنگ زدگی، جوش و تمیزکاری فلزات انجام می شود.
 • صفحه برش : به منظور برش انواع میلگرد، پروفیل، میله و مهره و.. از آن استفاده می شود.
 • سری سیمی : با وصل کردن آن به سنگ فرز امکان پاک کردن سطح فلز از زنگ آهن و جوش و برجستگی های سطح فلز را دارید.
 • صفحه فلپ دیسک : صفحه ای برای هم سطح کردن سطوح جوشکاری می باشد.

انواع روش های برش آهن آلات

جوشکاری فلزات در صنایع مختلف انجام می شود که شامل خودروسازی، ساخت و ساز، کشتیرانی، دریایی، خطوط لوله نفت و گاز، هوا فضا و حتی صنایع نظامی می باشد اما در این بین علاوه بر اینکه باید جوشکاری به خوبی انجام شود خیلی مهم است که برشکاری انواع محصولات فولادی و آهن آلات با دقت بالا انجام شود. برای برش انواع آهن آلات از روش های مختلف از جمله قیچی، گیوتین، کاتر، سنگ فرز، دستگاه برش پلاسما، واترجت، هوا برش و… استفاده می شود که هر کدام مزایای خود را به همراه دارند.

 • قیچی (Steel Plate cutting Scissor) : جزو مرسوم ترین روش برش آهن آلات به حساب می آید که با این وسیله به راحتی تمام ورق های آهن با ضخامت پایین را می توانید برش دهید ک بیشتر به ورق های روغنی و رنگی بر می گیردد.
 • گیوتین (Guillotine steel) : وسیله ای با ابعاد بزرگ و قدرت بالا که با آن قابلیت برش طولی و عرضی را دارید.
 • کاتر : برای برش انواع ورق های گالوانیزه از این وسیله استفاده می شود که بیشتر شامل برش روی ورق آهنی با ضخامت پایین برای تولید انواع تابلوهای راهنمایی رانندگی، داکت های فلزی و برشکاری ورق می شود.
 • دستگاه برش میلگرد (Rebar Scissor) : این وسیله به مانند قیچی کار می کند.
 • سنگ فرز (Grinding Machine) : جزو سنتی ترین وسایل برای برش آهن آلات می باشد که توانایی برش انواع لوله، میلگرد، تیرآهن، ورق را دارد.
 • برش پلاسما (Plasma cutting machine) : دستگاه برش پلاسما در دو نوع دستی و اتوماتیک با دقت برش بالا وجود دارد.
 • هوا برش (Flame cutting equipment) : وسیله ای برای برش که با ایجاد شعله روی فلز و اکسید کردن آن قبل از مذاب شدن فلز را برش می دهد.
 • گرد بر (Rounded cutter machine) : وسیله ای برای برش لوله ها و ورق ها با اشکال دایره ای
 • واترجت (Water jet cutting machine) : روشی مدرن برای برش آهن آلات که با فشار بالای آب از نازل انجام می شود.

کاربرد برش تیرآهن

تیرآهن یکی از مهمترین و رایج ترین محصولات فولادی است که غالبا با طول ۱۲ متری در کارخانه تولید آهن ساخته و و وارد بازار می شوند و در این بین خیلی مهم است که برای کوچک کردن ابعاد تیرآهن آنرا برش دهید که یکی از روش های برش تیرآهن با سنگ فرز است.

انواع روش های برش تیرآهن

به منظور برش تیرآهن از روشهای مختلف استفاده می شود که به دو صورت برش گرم و سرد است.

 • برش سرد یا کوپال تیرآهن با گیوتین انجام می شود که در زمان برش دادن هیچ گونه براده ای تولید نمی شود. و در عین حال سرعت برشکاری در آن بالا است.
 • در برش گرم یا برنول حرارت لازم با سوختن گاز استیلن و اکسیژن سر مشعل باعث ذوب و برش تیرآهن می شود.

برش به کمک اره نواری

یکی از بهترین وسایل و تجهیزات برشکاری در کارگاهها استفاده از اره نواری است که جزو برش های سرد می باشد که دقت و سرعت بالا و همچنین هدر رفت کم از جمله مزایای این دستگاه است.

استفاده از لیزر برای برش تیرآهن

یک روش عالی و با دقت بالا استفاده از برش لیزر است که با فناوری اشعه لیزر این کار انجام می شود.

برش تیرآهن با سنگ فرز

یکی از سنتی ترین روش های برش تیر آهن استفاده از دستگاه سنگ فرز است که به راحتی قابلیت برش انواع میلگرد، لوله ، پروفیل، ورق، تیرآهن را با آن دارید و حتی با تعویض صفحه سنگ می توانید با دستگاه سنگ فرز به تمیزکاری فلزات و تیرآهن قبل از جوشکاری یعن از بین بردن زنگ زدگی، رنگ روی تیرآهن بپردازید و بعد از جوشکاری نیز جوش روی سطح فلز را تمیز کنید.

رعایت نکات مهم در زمان برشکاری تیرآهن با دستگاه سنگ فرز

یک برشکار بغیر از داشتن مهارت لازم باید با پوشیدن لباس، دستکش و عینک و رعایت یک سری نکات ایمنی باعث برش دقیق شود و از خود در برابر آسیب ها محافظت کند.

انتخاب فرز مناسب

به منظور برش تیرآهن بهتر است از فرزهای با قدرت بالا استفاده کنید تا قدرت مانور روی برش را داشته باشد.

انتخاب صفحه برش مناسب

انواع صفحه برش وجود دارد که برای هر پروژه می توانید از آن استفاده کنید و کارایی خاص خود را دارد باید دقت کنید که برای برش فلزات از صفحه برش سه میل استفاده کنید و از بهترین برندهای معتبر صفحه فرز را تهیه کنید.

محیط کار امن

ثابت و امن بودن محل برش تیرآهن را نباید فراموش کنید.

نکات ایمنی در زمان کار با سنگ فرز

 • بررسی تیغه دستگاه فرز
 • استفاده از عینک و دستکش
 • محکم نگه داشتن فرز با دو دست
 • تنظیم سرعت مناسب فرز با صفحه کار و اینکه مطمئن شوید که زیاد تند یا کند کار نکند.
 • از وارد آوردن فشار زیاد به دستگاه فرز خودداری کنید.
 • در صورت نیاز به تعویض صفحه برش حتما ابتدا آنرا از برق بکشید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *