بررسی علت جرقه نزدن فندک اجاق گاز با تعمیرات آی بک امداد

علت جرقه نزدن فندک اجاق گاز
📖 زمان مطالعه : ۵ دقیقه ⏲️

یکی از قابلیت های روی اجاق گاز وجود فندک است که در صورت نبود کبریت می توانید با وصل کردن برق اجاق به پریز با فشردن دکمه ولوم به مدت چند ثانیه اجاق را روشن کنید حال ممکن است برخی اوقات فندک جرقه نزند که در این مواقع باید علت آنرا پیدا کنید. علت جرقه نزدن فندک اجاق گاز بخاطر ایراد در برق، مسدود شدن مشعل، رطوبت شعله، فعال شدن قفل کودک و حتی نیم سوز شدن فندک است که باید توسط تعمیرکار بررسی شود. در متن این مقاله شما را با دلایل جرقه نزدن فندک اجاق گاز آشنا می کنیم اما برای تعمیر اجاق گاز در تهران می توانید با آی بک امداد تماس بگیرید تا سریعا تعمیرکار با گرفتن آدرس محل و منزل شما در آنجا حاضر و نسبت به تعمیر اجاق اقدام کند.

آی بک امداد
آماده سرویس و پشتیبانی سریع خدمات و تعمیرات سیار در محل و منزل شماست . هر گونه تعمیرات یخچال و تعمیرات ماشین لباسشویی و ظرفشویی و تعمیرات تلویزیون ، تعمیرات کولر های آبی و گازی ، و لوازم خانگی برقی و تعمیرات لوازم برقی و تاسیساتی منزل ، و خدمات لوله کشی و سایر خدمات و تعمیرات برقی و مکانیکی منزل و محل کار خود را به ” آی بک امداد ” بسپارید . به منظور تماس و ارتباط با کارشناسان و تعمیرکاران و ارائه راهنمایی و مشاوره و اعزام‌ تعمیرکار فوری ، با شماره تماس فوری ☎️   ۰۹۱۲۰۲۸۳۴۲۲ و سایر شماره های درج شده در وبسایت تماس حاصل نمایید .

چرا اجاق گاز جرقه نمی زند؟

یکی از دلایل که کودکان به سمت اجاق گاز می روند به خاطر وجود صدایی است که زمان فشردن دکمه جرقه ایجاد می شود از این رو یک قفل کودک روی آن درست شده است که اگر چند ثانیه آنرا بگیرید فعال می شود از این رو اگر فندک اجاق جرقه نمی زند احتمال دارد به خاطر فعال کردن آن باشد هر چند ممکن است مشکل فنی داشته باشید و بخاطر نیم سوز شدن فندک، ایراد در سیمکشی برق یا پریز برق، نشتی در مسیر فندک و … باشید که برای رفع مشکل و تعمیر اجاق گاز در تهران می توانید با آی بک امداد تماس بگیرید تا سریعا خود را در آدرس شما برسانند.

به صورت کلی علت جرقه نزدن فندک اجاق گاز به خاطر موارد زیر است که به بررسی هر کدام از آنها در طول متن این مقاله خواهیم پرداخت اما توجه داشته باشید که تعمیر اجاق گاز کار هر کسی نیست و اگر مشکل جدی نباشد می توانید آنرا رفع کنید در غیر اینصورت برای تعمیر اجاق گاز در منزل خود کافیه با شماره آی بک امداد تماس بگیرید.

 • قفل کودک فندک فعال شده است.
 • سر شعله های اجاق مرطوب است
 • در سر شعله و مشعل گرفتگی وجود دارد.
 • اشکال در سیم برق اجاق یا برق ساختمان
 • خراب شدن فندک
 • نشتی فندک یا اتصال نامناسب
 • نیم سوز شدن فندک اجاق گاز

فعال بودن قفل کودک

اگر به دنبال پیدا کردن علت جرقه نزدن فندک اجاق گاز هستید باید به شما بگوییم که ساده ترین دلیل بخاطر فعال شدن قفل کودک است که ممکن است برخی اوقات شما فراموش کنید و این قفل کودک تنها برای ایمنی بیشتر روی اجاق گازهای امروزی گذاشته شده است.

مطمئن شوید که قفل فندک اجاق فعال نشده باشد و در صورت فعال بودن آن کافیه ۳ الی ۴ ثانیه دکمه آنرا فشار دهید تا از حالت قفل کودک خارج شود.

مرطوب بودن مشعل یا سرشعله ها

با اینکه تمیز کردن اجاق گاز می تواند یک سری از مشکلات اعم از زرد سوختن شعله اجاق را برطرف کند اما فراموش نکنید که باید صبر کنید که سر شعله خشک شود چونکه مرطوب بودن آن باعث می شود فندک کار نکند.

بنابراین بررسی کنید و بفهمید که آیا سر شعله مرطوب هست یا خیر و اگر مرطوب بود صبر کنید تا سر شعله ها خشک شود و اگر باز هم مشکل پا برجا بود سراغ موارد دیگر بروید.

مسدود بودن سرشعله ها اجاق گاز

مسدود شدن سر شعله های اجاق گاز یکی از دلایل زرد سوختن شعله است که با تمیز کردن آن مشکل رفع می شود و البته مسدود بودن و هر گونه گرفتگی سر شعله یکی از دلایل جرقه نزدن فندک است که در این مورد نیز می توانید با مواد شوینده مخصوص سر شعله های اجاق گاز را تمیز کنید.

ایراد در برق اجاق  یا منزل

برای جرقه زدن فندک باید سیم برق به پریز متصل کنید از این رو ممکن است علت جرقه نزدن فندک اجاق گاز به خاطر خرابی سیم برق اجاق، مشکل از دوشاخه یا حتی نداشتن برق پریز باشد که باید رفع گردد.

ابتدا سیم برق را به پریز دیگر بزنید شاید مشکل از پریز باشد و در صورت مشکل از سیم برق اجاق یا سیم برق کافیه با برقکار تماس بگیرید.

برای رفع مشکل جرقه نزدن فندک اجاق گاز به هر دلیلی که باشد می توانید با تعمیرکار اجاق گاز در تهران یعنی تعمیرکاران آی بک امداد تماس بگیرید تا سریعا در محل و منزل شما حاضر شوند و تعمیر اجاق گاز در منزل شما سریعا انجام شود.

خراب شدن فندک اجاق گاز

با بررسی موارد بالا ممکن است خود فندک خراب شده باشد که این کاملا طبیعی است چونکه اگر فندک غیر اتوماتیک باشد به خاطر فشار زیاد احتمال شکستگی آن و خرابی فندک وجود دارد که تنها با تعویض فندک اجاق گاز مشکل رفع خواهد شد که این کار باید توسط تعمیرکار انجام شود.

وجود نشتی یا اتصال نامناسب در مسیر فندک

یکی از دلایلی که باعث جرقه نزدن فندک اجاق گاز می شود بخاطر وجود نشتی یا قطع اتصال در سیم های فندک به برد الکترونیکی دستگاه است که باید توسط تعمیرکار بررسی و رفع شود.

نیم سوز شدن فندک یکی از شعله های اجاق گاز

فراموش نکنید که با مرور زمان احتمال نیم سوز شدن فندک اجاق وجود دارد که با توجه به رنگ جرقه های اجاق می توانید به این مسئله پی ببرید و البته یکی از دلایل زرد سوختن شعله گاز به خاطر نیم سوز شدن فندک است که باید نسبت به تعویض فندک با تعمیرکار تماس بگیرید.

راهکارهای عیب یابی و رفع مشکل جرقه نزدن اجاق گاز

هر کدام از موارد از جمله قفل کودک، ایراد در برق، مسدود شدن سر شعله ها، خرابی فندک، نشتی و حتی نیم سوز شدن فندک یکی از دلایل جرقه نزدن اجاق گاز است که باید توسط تعمیرکار بررسی و رفع اشکال شود اما اگر خود به دنبال رفع و تعمیر اجاق گاز هستید کافیه این موارد زیر را انجام دهدید.

 • پریز برقی که سیم برق اجاق به آن وصل است را بررسی و اگر سالم بود به سراغ سیم کشی برق داخل اجاق گاز بروید و در صورت بروز هر گونه مشکل آنرا رفع کنید که البته توصیه می شود توسط برقکار این کار انجام شود.
 • در صورت خرابی فندک اجاق گاز تنها با تعویض این قطعه مشکل رفع می شود که برای تعویض فندک اجاق گاز کافیه با شماره آی بک امداد تماس بگیرید تا تعمیر اجاق گاز در منزل و محل شما انجام شود.
 • احتمال اتصالی سیم فندک به برد الکترونیکی وجود دارد که باید رفع گردد.
 • هر چند وقت یکبار نسبت به تمیز کردن سر شعله های اجاق گاز اقدام کنید تا تمام ذرات باقی مانده غذا تمیز شود و این مشکل پیش نیاید.

نتیجه گیری

یکی از قابلیت های روی اجاق گاز وجود فندک اتوماتیک است که با فشردن ولوم به راحتی بدون استفاده از کبریت و فندک خود روشن می شود اما برای ایمنی بالای اجاق قفل کودک روی آن وجود دارد که قفل شدن قفل کودک مانع از جرقه زدن فندک می شود البته علت جرقه نزدن فندک اجاق گاز می تواند به خاطر خرابی فندک، نیم سوز شدن آن و حتی ایراد در سیم برق، رطوبت سر شعله ها و موارد دیگر باشد که باید به بررسی تک تک این موارد بپردازید و در صورت وجود مشکل فنی و برای تعویض فندک اجاق گاز کافیه با آی بک امداد تماس بگیرید.

10 دیدگاه برای “بررسی علت جرقه نزدن فندک اجاق گاز با تعمیرات آی بک امداد

 1. حسن منظمی گفته:

  سلام، مشکلی که برای اجاق گاز ما به وجود اومده اینکه با وجود سالم بودن سیتسم جرقه زن فر اما هیچ کدام از شعله های بالاش جرقه نمیزنه راهنمایی کنید.

  • تعمیرکار آی بک امداد گفته:

   سلام، برای رفع مشکل اجاق گاز شما باید جرقه زن بالا و پایین و حتی ترانس دستگاه نیز بررسی شود.

 2. حسن گفته:

  سلام، برای تمیز کردن اجاق گاز صفحه ش رو برداشتم و زمان تمیز کردن یکی از سیم های ترموکوپل قطع شده و دیگه جرقه زن کار نمیکنه می خواستم بدونم به سیم ترموکبل ربط داره یا نه؟

  • تعمیرکار آی بک امداد گفته:

   سلام، این مورد که می فرمایید سیم های ترانس است که قطع شده و باید توسط تعمیرکار بررسی و عیب یابی انجام شود.

 3. ناشناس گفته:

  سلام، سلام اجاق گاز فردار پنج شعله دارم که الان خراب شده و دیگه سه تا از شعله هاش جرقه نمیزنه میخواستم بدونم مشکل از چیه و چطوری باید برطرف بشه؟

  • تعمیرکار آی بک امداد گفته:

   کار نکردن جرقه زن اجاق گاز شما به دلیل خراب شددن ترانس است که باید بررسی و عیب یابی انجام شود.

 4. سعیده قاسمی گفته:

  سلام، اجاق گاز صفحه ای پنج شعله ما خراب شده و قسمت پیچ های اجاق خیس شده و صدای فندک زدن میاد و دیگه جرقه نمیزنه لطفا راهنمایی کنید و بگید مشکل از چیه؟

 5. زهرا گفته:

  سلام، اجاق گاز را شستم و بعد از تمیز کردن و وصل کردن دیگه فندک جرقه نمیزنه و صدایی هم نمیده لطفا راهنمایی کنید.

 6. وحید شیبافر گفته:

  سلام، اجاق گاز ما پنج شعله نوع رومیزی برند داتیس است که برخی اوقات با فشردن دسته های گاز جرقه میزند و برخی اوقات این کار انجام نمی شود راهنمایی کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *