علت زرد سوختن شعله اجاق گاز و نحوه رفع آن | تعمیرات آی بک امداد

زرد سوختن شعله اجاق گاز
📖 زمان مطالعه : ۵ دقیقه ⏲️

برای پخت و پز و آشپزی راحت نه تنها به مواد غذایی نیاز است بلکه در کنار آن باید تجهیزات دیگر از جمله اجاق گاز خوب داشته باشید و در صورت خرابی اجاق گاز مانند دود کردن، روشن نماندن شعله اجاق گاز، صدا دادن اجاق و… باید سریعا آنرا تعمیر کنید به خصوص اینکه خرابی ترموکوپل می تواند خطرناک باشد. در این بین یکی از مشکلات رایج برای اجاق گاز زمانی است که شعله زرد و نارنجی می سوزد که علت زرد سوختن شعله اجاق گاز به خاطر کاهش نسبت هوا به گاز، کثیفی منافذ سر شعله و حتی کاهش تهویه مناسب در محیط آشپزخانه است که برخی از آنها توسط شما قابل حل است اما اگر مشکل فنی باشد برای تعمیر اجاق گاز در تهران کافیه با آی بک امداد تماس بگیرید.

علت آبی نسوختن شعله اجاق گاز چیست؟

به صورت استاندارد زمان روشن کردن اجاق گاز باید شلعه آبی بسوزد و با چرخاندن ولوم مشکلی در جرقه زدن و حتی ارتفاع شعله وجود نداشته باشد. در این بین اگر مشاهده کردید که شعله آبی نمی سوزد و به رنگ زرد و نارنجی می سوزد به خاطر کاهش نسبت هوا به گاز، کمبود اکسیژن در محیط آشپزخانه و حتی مسدود شدن منافذ سر شعله با ذرات باقی مانده غذا است که حتی با تمیز کردن اجاق گاز به راحتی مشکل رفع خواهد شد.

آی بک امداد نمایندگی تعمیرات اجاق گاز در تهران

در این مقاله شما را با علت زرد سوختن شعله اجاق گاز یکی از مشکلات رایج این دستگاه آشنا می کنیم که البته به راحتی می توانید خودتان مشکل را رفع کنید اما اگر مشکلات دیگری چون خرابی  ترموکوپل اجاق، روشن نماندن شعله، صدا دادن اجاق گاز و… مواجه شدید این موارد تنها توسط تعمیرکار حرفه ای قابل رفع است که برای تعمیر اجاق گاز در تهران کافیه با شماره آی بک امداد تماس بگیرید تا سریعا تعمیرکار در محل و آدرس شما حاضر و اقدام به تعمیر اجاق گاز کند.

تعمیرکاران آی بک امداد انواع مدل های اجاق گاز رومیزی، توکار، مبله، صفحه ای برندهای مختلف بوش، نف و.. را به راحتی تعمیر می کند.

آی بک امداد
آماده سرویس و پشتیبانی سریع خدمات و تعمیرات سیار در محل و منزل شماست . هر گونه تعمیرات یخچال و تعمیرات ماشین لباسشویی و ظرفشویی و تعمیرات تلویزیون ، تعمیرات کولر های آبی و گازی ، و لوازم خانگی برقی و تعمیرات لوازم برقی و تاسیساتی منزل ، و خدمات لوله کشی و سایر خدمات و تعمیرات برقی و مکانیکی منزل و محل کار خود را به ” آی بک امداد ” بسپارید . به منظور تماس و ارتباط با کارشناسان و تعمیرکاران و ارائه راهنمایی و مشاوره و اعزام‌ تعمیرکار فوری ، با شماره تماس فوری ☎️   ۰۹۱۲۰۲۸۳۴۲۲ و سایر شماره های درج شده در وبسایت تماس حاصل نمایید .

چرا شعله اجاق گاز زرد می سوزد؟

هر کدام از لوازم خانگی به مرور زمان به دلیل استفاده طولانی مدت ممکن است خراب شود که جای نگرانی ندارد و در مورد اجاق گاز نیز این مورد صدق می کند و با استفاده طولانی مدت احتمال خرابی قطعات آن و بروز مشکلاتی از جمله نشتی گاز، روشن نماندن شعله، زود خاموش شدن، دود کردن، صدا دادن و… وجود دارد که یکی از آنها مربوط به رنگ شعله است که به جای اینکه آبی بسوزد به رنگ زرد و نارنجی می سوزد.

در صورت زرد سوختن شعله اجاق گاز مواردی می توانید با یک برس منافذ سر مشعله و شعله را تمیز کنید و یا اینکه نسبت به تنظیم نسبت هوا به گاز اقدام کنید تا مشکل رفع شود که در ادامه متن به بررسی هر کدام از دلایل زرد سوختن شعله خواهیم پرداخت.

عدم وجود هوا و گاز از دلایل زرد سوختن شعله اجاق گاز

در صورتی که به درستی نسبت گاز و هوا در اجاق گاز تنظیم نشود احتمال بروز انواع مشکلات دارد که یکی از آنها زرد سوختن شعله است و حتی کاهش هوا می تواند باعث احتراق شود. در واقع به خاطر اینکه به اندازه کافی اکسیژن به شعله نمی رسد رنگ شعله کم رنگ و به سمت زرد می رود و حتی ممکن است باعث آتش سوزی شود از این رو با تتظیم شعله به راحتی مشکل رفع خواهد شد.

برای افزایش درصد هوا و اکسیژن گاز باید مخلوط کن هوا و گاز را بررسی و تنظیم کنید و اگر این قطعه خراب شده است باید آنرا عوض کنید که البته ممکن است به خاطر عدم رعایت فاصله بین لوله رابط تا نازل نیز باشد که با بررسی آن مشکل رفع شود.

💡 حتما بخوانید: چرا اجاق گاز صدا می دهد

گرفتگی دریچه هوا ورودی علت آبی نسوختن شعله اجاق گاز

همانطور که اشاره شد کاهش اکسیژن یکی از دلایل زرد سوختن شعله است و در این بین مسدود شدن دریچه هوا دلیلی بر کاهش اکسیژن و هوا است که با بررسی دریچه و تمیز کردن آن به راحتی مشکل رفع خواهد شد.

نارنجی سوختن شعله به خاطر انسداد منافذ ورودی هوا اجاق گاز

اگر شعله اجاق گاز آبی بسوزد استاندارد است و مشکلی ندارد اما اگر به رنگ زرد و نارنجی بسوزد خراب شده است و دلیل اصلی آن کاهش هوا و اکسیژن برای احتراق است که ممکن است منافذ ورودی آن بخاطر گرد و غبار یا چربی غذا مسدود شده باشد که با استفاده از مواد شوینده می توانید سرشعله و مشعل را تمیز و باعث رفع مشکل شوید.

عدم تهویه مناسب در فضای آشپزخانه

فراموش نکنید که تنها بخاطر مسدود شدن دریچه یا سر شعله و مشعل احتمال کاهش هوا و اکسیژن نیست بلکه ممکن است اکسیژن به اندازه کافی داخل آشپزخانه نباشد که با باز گذاشتن پنجره ها مشکل رفع خواهد شد.

نحوه تعمیر شعله زرد اجاق گاز

خب تا به این جای کار شما را با دلایل زرد سوختن شعله اجاق گاز آشنا کردیم که برای تنظیم مخلوط کن هوا و گاز می توانید با آی بک امداد تماس بگیرید و یا اینکه مراحل زیر را انجام دهید تا مشکل شما رفع گردد.

  • بعد از خاموش کردن اجاق باید صبر کنید تا خنک شود و در ادامه قسمت توری روی آنرا بردارید.
  • در ادامه کار برای اینکه به خوبی لوله های مشعل را ببینید باید قسمت روی اجاق گاز را بلند کنید.
  • در بیشتر اجاق گاز ها در قسمت پشت دریچه گاز یک کرکره هوا وجود دارد که با حرکت آن به راحتی پیچ تنظیم می شود و با روشن کردن شعله گاز می بینید که شعله به رنگ آبی در آمده است.

نتیجه گیری

یکی از مواردی که باید در مورد اجاق گاز بدانید این است که اگر به رنگ زرد و نارنجی بسوزد در تنظیم مخلوط کن هوا و گاز مشکل دارد و کافیه آنرا تنظیم کنید و یا اینکه منافذ سر شعله و مشعل را که با ذرات غذا مسدود شده است را تمیز کنید و اگر قادر به رفع مشکل نبودید برای تعمیر اجاق گاز در تهران با آی بک امداد تماس بگیرید تا سریعا در آدرس محل و منزل شما حاضر و تعمیرات را انجام دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *