آموزش خمکاری ورق فولادی

📖 زمان مطالعه : ۳ دقیقه ⏲️

از ورق های فولادی در صنایع مختلف ساخت و ساز و تولید محصولات استفاده می شود که  بعضی وقتها نیاز به خم کردن ورق های فولادی است که به این عملیات ترمز پرس، فلینگ، خم شدن قالب، تاشو و لبه نیز می گویند. خم کردن ورق های فولادی به میزان کربن آن بستگی دارد که اگر درصد کربن آن زیاد باشد خمکاری ورق به سختی انجام می شود و چنانچه درصد کربن به ۱.۲ برسد خمکاری ورق فولادی در حالت سرد و اگر درصد کربن بیشتر باشد به حالت گرم خمکاری ورق فولادی انجام می شود. در این مقاله به شرح روش های مختلف خمکاری ورق فولادی به شکل V، U، رول، چرخشی، خم شدن لبه و خم شدن مرحله ای خواهیم پرداخت که هر کدام از آنها مزایا و معایبی به همراه دارند.

انواع روش های خم کردن فولاد

امکان خم کردن ورق های فولادی به روش های مختلف وجود دارد که همه آنها مزیت و مزایای خاص خود را دارند که باید با دقت، ظرافت و سادگی این کار انجام شود. البته همانطور که گفتیم قابلیت خمکاری ورق فولادی به میزان درصد کربن آن نیز بستگی دارد.

شرکت اورین الکتریک ، تولید کننده انواع دستگاه جوشکاری رکتی فایر ، تکفاز و سه فاز اینورتری ، دستگاه جوشکاری CO2 ، و دستگاه جوش آرگون و برش پلاسما ، آماده ارائه و فروش محصولات تولیدی و همچنین خدمات درخواستی به مشتریان محترم ، می باشد . به منظور تماس با کارشناسان و ارائه راهنمایی و مشاوره ، با شماره ☎️   ۰۹۱۲۱۲۶۰۱۴۲ و سایر شماره های درج شده در سایت تماس حاصل نمایید.

شماره تماس اورین الکتریک

 

خم شدن v

به  روشی گفته می شود که در آن از پانج، قالب برای ایجاد خم V شکل استفاده می شود که به سه صورت خمش پایین، خمش هوا و خمش سکه ای این کار انجام می شود.

۱-خمش پایین Bottom Bending

در این روش به راحتی با وارد آمدن فشار یا ضربه به سمت پایین از سمت دستگاه خمش ورق فولادی به شکل V  خم می شود که به آن خمش پایین می گویند. در واقع در این روش امکان تماس مستقیم دستگاه پانچ روی ورق فولادی وجود دارد.

۲-خمش هوا Air Bending

برخلاف روش قبلی  در این روش قطعات دستگاه خم ورق فولادی را لمس نمی کند و روی دو نقطه از قطعه کار مگنه خم کن پانج کار را انجام می دهد. البته مزیت این روش این است که دیگر نیازی به استفاده از قالب و ابزارهای جانبی نیست و البته اگر به دنبال این هستید که زاویه خمش دقیق باشد روش مناسبی نیست.

۳-خمش سکه ای coining

خمش coining در دروان قبل بسیار گسترده تر و قابلیت استفاده بیشتر را داشت. تقریبا تنها را بدست آوردن نتایج دقیق استفاده از این روش بود. در این روش خمکاری ورق فولادی با پانچ و قالب انجام می شود و علت نامگذاری خمش سکه ای به این دلیل است که خم کردن از وسط قطعه کار انجام می شود و باید نتایج دو طرف دقیقا مشابه هم باشد.

خم شدن  U bending

با استفاده از یک پانچ و قالب U و اعمال فشار روی ورق فولادی به راحتی به شکل U خم خواهد شد.

خم رول Roll bending

دستگاهی به نام خم رول وجود دارد که ورقهای فولادی با آن خم می شود و از آنها برای ساخت انواع لوله یا مخروط به اشکال مختلف استفاده می شود.

خم چرخشی Rotary Bending

با استفاده از دستگاه اتوماتیک امکان خم کردن ورق فولادی وجود دارد و نسبت به خمکاری V روشی عالی است چرا که هیچ گونه خراشی روی سطح ورق نمیفتد.

خم شدن مرحله ای Step bending

این روش را به نام دیگری یعنی خمش دست انداز می نامد و خمش به صورت تکراری و لحظه به لحظه V است و در نهایت عملیات با کیفیت بالا انجام می شود.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *